To nie jest już sprawa tylko jednej rodziny – w ratowanie życia Ani Tułeckiej każdego dnia włącza się coraz więcej firm i osób prywatnych. I każda pomoc jest tu na wagę złota.

Od kilku tygodni cały Internet żyje akcją #Beciaki – zainicjował ją Marcin Majzner, który o Ani dowiedział się podczas ostatniej – wrześniowej – konferencji InternetBeta. Mateusz Tułecki, który jest organizatorem tego dorocznego kultowego spotkania branży IT, na sam koniec wydarzenia opowiedział o swoim bracie Łukaszu, jego żonie i ich nierównej walce z rakiem płuc Ani. Ich życie wywróciło się do góry nogami – do domu, w którym panowały miłość, radość, dobro wkradł się rak – rak płuc Ani. W stadium zaawansowanym. Nieoperacyjnym…

Na zdjęciu: Ania i Mateusz. Źródło: Fundacja Alivia

Jak wspomina Mateusz Tułecki, rak u Ani został zdiagnozowany rok temu. – Szukaliśmy wielu rozwiązań, jedynym lekiem dającym nadzieję jest preparat nowej generacji w fazie testów, co prawda dostępny w Polsce, ale pełnopłatny. Kuracja to koszt 240 tys. złotych – kwota nieosiągalna dla Ani i Łukasza, dlatego postanowiłem podzielić się tym ze społecznością skupioną wokół organizowanej przeze mnie konferencji InternetBeta, bo Beta to ludzie i niesamowity klimat wokół niej – opowiada Mateusz i dodaje, że zarówno ludzie, którzy co roku przyjeżdżają na tę konferencję, jak i atmosfera tam panująca są wyjątkowe. – Ta społeczność jest prawie jak rodzina, liczyłem więc na ich pomoc i odzew – wyjawia.

Nie pomylił się. Po kilku dniach Internet opanowała akcja #Beciaki, której nazwa powstała właśnie od nazwy konferencji. Jej inicjatorem był Marcin Majzner, który uczestniczył w wydarzeniu. 

– Zaraz po tym, jak Łukasz opowiedział o Ani i swoim bracie, uświadomiłem sobie, że przecież w ludziach i Internecie jest siła. Zacząłem myśleć, co można zrobić i jak pomóc. Cały plan powstał w samolocie. Gdy lądowałem – wszystko już było gotowe, a swoim pomysłem podzieliłem się ze współpasażerami – do akcji od razu przystąpiły e-torty i Time for Wax – oferując swoje usługi – wspomina Marcin.

Majzner wymyślił nazwę i logo #Beciaki, nakręcił wideo z instrukcją, co trzeba zrobić, by pomóc. Powstała strona beciaki.pl, gdzie różne firmy, niekoniecznie związane z branżą IT, oferują swoje usługi, a pieniądze za ich wykonanie przekazują na subkonto Ani Tułeckiej w Fundacji Alivia.


Marcin nagrał również wideoinstrukcję, jak wystawiać przedmioty na charytatywni.allegro.pl, aby dochód z ich sprzedaży trafiał na fundacyjne subkonto Ani.

– To genialne narzędzie – Allegro nie pobiera tu żadnych opłat, a kasa trafia bezpośrednio do potrzebujących – mówi.


Kwota 240 tysięcy złotych jest prawie zebrana – ale to wcale nie oznacza końca akcji – ta zaczęła żyć własnym życiem i każdego dnia dołączają do niej kolejne osoby, firmy, codziennie są przekazywane przedmioty czy usługi po to, by uratować życie Ani Tułeckiej. Pojawiają się też kolejne filmy wideo.


– Moja rola już się skończyła – pokazałem, co i jak można zrobić, aby pomóc i zebrać pieniądze. Teraz wszystko jest w rękach internautów – podkreśla Marcin i dodaje, że cieszy się, widząc taki odzew i zaangażowanie. – Tym bardziej że nigdy nikogo bezpośrednio nie aktywizowałem do wzięcia udziału w tej akcji – zaznacza. – W tej chwili (rozmawiamy w piątek po południu) – w akcji #Beciaki bierze udział 135 firm, 18 osób prywatnych i 8 influencerów – wymienia.

Pojawiają się też pierwsze podsumowania akcji – ale – podkreślamy – to nie jest jeszcze koniec akcji #Beciaki. Bo pieniędzy jest potrzebnych więcej. – Kwota 240 tysięcy to część leczenia. Wierzymy, że się uda i wszystko będzie dobrze. Jednak realnie kuracja może kosztować nawet ponad 600 tys., bo lek najprawdopodobniej będzie trzeba brać cały czas, a nie wiadomo, czy i kiedy będzie on w Polsce refundowany – wyjaśnia Mateusz.


– Łukasz Tułecki jest kardiochirurgiem w Zamościu – cały czas pomaga ludziom i ratuje im życie – jest takim lekarzem z prawdziwego zdarzenia – opowiada Mateusz, jego brat. – Teraz sam potrzebuje pomocy w ratowaniu życia swojej żony i mamy trójki ich dzieci. Wierzę, że dobro wraca, bo to niesamowicie dobrzy ludzie – kochają się, pomagają innym, jestem z nimi niesamowicie związany – podkreśla i dodaje, że jest bardzo wzruszony, widząc, jaki zasięg ma akcja #Beciaki, jak szybko rośnie kwota na koncie Ani i jak wiele osób jest w nią zaangażowanych. – Cały czas jestem pod ogromnym wrażeniem działań Marcina oraz tego, jaką siłę ma Internet i jacy wspaniali ludzie nas otaczają – tu radość miesza się z wdzięcznością, wzruszeniem, pozytywnym szokiem – wyjawia Mateusz.


– Zachęcam do dołączenia do grupy na FB #Beciaki – tam wszystkie aktywności wokół akcji są relacjonowane na bieżąco. Bez działania wielu osób, bez ich siły to by się nie udało – mówi Mateusz. – Chciałbym, aby ta akcja stała się symbolem, czymś ważnym – nie ukrywa na koniec emocji i wzruszenia.

Każdy z nas może dołączyć do akcji w każdej chwili – wystarczy wejść na charytatywni.allegro.pl lub na beciaki.pl i przekazać przedmiot, usługę lub pieniądze – cokolwiek, czym można się podzielić. 

Dołącz do #Beciaków, pomóż Ani Tułeckiej. Bo warto pomagać.

Wszelkie informacje na temat choroby i kuracji Ani Tułeckiej dostępne są na stronie Fundacji „Alivia”.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl
Trwa największa rowerowa rywalizacja polskich miast!
Ponad 6 milionów kilometrów w dwa tygodnie. Nocne jazdy, rajdy kobiet i wiele innych pomysłów na kręcenie kilometrów w największej w Polsce rowerowej rywalizacji miast. Trwa siódma kampania społeczna „Kręć Kilometry po technologie”. „To na pewno będzie największa w kraju rowerowa akcja motywacyjna” - mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet, która jest organizatorem kampanii.
Dobra Aukcja pomoże pacjentom Fundacji Hospicjum Onkologiczne
W życiu, podobnie jak na murawie, warto walczyć do ostatniej minuty. Wiedzą o tym doskonale pracownicy warszawskiego Hospicjum św. Krzysztofa, którzy już od prawie 30 lat towarzyszą pacjentom w ostatnich chwilach ich życia. Udowadniają, że to czas, który można spędzić z godnością, bez bólu, w otoczeniu najbliższych. Wspólnie z Fundacją i Polskim Związkiem Piłki Nożnej rozpoczynamy wyjątkową akcję charytatywną „Dobra Aukcja” na ich rzecz.
Charytatywna akcja „Obudź mnie” z igrzyskami olimpijskimi w tle
Kiedy jedni walczą o olimpijskie medale, inni toczą równie zaciętą walkę o powrót do życia. Platforma charytatywni.allegro.pl jest partnerem technologicznym akcji „Obudź mnie”, organizowanej przez Fundację „AKogo”? Licytując olimpijską pochodnię od Ewy Błaszczyk, dorzucając się do wirtualnej puszki czy wpłacając dowolną kwotę, można pomóc pacjentom przebywających w śpiączce.
To nie koniec 26. Finału WOŚP, aukcje na Allegro wciąż trwają
WOŚP w trakcie 26. Finału zebrał ponad 81 mln zł. Ale licznik jeszcze się nie zatrzymał - ta kwota zostanie jeszcze uzupełniona o pieniądze m.in. z aukcji Allegro, które potrwają do połowy lutego. Już teraz wartość wylicytowanych przedmiotów to 6,6 mln zł, z których najdroższy - jak do tej pory - okazał się Polonez Filipa Chajzera.