Wieki temu budził grozę wśród mieszkańców Warszawy, teraz powraca, by siać postrach w Internecie. „Operacja Bazyliszek” to kolejny film krótkometrażowy, który powstał w ramach projektu Legendy Polskie Allegro. W głównych rolach występują Paweł Domagała, Olaf Lubaszenko i Michalina Olszańska.

Kto nie zna legendy o Bazyliszku, którego spojrzenie zamienia ofiarę w kamień? To jedno z popularniejszych polskich podań, które stało się kanwą scenariusza najnowszego filmu z cyklu Legendy Polskie Allegro. Bohaterem „Operacji Bazyliszek” jest policjant Boguś Kołodziej, jeden z ostatnich Piastów, który musi się zmierzyć z przerażającą bestią.  

– Potwory we współczesnej polskiej kinematografii pojawiają się bardzo rzadko, a nam zależało na stworzeniu Bazyliszka na miarę naszych czasów, który nie jest z tektury czy plastiku. Dlatego tej części animacji poświęciliśmy dużo uwagi. W efekcie powstało skrzyżowanie ptaka, gada i owada, żartobliwie przez nas nazywane kurczakiem – choć tak naprawdę to potwór, nad stworzeniem którego pracowało wiele osób, aby w możliwie najbardziej realistyczny sposób przedstawić postać która zamienia ludzi w kamień – mówi Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro.  

preview_Allegro_Operacja_Bazyliszek_009.jpg

„Operacja Bazyliszek” jest czwartą produkcją z cyklu, a w samej fabule pojawiają się wątki zapoczątkowane w poprzednich częściach. – Dzięki bohaterom tego filmu rozbudowujemy świat Legend, wprowadzamy wątek Bogusia Kołodzieja i kontynuujemy historię z „Twardowsky 2.0”, w którym po włamaniu do systemu komputerowego piekieł przez tytułowego bohatera na Ziemi pojawiły się potwory pokroju Bazyliszka – tłumaczy Marcin Dyczak. 

preview_Allegro_Operacja_Bazyliszek_004.jpg

Czym różni się najnowsza produkcja Allegro od swoich poprzedników? Twórcy tym razem postawili na humor i dialogi, powierzając główne role aktorom znanym z ról komediowych – Pawłowi Domagale i Olafowi Lubaszence. Obaj propozycję udziału w projekcie przyjęli z entuzjazmem. – Decydujące znaczenie miał scenariusz i osoba reżysera, którego niezwykle wysoko cenię za jego wcześniejsze dokonania. Inne filmy z tego cyklu widziałem i zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. Zwłaszcza druga część „Twardowsky’ego”. To, co wyróżnia ten cykl, oprócz wspaniałych efektów specjalnych, to według mnie oryginalne, przewrotne poczucie humoru – mówi Olaf Lubaszenko. – To, że projekt jest komercyjny i produkuje go Allegro, nie stanowiło dla mnie przeszkody. Wręcz przeciwnie – uważam, że tego typu konstrukcje będą coraz częściej stosowane w przyszłości – dodaje. 

Legendy Polskie są projektem z pogranicza kultury i reklamy, który jest wyjątkowym sposobem na budowanie marki w cyfrowym świecie. Projekt przedstawia na nowo znane, tradycyjne polskie historie w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, żyjącego w świecie Internetu i mediów społecznościowych. Legendy opowiadają o nas: o tym, z jakich cech powinniśmy być dumni, a jakie postawy potępiać. Odwaga, siła, duma, poświęcenie czy sprawiedliwość wcale się nie zdewaluowały. Tak pożądane dziś cechy jak kreatywność czy innowacyjność nie były obce bohaterom dawnych podań i opowieści. Allegro do projektu zaprosiło znanych twórców, aktorów i muzyków, a reżyserię powierzyło Tomaszowi Bagińskiemu. 

preview_Allegro_Operacja_Bazyliszek_011.jpg

– Współpraca jest idealna, bardzo wiele nauczyliśmy się o sobie i od siebie. Twórcy potrzebują mądrych producentów, a producenci mądrych twórców – tylko na styku tych dwóch sił mogą się rodzić rzeczy prawdziwie niezwykłe – mówi Tomasz Bagiński. – Wydaje mi się też, że współpraca się zacieśnia, bo widzimy, że to działa. Pierwsze filmy dla wszystkich były rodzajem testu, teraz z każdą kolejną produkcją mamy coraz lepszą wizję kierunku w którym idziemy i stajemy się coraz bardziej zgrani jako zespół. Świetnie też reaguje na to widownia. Ludzie zrozumieli, że wychodzimy do nich z projektem, który nie jest tępym marketingiem. Celem jest mocny wpływ na całość polskiej kultury – dodaje. 

preview_Allegro_Operacja_Bazyliszek_010.jpg

O sukcesie projektu może świadczyć liczba wyświetleń filmów, które wchodzą w skład cyklu – do tej pory produkcje zostały obejrzane prawie 9 mln razy. W tym roku na fanów Legend Polskich czeka jeszcze kilka niespodzianek: w przyszłym tygodniu swoją premierę będzie miał teledysk do utworu Mr. Zoob „Mój jest ten kawałek podłogi” ze ścieżki dźwiękowej do „Operacji Bazyliszek”, a w grudniu kolejna produkcja krótkometrażowa pt. „Jaga”. 

Operacja BazylisOperacja Bazyliszek Produkcja: Allegro Reżyseria: Tomasz Bagiński Platige Image Scenariusz: Dominik L. Marzec Obsada: Olaf Lubaszenko, Paweł Domagała, Tomasz Drabek, Piotr Machalica, Michalina Olszańska i inni.zek 

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl
Legendy Polskie na Camerimage
„Operacja Bazyliszek” znalazła się wśród filmów, które można było obejrzeć w czasie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Projekcja filmu z cyklu Legendy Polskie była też okazją do spotkania z twórcami i aktorami zaangażowanymi w projekt. 
Legendy Polskie Allegro – będzie fabuła!
Na tę wiadomość czekali fani cyklu Legendy Polskie i twórczości Tomka Bagińskiego – na Festiwalu Pyrkon Allegro, Platige Image i Next Film potwierdzili rozpoczęcie prac nad pełnometrażowym filmem „Twardowsky 3.14”, opartym na wątkach i postaciach znanych z wcześniejszych produkcji. To nie koniec niespodzianek – na Allegro można już kupić gadżety związane z Legendami, w tym także wyjątkowe przeżycia, jak wizyta na planie czy udział w filmie.
„Mój jest ten kawałek podłogi” w nowej wersji i z teledyskiem
Nowa wersja utworu „Mój jest ten kawałek podłogi” pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Operacja Bazyliszek”. Teledysk, podobnie jak poprzedni, opowiada historię jednego z bohaterów cyklu Legendy Polskie. Allegro i tym razem zaprosiło do współpracy młodych twórców, w tym Kordiana Kądziele, który odpowiada za scenariusz i reżyserię teledysku.
Twardowsky 2.0 już dziś na ekranie!
Jeśli czekaliście z niecierpliwością na sequel w reżyserii Tomka Bagińskiego, film „Twardowsky 2.0”, czyli trzecią część kultowej serii Legendy Polskie, to dziś czeka Was uczta dla zmysłów. Film zostaje udostępniony w sieci wszystkim tym, którzy czują, co to znaczy dobre kino i znają siłę emocji. Jakich? To sami musicie zobaczyć.