Takiego kompleksowego raportu dotyczącego polskich rowerzystów jeszcze nie było. W trakcie trwania kampanii „Kręć Kilometry” Fundacja Allegro All For Planet zapytała o stan infrastruktury ponad 25 tys. aktywnych rowerzystów, przeanalizowała blisko 460 tys. aktywności użytkowników aplikacji mobilnej oraz dane dotyczące sprzedaży rowerów i akcesoriów rowerowych na Allegro. W ten sposób powstał największy w Polsce raport obrazujący kulturę rowerową. Z treścią raportu można zapoznać się na stronie www.rowerowa-polska.pl

– W ostatnich latach dużo mówi się o tym, że jazda rowerem to narodowy sport Polaków. Informacje zawarte w raporcie są tego najlepszym dowodem. Aż 78% cyklistów potwierdziło, że jeździ rowerem codziennie lub kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, 2/3 aktywnych rowerzystów to także kierowcy. To oznacza, że klasyczny podział Polaków na rowerzystów i kierowców to mit – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet. 

Średni dystans, który badane osoby pokonują tygodniowo na rowerze w okresie wiosenno-letnim, to aż 60,4 km. Jak się przy tym okazuje, mężczyźni przejeżdżają o 18 km tygodniowo więcej niż kobiety, a mieszkańcy dużych miast pokonują o 10 km więcej niż ci z małych miejscowości i wsi. Zaskakujące jest to, że najmniej na rowerze jeżdżą uczniowie i studenci, najwięcej – osoby pracujące oraz emeryci i renciści. 


Choć zdecydowana większość badanych rowerzystów (93%) korzysta z roweru w celach rekreacyjnych, ponad połowa wykorzystuje swój jednoślad w codziennych obowiązkach – jeździ nim do pracy, na uczelnię czy po zakupy. 51% polskich rowerzystów określić można więc mianem rowerzysty miejskiego, czyli takiego, który wykorzystuje rower jako podstawowy środek transportu.

Zmiany na lepsze

Polacy jeżdżą rowerem coraz częściej i chętniej, również dlatego że poprawia się stan infrastruktury rowerowej w kraju. Zmiany, jakie dokonały się w tym zakresie w ciągu ostatnich pięciu lat pozytywnie ocenia 84% polskich rowerzystów. Najlepszą ocenę wystawiają sygnalizacji świetlnej i oznakowaniom, długości tras i ścieżek rowerowych oraz jakość nawierzchni. Zdaniem badanych rowerzystów w Polsce wciąż brakuje jednak parkingów i stojaków dla rowerów. Zadowolonych z miejsc gdzie można zostawić rower jest tylko 29% ankietowanych.– Do tej pory wydawało się nam, że kwestia stojaków rowerowych nie jest aż tak bardzo istotna. Rowerzyści jednak zwracają na to uwagę. Może chodzi nie tylko o liczbę stojaków, ale także o ich jakość? – zwraca uwagę Karol Mocniak ze Stowarzyszenia Miasta dla rowerów. 

Z kolei zdaniem Michała Kalidy z Warszawskiej Masy Krytycznej kierunek zmian jest właściwy. – Infrastruktura rowerowa potrzebna jest osobom mniej zaznajomionym z ruchem drogowym, które boją się jeździć po jezdni na zasadach ogólnych. Im bardziej doświadczony rowerzysta, tym mniej infrastruktury potrzebuje. 

Bezpieczny rowerzysta i jego rower

Najczęściej na rower wsiadają mieszkańcy Opola, ale najwięcej kilometrów tygodniowo pokonują mieszkańcy Szczecina – średnio przejeżdżają aż 70 km. Najbardziej zadowolonymi z warunków jazdy w swoim mieście rowerzystami są gdańszczanie, a najmniej – mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Najwięcej niebezpiecznych sytuacji na drodze odnotowują rowerzyści z Łodzi – w ciągu roku jest to aż pięć zdarzeń spowodowanych przez rowerzystów i sześć, których sprawcami są kierowcy samochodów. Najrzadziej świadkami wypadków są cykliści z Olsztyna. Kradzieży roweru najbardziej obawiają się Wrocławianie. Najspokojniejsi o swoje jednoślady są z kolei rowerzyści z Radomia i Białegostoku.

                   Częstotliwość poruszania się po mieście rowerem w wybranych miastach Polski

– Mniej więcej jedna trzecia rowerów zostaje odzyskanych spośród tych, które ludzie zgłaszają, iż padły łupem złodziei. Niestety w wielu przypadkach nie wiemy, do kogo ten rower wcześniej należał, a mamy podejrzenia, że może on pochodzić z przestępstwa. Dlatego zwracamy się z dużą prośbą do rowerzystów o to, żeby umawiali się jednostkach policji na znakowanie rowerów – apeluje mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. 

Znakowanie roweru to naniesienie dodatkowego numeru seryjnego na ramę oraz wprowadzenie informacji o właścicielu do bazy danych. Rower można oznakować w każdym komisariacie policji.

Z aplikacją, ale bez kasku

Polscy rowerzyści są coraz bardziej świadomi tego, jak istotne w ich bezpieczeństwie na drodze jest odpowiednie, sprawne wyposażenie roweru. 

– Blisko 90% badanych rowerzystów posiada sprawne oświetlenie. Z zabezpieczeń do rowerów korzysta średnio 75% badanych, a 70% posiada w swoim rowerze dzwonek. Częściej te podstawowe elementy wyposażenia roweru posiadają rowerzyści z dużych miast, a także osoby powyżej 40. roku życia. Posiadanie kasku deklaruje 41% rowerzystów – mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.  Co ciekawe, aż 72% badanych deklaruje posiadanie „rowerowej” aplikacji mobilnej w swoim smartfonie, przez co telefon można już uznać za nieodłącznego towarzysza rowerowych wycieczek. Okazuje się, że rowerzyści są też coraz lepiej przygotowani do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku – 49% deklaruje, że posiada umiejętności w tym zakresie, jednak tylko 10% ocenia je jako bardzo dobre. Dokładnie taka sama liczba cyklistów posiada w wyposażeniu swojego roweru apteczkę rowerową.

Największa rowerowa kampania społeczna

Raport „Rowerowa Polska” jest jednym z elementów kampanii społecznej „Kręć Kilometry”, którą od 2012 roku przeprowadza Fundacja Allegro All For Planet. Fundacja w swoich działaniach skupia się na miejskich aspektach ekologii: rewitalizacji i zrównoważonym transporcie. Promowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia to jeden z filarów strategii społecznej odpowiedzialności biznesu Allegro. Organizowana od 5 lat kampania „Kręć Kilometry” motywuje rowerzystów do rywalizacji o nowoczesne stojaki dla swoich miast. Już teraz można bezpiecznie zaparkować na 2138 miejscach w całej Polsce, a po tegorocznej kampanii przybędzie kolejnych 600 takich miejsc. Fundacja rozdała także 5 tys. profesjonalnych apteczek rowerowych. W tym roku rowerzyści przejechali rekordową liczbę 9 mln km. 

Więcej o kampanii i raporcie Fundacji Allegro All For Planet można dowiedzieć się na stronie www.rowerowa-polska.pl.

Biuro prasowe

Grupa Allegro Sp. z o.o.

prasa@allegro.pl