Polacy najaktywniej szukają na Allegro lamp od końca października aż do Wigilii. Bywają dni, gdy wpisują w wyszukiwarkę produktów hasło „lampa” prawie 200 tysięcy razy. Nic w tym dziwnego – taka to jest pora roku. To wcale nie chłody i opady deszczu są przyczyną pogorszenia nastroju jesienią. Problem tkwi w braku dziennego światła. Te kilka godzin, gdy zza jesiennych chmur przebija się światło słoneczne, spędzamy zazwyczaj w pracy i choćbyśmy chcieli, trudno nam przebywać dwie godziny na świeżym powietrzu. A tyle według fizjologów powinny trwać nasze jesienne spacery, abyśmy mogli dostarczyć organizmowi wystarczająco dużo słonecznego światła.  

Zanim zaczniesz narzekać…

– Brak światła słonecznego to większa senność, znużenie – opowiada Marzena Jagielska, lekarz internista. – Gdy wokoło ciemność, nasz organizm wytwarza więcej melatoniny, która jest hormonem snu. To właśnie dlatego jesteśmy bardziej senni, brakuje nam energii, możemy też odczuwać większy apetyt na słodycze, co oczywiście na dłuższą metę nie jest korzystne dla organizmu.


Doktor Marzena Jagielska dodaje też, że wielu jej pacjentów skarży się na jesienne przygnębienie i obniżenie odporności już na samym początku jesieni, kiedy jeszcze nie powinny zajść w organizmie wymienione wcześniej reakcje.

– Jest w tym trochę z „samonakręcania się” – wyjaśnia. – Skoro wiemy, że zaczyna się jesień, to już z góry nastawiamy się na gorszy humor, gorsze samopoczucie, także zdrowotne. Całkiem niepotrzebnie, bo można temu zaradzić. Odpowiednia dieta, energiczne, regularne spacery i realizowanie swoich pasji pomagają – dodaje.

Zapytana o rolę światła w pomieszczeniach, doktor Jagielska proponuje, aby jesienią lepiej doświetlić pomieszczenia, zwłaszcza te, w których spędzamy czas popołudniami. – Wydaje mi się, że w większości domów jest w miarę stały układ świateł. Zaprojektowany wraz z wnętrzem i niezmienny przez lata. A przecież innego doświetlenia potrzebujemy w czerwcu, a innego w listopadzie. I zazwyczaj dopiero dekoracje bożonarodzeniowe wnoszą do domów trochę więcej światełek, co przecież tak bardzo nas cieszy. Może warto właśnie o tym jesienią pomyśleć i porozstawiać w domu jakieś nastrojowe, ładne lampy albo zmienić żarówki na mocniejsze.  

Jaka lampa na jesień?

Styliści i homestagerzy mówią, że lampy „urządzają” przestrzeń – mogą powiększyć optycznie pokój lub podzielić go na strefy, w zależności od naszych oczekiwań. W swoich projektach stosują wiele punktów świetlnych, odchodząc od tradycyjnego modelu „centralna lampa na środku sufitu plus jedna mała gdzieś na stoliku”. W zależności od kształtu pomieszczenia i jego przeznaczenia możemy stosować kinkiety, oświetlenie szynowe czy niezwykle wygodne, bo mobilne lampy podłogowe.


Wzornictwo lamp idzie w parze z trendami w urządzaniu wnętrz. I tak do niezwykle modnego stylu skandynawskiego chętnie wybieramy delikatne, proste abażury w jasnych kolorach – od bieli do beżu czy szarości. Ale to właśnie w takich aranżacjach świetnie odnajdą się modne obecnie wzory inspirowane naturą – lampy wykonane z drewna, sklejki, papieru, bambusa czy nawet z wykorzystaniem naturalnych kamieni.

Z kolei drugi hit wnętrzarski, czyli styl industrialny, to świetny pretekst do wyeksponowania lamp wykonanych z metalu (w kolorze miedzi, srebra, złota), szkła, a nawet imitujących beton! Tu doskonale również odnajdą się lampiony w kształcie gigantycznych żarówek, sufitowe „pająki” wykonane z na pozór bezładnie przeciągniętych różnokolorowych kabli czy wreszcie dynamiczne, geometryczne formy, takie jak sześciany, elipsy, połączone ze zdecydowanym, nierzadko fluoroscencyjnym kolorem.


Wśród modnych lamp sporo także wzorów ażurowych, dostępnych w różnych stylach – od minimalistycznych, przez orientalne aż do rustykalnych z motywami roślinnymi czy folklorystycznymi. Tego rodzaju abażury nadają pomieszczeniom niepowtarzalny klimat. Wyjątkowe ażurowe niewielkie lampiony połączone w świetlną girlandę to popularne cotton ball lights, które dostępne są w rozmaitych kolorach i stanowią niepowtarzalną ozdobę do prawie każdego pomieszczenia – od sypialni po przedpokój.

Światło, którego potrzebujesz

Oczywiście lampa to jednak nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim urządzenie o konkretnym przeznaczeniu. A zatem niezwykle istotna jest odpowiedź na pytanie: czego oczekujemy od naszej lampy? Jakiego światła ma być źródłem? Światło bowiem ma wiele parametrów. Na nasze samopoczucie wpływ mają jednak dwa z nich – natężenie i barwa.


Z racji tego, że dla naszych organizmów najbardziej naturalnym i najzdrowszym źródłem światła jest oczywiście to słoneczne, wybierając oświetlenie do naszego mieszkania, zwróćmy uwagę nie tylko na design i cenę, ale i na wartość temperatury barwowej. Wskazuje ona bowiem, na ile sztuczne źródło światła jest zbliżone do światła słonecznego. Określając temperaturę barwową, potocznie mówimy o świetle zimnym lub ciepłym, warto jednak zapoznać się z nieco bardziej technicznymi pojęciami.

Światło słoneczne w bezchmurny dzień ma temperaturę barwową ok. 6000–6500 K (wyrażana jest w stopniach Kelwina). Według polskich norm wyróżniamy trzy barwy światła:

• barwę ciepłą (poniżej 3300 K). Światło białe ciepłe odpowiada barwie wschodzącego i zachodzącego słońca (3000 K). Świetnie nadaje się do miejsc, gdzie wypoczywamy i relaksujemy się. Doskonale komponuje się z ciemniejszymi, klasycznymi wnętrzami o stonowanej stylistyce.

• barwę neutralną (od 3300 K do 5300 K), inaczej pośrednią, idealną do oświetlenia ogólnego (korytarze, przedsionki). Stosujmy ją tam, gdzie nasz wzrok nie wykonuje intensywnej pracy i w miejscach, które nie są przeznaczone do odpoczynku.

• barwę zimną (powyżej 5300 K), zwaną też dzienną i odbieraną często jako błękitną, bo przypomina barwę nieba w bezchmurny dzień. Doskonała do pracy wymagającej wysiłku wzrokowego, świetnie poprawia koncentrację. Idealna do wnętrz w nowoczesnym stylu.

Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie w tym samym pomieszczeniu źródeł światła o różnej temperaturze barwowej, co pozwoliłoby na dostosowanie oświetlenia w zależności od pełnionej akurat przez pomieszczenie funkcji. Przy innym świetle moglibyśmy wówczas czytać czy sprzątać, a przy innym oglądać telewizję lub podejmować kawą przyjaciół. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, jakie światło najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu, kierujmy się zasadą: tam, gdzie pracujemy – barwa biała zimna, tam, gdzie wypoczywamy – barwa biała ciepła.

Doskonały jesienny prezent

Wielu zwolenników mają także wyjątkowe lampy solne, którym przypisuje się właściwość jonizowania powietrza, a tym samym zmniejszania w naszym mieszkaniu ilości szkodliwych jonów dodatnich emitowanych przez urządzenia elektromagnetyczne. I chociaż nie brak sceptyków wątpiących w tak potężną moc niewielkiej lampki, to jednak dla niektórych może po prostu wyglądać ładnie w pokoju.