Pitbull. Nowe porządki” obejrzało w kinach ponad 1,4 mln widzów. Teraz Patryk Vega powrócił jego kontynuacją, której głównymi bohaterkami uczynił kobiety. – Po raz pierwszy w historii gatunku to kobiety będą determinowały wydarzenia w filmie i to z punktu widzenia ich emocji zostanie prowadzona historia. W filmie mamy losy kilku policjantek i dziewczyn z drugiej strony barykady. (…) Wszystkie sceny i dialogi są przeniesione 1 do 1 z prawdziwego życia – mówi o swoim najnowszym filmie reżyser i scenarzysta Patryk Vega. 


„Pitbull. Niebezpieczne kobiety” opowiadać ma historię dwóch świeżo upieczonych policjantek i ich perypetii w życiu zawodowym oraz osobistym. W rolach głównych występują Joanna Kulig i Anna Dereszowska, a partnerują im znani z poprzedniej części Andrzej Grabowski i Piotr Stramowski.

Zarówno historia, jak i kino czy literatura znają więcej takich kobiet. Są one inspiracją dla pisarzy, reżyserów, muzyków. Oto kobiety, którym bycie „niebezpiecznymi” zapewniło ogromną, trwającą niekiedy setki lat popularność.

BONNIE PARKER

Wspólnie ze swoim kochankiem Clyde’em Barrowem stworzyła jeden z najbardziej znanych gangów Wielkiego Kryzysu. Ich trwająca zaledwie dwa lata „kariera” kosztowała życie kilkunastu ludzi i była szeroko opisywana w ówczesnych mediach, co zapewniło przestępcom ogólnokrajową popularność. Na pogrzebie Bonnie Parker, która wspólnie z Barrowem została zastrzelona przez policję, zjawiło się ponad 20 000 osób, uniemożliwiając najbliższej rodzinie dojście do trumny. Kwiaty przysłali najsłynniejsi gangsterzy owych czasów – Pretty Boy Floyd i John Dillinger.


W ciągu kilkudziesięciu lat po ich śmierci wokół Bonnie i Clyde’a wyrosła legenda, której jednym z kamieni milowych okazał się głośny film Arthura Penna z Faye Dunaway i Warrenem Beattym. Wyczyny gangsterów upamiętnili także Serge Gainsbourg i Brigitte Bardot w przebojowej piosence „Bonnie and Clyde”. Te imiona dziś pojawiają się na butach, bluzach, koszulkach, a nawet erotycznych gadżetach. Bonnie i Clyde są także bohaterami gry planszowej.


ELŻBIETA BATORY

Siostrzenica polskiego króla Stefana Batorego do historii przeszła jako seryjna morderczyni oskarżana o zabicie 650 osób. Jej proces był jednym najbardziej komentowanych wydarzeń ówczesnych Węgier i wywołał w kraju masową histerię. Przed sądem przedstawiono zeznania ponad 300 osób potwierdzających, że Elżbieta Batory kąpała się w krwi dziewic, która miała jej zapewnić młodość, i dopuszczała się aktów kanibalizmu. Za swoje czyny została skazana na zamurowanie żywcem w komnatach własnego zamku i zmarła we śnie 21 sierpnia 1614 roku. Do dziś nie wiadomo, czy faktycznie była bezlitosną morderczynią, czy też, jak uważają niektórzy historycy, padła ofiarą spisku rodu Habsburgów dążących do przejęcia władzy na Węgrzech, czemu otwarcie sprzeciwiała się rodzina Batorych.

Dziś Elżbieta Batory jest bohaterką popkultury, a jej postać bądź postaci inspirowane jej osobą pojawiają się w książkach, filmach, serialach, sztukach teatralnych i komiksach. Historię księżnej na dużym ekranie opowiedzieli m.in. słowacki reżyser Juraj Jakubisko oraz francuska aktorka i reżyserka Julie Delpy, polski reżyser Walerian Borowczyk uczynił ją jedną z bohaterek swoich „Opowieści niemoralnych”. Koncepcyjny album poświęcony „wampirzycy z Siedmiogrodu” zatytułowany „Cruelty and the Beast” nagrał w 1998 roku zespół Cradle of Filth. Nazwisku morderczyni swoją nazwę zawdzięcza metalowa formacja Bathory, która nagrała również poświęcony księżnej utwór „Woman of Dark Desires” umieszczony na płycie „Under the Sign of the Black Mark”.

LADY MAKBET

Najciekawsza postać kobieca stworzona przez Szekspira. Żądna władzy, wyrachowana intrygantka z premedytacją popychająca swojego męża do coraz okrutniejszych i krwawszych czynów, sprowadzając w końcu na niego i na siebie zagładę. Porzucona przez Makbeta, dręczona wyrzutami sumienia ostatecznie popełnia samobójstwa, nie mogąc zmyć krwi ofiar, którą tylko ona widzi na swoich rękach.


Makbet” jest obok „Hamleta” oraz „Romea i Julii” najpopularniejszą i najczęściej wystawianą sztuką Williama Szekspira. W postać Lady Makbet na scenie wcielały się największe gwiazdy: Sarah Bernhardt, Vivien Leigh czy Judi Dench. Sztuka wiele razy była też przenoszona na duży ekran, m.in. przez Romana Polańskiego („Tragedia Makbeta”), Orsona Wellesa, Akira Kurosawę („Tron we krwi”), a ostatnio przez Justina Kurzela, którego „Makbet” z Michaelem Fassbenderem w roli tytułowej był w 2015 roku nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.

MATA HARI

Najsłynniejsza kobieta szpieg do historii przeszła jako uwodzicielka cynicznie wykorzystująca swoje wdzięki do omotania mężczyzn. Zanim zaczęła szpiegować na rzecz Niemiec, była popularną tancerką egzotyczną z powodzeniem występującą w paryskich lokalach, gdzie jej show gromadziły nie tylko wielką publiczność, ale również były chwalone przez prasę. Została oskarżona o szpiegostwo na rzecz Niemiec i przyczynienie się w ten sposób do śmierci 50 000 francuskich żołnierzy, za co w październiku 1917 roku ją rozstrzelano. Dziś te zarzuty są podważane, a coraz więcej historyków skłania się do tezy, że Mata Hari mogła zostać wykorzystana przez francuskich oficerów jako „kozioł ofiarny”, zdejmując z nich odpowiedzialność za niepowodzenia na froncie.


Pierwszy film o Macie Hari powstał jeszcze w 1927 roku. Najsłynniejszy z Gretą Garbo w roli tytułowej 4 lata później. Dziś kobieta szpieg jest bohaterką dziesiątek książek, zarówno beletrystycznych, jak i popularnonaukowych. W listopadzie ma się ukazać najnowsza z nich autorstwa Paulo Coelho.

LUKRECJA BORGIA

Córka niesławnego kardynała Rodrigo Borgii, który dzięki pieniądzom i intrygom został w 1492 roku wybrany papieżem. Przez kilkaset lat cieszyła się opinią notorycznej trucicielki i ladacznicy sypiającej z własnym ojcem oraz braćmi. W XIX wieku historycy zrehabilitowali jej postać, ale czarna legenda pozostała. I to głównie dzięki niej Lukrecja jest dziś, obok swojego ojca, najbardziej rozpoznawalną członkinią rodu Borgiów.


Burzliwa historia potężnej rodziny, która przed wiekami trzęsła dużą częścią Europy, od lat inspiruje twórców. Na jej podstawie powstały popularne seriale „Rodzina Borgiów” oraz „Prawdziwa historia rodu Borgiów”. Alejandro Jodorowsky i Milo Manara stworzyli 4-częściową miniserię komiksową „Borgia”, włoskiej rodzinie swoją ostatnią powieść poświęcił Mario Puzo, autor „Ojca chrzestnego”. Lukrecja Borgia jest również jedną z bohaterek głośnego filmu Waleriana Borowczyka „Opowieści niemoralne”. Jej postać pojawia się także w popularnej grze wideo „Assassin’s Creed. Brotherhood”.

CERSEI LANNISTER

Jedna z najpopularniejszych bohaterek „Gry o tron” i jedna z najważniejszych postaci w powieściowej sadze „Pieśń lodu i ognia” George’a R.R. Martina. Piękna i bezwzględna przez lata pozostawała w kazirodczym związku ze swoim bratem bliźniakiem Jaime'em. Dzięki intrygom zdobyła w końcu władzę, ale cena, jaką za to zapłaciła nie tylko ona, ale również mieszkańcy krainy Westeros, była wysoka. 


W serialu „Gra o tron” postać Cersei Lannister brawurowo odtwarza Lena Headey. Za swoją kreację aktorka zdobyła już trzy nominacje do nagrody Emmy.

JULIA BRYSTYGIER

Jedna z najmroczniejszych postaci powojennego reżimu komunistycznego w Polsce, którą warszawska ulica ochrzciła mianem Krwawej Luny. Jako jeden z dyrektorów UB zasłynęła brutalnymi przesłuchaniami, podczas których osobiście torturowała więźniów. Była kochanką najbardziej wpływowych ówczesnych komunistów: Jakuba Bermana, Hilarego Minca, Eugeniusza Szyra, a niektórzy sugerują, że również Bolesława Bieruta. Po śmierci Stalina w wyniku zmian politycznych została zmuszona do odejścia z Urzędu. Do emerytury pracowała jako redaktor w PIW. Pod panieńskim nazwiskiem wydała powieść „Krzywe litery”. Pod koniec życia przeszła religijne nawrócenie i zmarła w 1975 roku jako osoba głęboko wierząca.


Do kin 25 listopada wejdzie film „Zaćma”, którego bohaterką Julia Brystigerowa. Jego reżyserem jest Ryszard Bugajski, autor słynnego „Przesłuchania”. Komunistka jest także bohaterką książek „Zimne Polki, które nazwano zbrodniarkami” Marka Łuszczyny, „Kobiety władzy PRL” Sławomira Kopera oraz biograficznej „Krwawej Luny” Patrycji Bukalskiej.

KRISS DE VALNOR

Jedna z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych bohaterek komiksowej serii „Thorgal” stworzonej przez Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van-Hamme’a. Doświadczona przez los wojowniczka i intrygantka była nieprzejednaną przeciwniczką głównego bohatera, a kiedy ten stracił pamięć, została jego kochanką oraz matką jego syna Aniela. Od 2010 roku Kirss de Valnor pojawia się w swojej własnej serii komiksowej. Jej ostatni tom zatytułowany „Wyspa zaginionych dzieci” ukazał się w ubiegłym roku.

DOLORES UMBRIDGE

Najbardziej antypatyczna bohaterka serii filmów i książek o przygodach Harry’ego Pottera. Czarownica półkrwi pojawia się po raz pierwszy w książce „Harry Potter i Zakon Feniksa” jako nauczycielka obrony przed czarną magią w Hogwarcie. Bardzo szybko zostaje znienawidzona nie tylko przez nastoletniego czarodzieja, ale w ogóle przez większość uczniów, wprowadzając do szkoły liczne zakazy oraz surowe kary. Stephen King uznał Dolores Umbridge za najlepszy czarny charakter od czasu Hannibala Lectera.


Postać bezwzględnej, ale i głupiej urzędniczki pojawia się w książkach „Harry Potter i Zakon Feniksa”, „Harry Potter i Książę Półkrwi” oraz „Harry Potter i Insygnia śmierci”, jak również w ich ekranizacjach oraz grach wideo stworzonych na ich podstawie.

„Kobiety, które kochacie nienawidzić” – tak najkrócej można podsumować powyższe zestawienie. Zło fascynuje, przyciąga oraz intryguje od wieków. Potwierdza to menedżer kategorii Kultura i rozrywka w Allegro Jacek Weichert: – Najwspanialszym motywem według Edgara Allana Poe była śmierć pięknej kobiety. Dziś powiedzielibyśmy raczej: „śmierć z rąk pięknej kobiety”. Do galerii współczesnych femme fatale warto dodać Harley Quinn z „Legionu Samobójców” i Panią Zemstę z kultowego filmu Chan-wook Parka – dodaje na koniec.

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl
Patryk Vega: Zajmuję się tematami, które drą mnie po nerach
Patryk Vega wydaje kolejną książkę. „Służby specjalne. Podwójna przykrywka” to wywiad rzeka z Jarosławem Pieczonką, ps. „Majami”, który ujawnia, jak funkcjonował w Polsce kontrwywiad oraz działała gdańska policja na początku lat 90. XX w. Patryk Vega w rozmowie z _magazy...
Jarosław „Majami” Pieczonka: Działałem brutalnie, ale nie mam sobie nic do zarzucenia
Patryk Vega wydaje kolejną książkę. „Służby specjalne. Podwójna przykrywka” to wywiad rzeka z Jarosławem Pieczonką, ps. „Majami”, który ujawnia, jak funkcjonował w Polsce kontrwywiad oraz działała gdańska policja na początku lat 90. XX w. Nam także udało się porozmawiać ...
Łukasz Jakóbiak: pomaganie to przyjemność
Osobom znanym łatwiej jest przebić się ze swoimi projektami w każdej dziedzinie. Może to być biznes, sztuka czy nawet polityka. Ale są tacy, którzy wykorzystują popularność, aby pomagać innym, tak jak Łukasz Jakóbiak, twórca znany z kanału 20m2 Łukasza na YouTubie. Wykor...
18 lat udanych zakupów. Mamy na to dowód
W czasie, gdy przeczytasz ten tekst, na Allegro zostanie sprzedanych ponad 2 tysiące produktów. To efekt długiej drogi, którą przebyliśmy przez ostatnie 18 lat. Na pewno u nas kupujesz, ale czy wiesz o nas wszystko? Z okazji naszych urodzin przygotowaliśmy kilka naprawdę...