Podziwiamy ich talent i twórczość, a teraz możemy im także pomóc. Licytując na akcjaliteracka.pl wyjątkowe przedmioty i przeżycia, wspieramy ludzi książki, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Na aukcjach można znaleźć m.in. spacer po Wiedniu z Martą Guzowską, weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej czy książkę “Starość aksolotla” z autografami Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego. Zebrane środki trafią do Unii Literackiej, która przeznaczy je na zapomogi.

Z powodu ogłoszonej kilka miesięcy temu pandemii branża wydawnicza mocno ucierpiała, ale prawdziwy kryzys dopiero przed nami. W Polsce nieliczni twórcy i twórczynie są w stanie utrzymać się ze sprzedaży książek. W dodatku wydawcy, z powodu drastycznych spadków sprzedaży, zostali zmuszeni do przełożenia większości premier literackich na jesień, uszczuplając dochody twórców. Z powodu pandemii odwołane zostały również płatne spotkania w bibliotekach i księgarniach, festiwale literackie, wykłady, a reportażyści, z powodu braku możliwości podróży, mieli ograniczone możliwości wykonywania swojej pracy. W tej sytuacji środowisko literackie wykazało się dużą solidarnością, a zrzeszające polskich pisarzy Stowarzyszenie Unia Literacka zaczęło wypłacać zapomogi dla najbardziej potrzebujących. Jednym z pomysłów na pozyskanie funduszy są licytacje charytatywne odbywające się na stronie akcjaliteracka.pl.

- Zorganizowaliśmy Akcję Literacką, dzięki której można wylicytować wyjątkowe przedmioty, teksty czy niepowtarzalne przeżycia. Można spotkać się z ulubionymi pisarkami i pisarzami, wyjść na wspólny spacer śladami bohaterów literackich, pobiegać, zwiedzić muzeum - przeżyć coś, co będzie wspominać się jeszcze przez długie lata. Można też kupować fantastyczne przedmioty z literacką historią. A wszystko po to, aby wesprzeć ludzi książki, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji - mówi Jacek Dehnel, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka.

W ramach akcji wylicytowano już m.in zwiedzanie muzeum z Jackiem Dehnelem, spacer w towarzystwie Grzegorza Kasdepke czy literacką dogoterapię z Zygmuntem Miłoszewskim. Wśród trwających aukcji można wciąż znaleźć wspólny obiad z Anną Dziewit-Meller oraz Agnieszką Drotkiewicz, przygotowany własnoręcznie przez autorki, podczas którego powspominają wspólne literackie podróże po Europie - do Jurija Andruchowycza, Agnety Pleijel, Dubravki Ugresic i innych. Wśród ciekawych przeżyć jest także  zgłębianie legend kultowego Brzegu w towarzystwie Radosława Wiśniewskiego oraz popołudnie w Wiedniu z Martą Guzowską, podczas którego autorka oprowadzi po najciekawszych atrakcjach carskiego miasta, zdradzi tajniki pisania powieści, a także przemyci ciekawostki archeologiczne. Z kolej Katarzyna Tubylewicz, przygotowała coś dla wielbicieli jogi - wspólne zajęcia. Przedmiotem wystawionym na licytację, obok którego fani Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego nie mogą przejść obojętnie, jest pierwsze książkowe wydanie “Starości aksolotla” z autografami obu twórców. Panowie produkują obecnie na podstawie powieści serial dla Netflixa, więc książka jest doskonałym kąskiem dla kolekcjonerów. Z kolei wielbicieli kryminałów w starym stylu z pewnością zainteresuje możliwość wylicytowania wazonu z mieszkania… Herculesa Poirot, który ofiarowała Maryla Szymiczkowa. Bohaterka jej powieści, profesorowa Szczupaczyńska, ma nawet o nim pewną ciekawą anegdotę, z którą można się zapoznać w opisie aukcji.

Formuła licytacji różni się od standardowej zbiórki charytatywnej tym, że pozwala przynieść radość ofiarodawcom i potrzebującym - spotykając się z ulubionym twórcą można sprawić prezent sobie, jednocześnie wspierając szczytny cel.

Licytacja wyjątkowych spotkań czy pamiątek to nie wszystko – ludziom książki pomóc można również wykupując cegiełki o wartości 5, 10, 20, 30, 50 lub 100 złotych lub wystawiając swój przedmiot na charytatywni.allegro.pl. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zapomogi Stowarzyszenia Unia Literacka. Partnerem akcji są organizatorzy niedawno zakończonych wirtualnych targów książki BookTarg: Allegro, Legimi oraz lubimyczytać.pl.

Akcja potrwa do 23 czerwca. Przez cały czas będą pojawiać się kolejne aukcje dlatego warto na bieżąco śledzić stronę akcjaliteracka.pl

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl