Wiedźmin 3: Dziki Gon” otrzymał dziesiątki branżowych nagród, ale ta najważniejsza została przyznana pod koniec 2015 roku podczas ceremonii Golden Joystick Awards. To właśnie wtedy ogłoszono, że produkcja polskiego studia jest grą roku, ma najlepszą fabułę i stanowi najlepszy projekt wizualny, deklasując m.in. takie hity jak „Batman: Arkham Knight” czy „Metal Gear Solid V: The Phantom Pain”. Ten przełomowy moment podkreślił potęgę marki, a dla uniwersum Sapkowskiego nastały złote czasy, w których cały świat zaczął zwracać uwagę na polskie gry wideo. Powstało także mnóstwo lepszych i gorszych projektów, które chcą coś sobie skubnąć z wiedźmińskiego tortu. Bo „Wiedźmin” to już nie tylko gry i książki, ale mnóstwo innych produktów.

Najważniejsze gry

„Dziki Gon” doczekał się niedawno pełnej edycji Game of the Year, w której są dodatki, czyli „Serce z Kamienia” oraz „Krew i wino”. Zawiera też aktualizacje i wszystkie darmowe pakiety strojów i misji, jakie do tej pory były możliwe do pobrania. Jeżeli ktoś jeszcze nie poznał fenomenu wiedźmina, teraz jest idealny moment, by nadrobić zaległości. Znacznie taniej i wygodniej jest mieć wszystko na jednej płycie w kompletnym wydaniu.


Gra Roku nie jest jedynym pomysłem CD Projekt RED. Studio w planach ma wydanie samodzielnej wersji znanej karcianki „Gwint”, która pojawiła się w „Dzikim Gonie” i zapewni kilkanaście godzin dodatkowej zabawy.


„Gwint: Wiedźmińska gra karciana” pozwoli na grę w sieci z innymi osobami, ma także atrakcyjne dodatki. Mimo że w branży elektronicznych karcianek konkurencja jest spora, „Gwint” ma szansę podbić rynek za sprawą prostych zasad oraz możliwości bezpłatnej gry. Premiera „Gwintu” nie jest jeszcze znana, ale już teraz na stronie playgwent.com można zapisać się do zamkniętej grupy, która pod koniec października będzie miała możliwość przetestowania gry w wersji beta.


Po wydaniu karcianki CD Projekt RED planuje odpocząć od „Wiedźmina” i skupić się na innych wyzwaniach, w tym na grze „Cyberpunk 2077”. Teraz można tanio znaleźć oddzielnie pierwszą i drugą część gry. Na PC została wydana także cała trylogia.Poza grami wideo Geralt żyje również w świecie gier planszowych jako „Wiedźmin: Gra przygodowa”. Przeznaczona dla 2–4 graczy z rozgrywką trwającą ok. 2 godzin, idealnie nadaje się na jesienne wieczory. Gra jest przystępna dla nowicjuszy, więc z łatwością nauczą się jej zasad również osoby starsze i te nieznające wiedźmińskiego trendu. Niestety, dosyć trudno znaleźć nową grę w polskiej wersji językowej. Co ciekawe, istnieje również komputerowa wersja tej planszówki.

Książki

Oczywiście, by obcować z wiedźminem, nie trzeba w niego grać. Miłośnicy fantastyki na Allegro odnajdą mnóstwo książek Sapkowskiego, w tym przepiękne wydania kolekcjonerskie sagi wiedźmińskiej. Najdroższym i najlepiej prezentującym się pakietem tomów jest biała edycja stworzona przez wydawnictwo Supernowa. W twardej oprawie i z mapą Królestw Północnych, a całość, ze względu na grzbiet książki układający się w napis „Wiedźmin” wraz z autografem Sapkowskiego, będzie się ładnie komponować na półce. Alternatywą jest też to samo wydawnictwo, które sprzedaje wszystkie 8 tomów sagi w czarnej, twardej oprawie, ale już bez atrakcyjnych dodatków.


Coraz popularniejsze są audiobooki. Godne polecenia są tomy – „Czas pogardy”, „Sezon burz” oraz „Krew Elfów”. Nie są to jednak zwykłe audiobooki czytane przez jednego lektora. Każdy z nich jest słuchowiskiem zrealizowanym z udziałem niemal setki aktorów, ze specjalnie dobraną muzyką. Rozmach projektu jest godny uwagi i można mieć nadzieję, że w ten sposób zostanie nagrana kiedyś cała saga.


Być może niewielu z nas pamięta, ale Geralt doczekał się także sześciu komiksów wydanych w latach dziewięćdziesiątych przez Prószyński i S-ka. Twórcami byli Maciej Parowski, odpowiedzialny za adaptację scenariuszową opowiadań, oraz rysownik Bogusław Polch, znany z takich komiksów jak „Kapitan Żbik” czy „Bogowie z kosmosu”. W związku z ogromną popularnością gry seria została wydana ponownie, więc można bez problemu kupić nowe egzemplarze. Za narysowanie przygód wiedźmina wzięli się również zagraniczni twórcy. Paul Tobin i Joe Querio stworzyli cztery zeszyty, które w Polsce zostały wydane w twardej oprawie. Mimo że są to autorskie historie, które nie zostały uwzględnione w książkach, zdecydowanie warto się im przyjrzeć chociażby po to, by sprawdzić, jak Amerykanie interpretują świat oparty na słowiańskiej kulturze. Ceny za tom wahają się od 30 do 50 zł.


Gadżety i drobiazgi

Oczywiście istnieje również mnóstwo drobnych akcesoriów związanych z Geraltem, które idealnie nadają się na drobny upominek. Są wiedźmińskie puzzle, plakaty, figurki postaci i medaliony – w tym taki, który Geralt nosił na szyi, pomocny w wykrywaniu potworów. Kupić można także talie do gry w „Gwint”, koszulki damskie i męskie, magnesy na lodówkę, znaczki pocztowe czy skiny na konsolę. Przedmiotów związanych z sagą Sapkowskiego jest mnóstwo. Co więcej, na Allegro jest nawet oficjalny sklep z przedmiotami związanymi z wiedźminem.Warto dać się ponieść temu szaleństwu i kupić chociażby jakiś drobny upominek. Przed nami przecież Andrzejki, Mikołajki i Gwiazdka.

Fot. charnsitr/Shutterstock.com