W programach o gotowaniu wszystko wydaje się proste i logiczne. W punkt wysmażone steki, nieprzeciągnięta kaczka, idealna konsystencja sosu. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa, a praca w kuchni oznacza długie godziny przy garnkach, patelniach, brytfankach czy rondlach. 

  
Gordon Ramsay stwierdził kiedyś, że aby zostać wspaniałym kucharzem, powinno pracować się z najlepszymi szefami kuchni. Jeśli jednak nie macie możliwości kształcenia się u restauratorów nagrodzonych gwiazdkami Michelin, drogą do sukcesu może okazać się wyposażenie w odpowiednie narzędzia. Co prawda nikt nie zrobi z was Moneta, wręczając jedynie pędzel, ale gdyby ten pędzel był inteligentny i potrafił namalować 80 proc. obrazu za was? W przypadku kucharzy amatorów taką rolę spełniają nowoczesne piekarniki, lodówki, okapy, smartfony, tablety i aplikacje mobilne.

Pieczenie smartfonem

– Inteligentne sprzęty AGD stanowczo ułatwiają gotowanie kuchennym amatorom, pozwalając na większą swobodę w kuchni. Nie muszą się uczyć niektórych trików, które my profesjonaliści stosujemy od lat, bo podpowiadają im chociażby inteligentne piekarniki – zauważa w rozmowie z _magazynem.Allegro Marcin Przybysz, zwycięzca III edycji kulinarnego show „Top Chef”. – Inteligentna kuchnia to dobry kierunek rozwoju. Jeśli miałbym sobie życzyć, by któreś z akcesoriów stawały się mądrzejsze, chciałbym, aby były to patelnie, które mogłyby utrzymywać stałą temperaturę – dodaje.

Od czego zacząć kuchenne techzakupy? Można od piekarnika. Współczesne modele, takie jak te z serii IN. przygotowanej przez Amicę, wynoszą przyrządzanie potraw na wyższy poziom. Urządzenia te mogą być sterowane zdalnie za pomocą smartfona. Specjalna aplikacja pozwala kontrolować czas, temperaturę oraz wybierać odpowiednie programy, a także włączać i wyłączać sprzęt zdalnie (nawet, gdy nie ma nas w pobliżu). Piekarnik EB944BA+ IN STEAM ma możliwość bezprzewodowego łączenia się z innymi produktami z serii – okapem i płytą indukcyjną poprzez sieć Wi-Fi. Dzięki wbudowanemu dotykowemu ekranowi lub smartfonowi kucharz ma szansę dopasować odpowiednią temperaturę pieczenia z dokładnością co do stopnia.


– Dzięki zdalnemu sterowaniu sprzętem AGD, wychodząc z domu, możemy upewnić się, czy wyłączyliśmy urządzenia, a wychodząc z biura do domu, możemy nagrzać piekarnik bądź zdalnie pomóc domownikom ustawić odpowiednią temperaturę – zauważa Arkadiusz Gwizdek, menedżer ds. marketingu w firmie Amica.


Aplikacja daje szansę zarządzania wszystkimi inteligentnymi produktami z serii IN. W praktyce oznacza to, że nawet, gdy wciągnie was oglądanie ulubionego filmu czy serialu, przygotowywane dania nie przypalą się, bo przypomni wam o nich smartfon. A jeśli nie macie pojęcia, w jakiej temperaturze piec mięso, zdajcie się na ekspertów i wybierzcie jeden z kilkudziesięciu trybów przygotowywania potraw zaprogramowanych w urządzeniu.

Podobną technologię ma w swojej ofercie Samsung. Piekarniki koreańskiego producenta również można kontrolować za pomocą smartfona. Model NV73J9770RS ma dodatkowo 80 zaprogramowanych przepisów w funkcji Auto Cook. Po wybraniu jednego z nich na panelu LCD zostają wyświetlone instrukcje, dzięki którym można bez problemu przygotować określone danie.


– Nowoczesne sprzęty kuchenne znacznie ułatwiają pracę w kuchni. Ja sama odkąd używam piekarnika elektrycznego, jestem spokojna, bo mogę wstawić bezę czy ciasto na np. 1,5 godziny i spokojnie wyjść na zakupy czy pójść spać, a mój piekarnik sam się wyłączy po zaplanowanym czasie – zauważa Aleksandra Borecka, blogerka kulinarna z kanału Allegro Kuchnia. – Ponadto dla osób, które nie mają doświadczenia w gotowaniu, takie urządzenia bardzo ułatwiają zabawę w kuchni, kontrolując proces przygotowania dań. Dodatkowo nowoczesne sprzęty są dużo szybsze, przez co możemy zaoszczędzić sporo czasu – dodaje.

Lodóweczko, powiedz przecie, kto jest najlepszym kucharzem na świecie?

Jeśli inteligentny, wszystkopodpowiadający piekarnik to dla was za mało, warto zaopatrzyć się również w lodówkę, która usprawni kuchenne rewolucje. Tym bardziej że w najbliższym czasie chłodziarki będą wyposażane w duże dotykowe ekrany, system kamer i aplikacje, które pozwolą zmienić je w centrum dowodzenia domem, jego budżetem i np. zakupami.

W tej chwili Samsung oferuje nieco mniej zaawansowane urządzenia wspomagające domowych kucharzy. Nowe technologie pozwalają na dłużej zachować produktom świeżość. Dodatkowo lodówki z serii Chef Collection takie jak RB36J8799S4 zachowują np. ryby lub mięso w optymalnej dla nich temperaturze – ok. 3 stopni Celsjusza. Podobną technologię ma w swojej ofercie również LG, np. w modelu GBB60NSYQE.Jak zauważa blogerka kulinarna Iwona Prószyńska z kanału Allegro Kuchnia: – Tego typu technologie to duże ułatwienie. Jeśli możemy pozwolić sobie na przechowywanie warzyw i owoców o wiele dłużej, zachowają one odpowiednią świeżość i nie będą przesuszone, pozbywamy się problemu codziennych zakupów. Dodatkowo zyskujemy pewność, że przygotowywane przez nas dania będą odpowiednio smakowały ze względu na stan i jakość produktów – mówi Prószyńska.

O krok dalej poszli konstruktorzy w lodówce Samsung Family Hub, która ma 21,5-calowy ekran dotykowy. Dzięki niemu i odpowiednim aplikacjom domownicy będą mieli szansę skorzystać z wygodnej formy zakupów online, nie odchodząc od kuchennego blatu. Ekran może też pełnić rolę rodzinnej tablicy multimedialnej. Użytkownicy są w stanie na bieżąco udostępniać na nim zdjęcia i notatki z dowolnego miejsca, a poprzez odpowiednią aplikację przekazywać innym członkom rodziny informacje o wizytach gości czy planach na wieczór.

Co więcej, Family Hub wyposażono w trzy aparaty, które fotografują jej wnętrze. W ten sposób użytkownicy na swoim smartfonie, w dowolnym czasie i miejscu, mogą łatwo sprawdzić, co znajduje się na półkach i w szufladach.


– Kuchenne technologie rozwijają się w kierunku tworzenia całego systemu urządzeń podłączonych do internetu. Zatem lodówka, zaprojektowana pierwotnie do przechowywania żywności, będzie w stanie pomagać także w zarządzaniu przepisami kulinarnymi i sporządzaniu listy zakupów – zauważa Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Polska.

Czujny okap

Inteligentne rozwiązanie, które w zasadzie można nazwać bezobsługowym, zaprezentowała niedawno polska firma Solgaz. Producent znany z bezpłomieniowych płyt gazowych (tak, takie cudo istnieje) wprowadził do sprzedaży linię okapów, które uruchamiają się automatycznie, kiedy rozpoczniecie gotowanie. Co więcej, zaczną pracę również wtedy, gdy wykryją tlenek węgla lub spaliny gazowe. Ciekawostką jest model Lampa OW-INOX, mogący zastąpić lampę nad kuchenną wyspą. Urządzeniami Solgazu można sterować pilotem lub przez panel dotykowy.Barista ze smartfonem

Piekarnik, lodówka, okap… Co jeszcze przydaje się w kuchni? Niektórzy nie wyobrażają jej sobie bez ekspresu do kawy. A jeśli urządzenie takie przygotuje każdą możliwą konfigurację napoju, a jego parametrami da się sterować smartfonem? Taką szansę zyskują posiadacze ekspresów marki De’Longhi. PrimaDonna Elite ma funkcję łączenia z telefonem poprzez mobilną aplikację. Dzięki oprogramowaniu Smart Coffee możliwe jest zdalne przygotowanie wybranego rodzaju kawy, jego personalizacja, a nawet stworzenie zupełnie nowych przepisów kawowych od podstaw. Dodatkowo aplikacja zawiera wiele przydatnych instrukcji i porad oraz interaktywny przewodnik, jak dbać o ekspres. Alternatywą są produkty przygotowane przez markę Philips w kooperacji z Saeco. Saeco GranBaristo Avanti łączy się ze smartfonem dzięki Bluetooth i pozwala w równie łatwy sposób przygotowywać wybrane napary.

Interaktywny stół

Co czeka nas w przyszłości? Być może inteligentne stoły, które krok po kroku podpowiedzą, jak przyrządzać potrawy. Usytuowany nad nimi projektor, będący równocześnie skanerem, rozpozna umieszczone na blacie przedmioty i produkty (od warzyw i owoców, przez jajka, na garnkach kończąc). Po ich zidentyfikowaniu zaproponuje przepisy, podpowiadając w trakcie przygotowania dania kolejne kroki, w tym sposoby krojenia produktów, proporcje i czas potrzebny do wykonania potrawy. To nie koniec, bo ukryte w blacie cewki indukcyjne ogrzeją wnętrze patelni czy garnka. Pomysłodawca tego rozwiązania – Ikea – planuje jego realizację na rok 2025


Fot. Schutterstock.com, materiały prasowe Samsung, Amica

Maciej Pobocha

magazyn@allegro.pl