Allegro - bezpośrednio i za pośrednictwem European Tech Alliance - aktywnie reprezentuje polski biznes i uczestniczy w dialogu z instytucjami unijnymi.

“W czasie, gdy większość obywateli Europy jest w domach, działania online stały się większą częścią życia ludzi, a przyspieszenie transformacji cyfrowej małych firm jest priorytetem wraz z zapewnieniem spójnego i nowoczesnego pakietu znowelizowanych zasad dotyczących usług cyfrowych na jednolitym rynku europejskim”- powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton po spotkaniu z prezesem Allegro, Francois Nuyts i prezesami innych europejskich firm technologicznych z sektora e-commerce takich jak Bolt, Zalando, czy Bol. Celem dyskusji była wymiana poglądów na temat wpływu kryzysu COVID-19, krótkoterminowych wyzwań i potrzeb w zakresie wsparcia na poziomie UE. Uczestnicy rozważali jak najlepiej przygotować się do nowej rzeczywistości po zakończeniu obecnego kryzysu.

W portfolio komisarza Bretona znajduje się wiele istotnych dla gospodarki cyfrowej kwestii, m.in. przegląd przepisów dotyczących e-commerce  i platform internetowych (tzw Digital Services Act), równe warunki konkurencji z krajami trzecimi i wsparcie dla MŚP.

Prezes Allegro, Francois Nuyts, przekazał komisarzowi sugestie dotyczące promowania cyfryzacji europejskiej gospodarki oraz poinformował o wsparciu Allegro dla sprzedających. W ciągu pierwszych czterech tygodni obowiązywania Pakietu Wsparcia dla Sprzedających na Allegro zarejestrowało się prawie 9 tysięcy nowych firm, które zdecydowały się na rozpoczęcie sprzedaży w internecie. Allegro przyłączyło się także do zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu kampanii społecznej „Przenieś swój sklep do internetu. Zarabiaj na e-handlu” - skierowanej do małych i średnich przedsiębiorców, prowadzących sklepy stacjonarne.

Allegro również aktywnie zaangażowało się w działania Komisarza ds. Sprawiedliwości, Didiera Reyndersa w celu ochrony konsumentów online. W listach z 25 marca i 28 kwietnia skierowanych do Komisji szczegółowo odpowiedzieliśmy na prośbę Komisarza dotyczącą środków, jakie podjęliśmy dla zwalczania nieuczciwych praktyk handlowych związanych z kryzysem wywołanym Covid-19. Dotyczyło to usuwania z serwisu ofert niedozwolonych, których opisy lub tytuły mogły wprowadzać w błąd konsumentów, a także takich, gdzie naruszano interes klientów poprzez nieuzasadnione znaczne podwyżki cen produktów. Poinformowaliśmy też o działaniach edukacyjnych dla klientów, którym wskazywaliśmy wiarygodne, rządowe źródła informacji nt. koronawirusa oraz dla sprzedawców, dla których przygotowaliśmy liczne szkolenia, dzięki którym mogli lepiej przygotować swoje firmy do działania w sytuacji pandemii.