– Reżyser umiejętnie łączy tajemnicę, intrygę i jak nikt potrafi wciągnąć w nie czytelnika – zachwala twórczość Dana Browna laureat dwóch Oscarów Tom Hanks odtwarzający w „Inferno” główną rolę. Robert Langdon, bohater, w którego postać się wciela, ponownie zostanie wciągnięty w przerażającą intrygę, w której nie zabraknie spisków, tajemnic oraz historycznych zagadek.

Dan Brown jest jednym z najpopularniejszych pisarzy świata, a jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 50 języków i sprzedane w ponad 200 milionach egzemplarzy. Choć nigdy nie był ulubieńcem krytyków, aż cztery jego książki w ciągu zaledwie jednego tygodnia trafiły na listę bestsellerów dziennika „The New York Times”. Magazyn TIME uznał go za jednego z najbardziej wpływowych ludzi roku 2005, a „Forbes” w tym samym roku umieścił na liście 100 najlepiej zarabiających gwiazd. Z kolei dziennik „The Times” wyliczył, że tylko na „Kodzie Leonarda Da Vinci” Dan Brown zarobił 250 milionów dolarów!

Oto najlepiej sprzedające się książki Dana Browna na Allegro w 2015 r.:

1. miejsce – „Inferno”

Czwarta i jak na razie ostatnia część cyklu o przygodach Roberta Langdona, profesora Uniwersytetu Harvarda i specjalisty w dziedzinie ikonografii. Jej akcja rozpoczyna się, kiedy Langdon budzi się w szpitalnym łóżku z raną głowy i amnezją. Niedługo po tym ktoś próbuje go zabić. W towarzystwie młodej lekarki Sienny Brooks profesor ucieka ze szpitala. Wspólnie przemierzają Europę w nieprawdopodobnym wyścigu z czasem, by powstrzymać szaleńca, który za wszelką cenę chce rozprzestrzenić wirus mogący unicestwić połowę ludzkości. Z czasem odkrywają, że klucz do rozwiązania zagadki tkwi w poemacie „Boska komedia” Dantego Alighieri.

Premiera „Inferno” miała miejsce w 14 maja 2013 roku. Jeszcze tego samego dnia książka trafiła na listę bestsellerów dziennika „The New York Times”, na której utrzymała się przez kilkanaście tygodni. Film na jej podstawie wyreżyserował zdobywca dwóch Oscarów Ron Howard, który przeniósł na duży ekran wcześniejsze powieści Dana Browna „Kod Leonarda Da Vinci” oraz „Anioły i demony”. W rolę Roberta Langdona po raz trzeci wcielił się Tom Hanks, a partnerują mu Felicity Jones („Teoria wszystkiego”), Ben Foster („Strategia mistrza”), Omar Sy („Nietykalni”) oraz Irrfan Khan („Życie Pi”). 2. miejsce – „Zaginiony symbol”

Trzecia w kolejności powieść z Robertem Langdonem w roli głównej. Na jej premierę we wrześniu 2009 roku wydawnictwo Doubleday wydrukowało aż 6,5 miliona egzemplarzy książki (5 mln na rynek amerykański i 1,5 mln na rynek brytyjski). W ciągu pierwszego dnia sprzedano ponad milion z nich, co uczyniło „Zaginiony symbol” najszybciej sprzedającą się powieścią dla dorosłych w historii. Książka przez 29 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów dziennika „The New York Times”. 

W „Zaginionym symbolu” Robert Langdon usiłuje rozwikłać zagadkę zniknięcia swojego przyjaciela i mentora Petera Salomona, filantropa i wpływowego członka loży masońskiej. Śledztwo prowadzi go do komnat i świątyń ukrytych pod jednym z najpotężniejszych miast świata, skrywających tajemnicę, których wielu wolałoby nigdy nie ujawniać.

3. miejsce – „Kod Leonarda Da Vinci”

Najgłośniejsza i najbardziej znana książka Dana Browna, która uczyniła z pisarza gwiazdę światowego formatu. Autor przedstawił w niej kontrowersyjną teorię na temat świętego Graala oraz roli, jaką w życiu Jezusa, odegrała Maria Magdalena, co sprowadziło na niego gromy. Książka, krytykowana za historyczne i naukowe nieścisłości, także przez polski episkopat, rozeszła się w nakładzie ponad 80 milionów egzemplarzy. W 2006 roku powstała jej ekranizacja, będąca jednocześnie pierwszym filmem o Robercie Langdonie. Mimo umiarkowanych zachwytów krytyki, „Kod Da Vinci” okazał się drugim najbardziej dochodowym filmem roku ustępując miejsca jedynie superprodukcji „Piraci z Karaibów. Skrzynia umarlaka”.

Robert Langdon zostaje wplątany w śledztwo w sprawie morderstwa kustosza muzeum w Luwrze. Znalezione na miejscu zbrodni zakonspirowane ślady stanowią klucz do jeszcze większej zagadki - niezwykłej tajemnicy sięgającej korzeniami początków chrześcijaństwa. Jej ujawnienie grozi załamaniem ustalonego przed 2000 laty porządku rzeczy, na którego straży stali członkowie tajnego Zakonu Syjonu, a wśród nich Leonardo Da Vinci i Isaac Newton. Kluczowe elementy zagadki kryją się w najsłynniejszych obrazach mistrza Renesansu – „Mona Lizie” i „Ostatniej wieczerzy”.

4. miejsce – „Anioły i demony”

Wydana w 2000 roku pierwsza powieść, której głównym bohaterem jest Robert Langdon. Statusu bestsellera doczekała się jednak dopiero trzy lata później, na fali popularności wydanego wtedy „Kodu Leonarda da Vinci”. W 2009 roku została zekranizowana. Film nie powtórzył sukcesu wcześniejszego „Kodu da Vinci”, ale i tak zajął 9. miejsce na liście najbardziej dochodowych produkcji roku.

Morderstwo fizyka w położonym koło Genewy centrum badań jądrowych CERN w „Aniołach i demonach” staje się początkiem kolejnej przygody Roberta Langdona. Na ciele zabitego profesor odkrywa wypalony symbol tajemnego bractwa Iluminatów, oficjalnie nieistniejącej od 400 lat organizacji walczącej z Kościołem. Jak się okazuje, Iluminaci przetrwali 4 wieki w ukryciu, a teraz planują wysadzić w powietrze Watykan, gdzie właśnie odbywa się Konklawe. Langdon ma tylko 24 godziny by ich powstrzymać.

5. miejsce – „Cyfrowa twierdza”

Cyfrowa twierdza” to Debiutancka powieść Dana Browna, której premiera w 1998 roku przeszła bez większego echa. Jak na razie nie doczekała się ekranizacji, choć w 2014 roku studio Imagine Entertainment zapowiedziało realizację serialu na jej podstawie.
Gdy należący do NSA (Agencji Bezpieczeństwa Narodowego) superkomputer napotyka na tajemniczy szyfr, którego nie potrafi złamać, wicedyrektor agencji wzywa na pomoc szefową Wydziału Kryptologii, błyskotliwą i piękną matematyczkę Susan Fletcher. Ta odkrywa ona coś, co wywoła wstrząs na najwyższych szczeblach władzy. Agencja otrzymuje ultimatum: albo ujawni swój sekret, albo działania amerykańskiego wywiadu zostaną całkowicie sparaliżowane. Jedyną osobą zdolną powstrzymać genialnego informatyka, który rzucił wyzwanie władzom USA, jest Susan Fletcher.

6. miejsce – „Zwodniczy punkt”

Zwodniczy punkt” to trzecia powieść Dana Browna napisana rok po wydaniu „Aniołów i demonów”. Podobnie jak „Cyfrowa twierdza” jest to techno-thriller, a jego bohaterami są analityk wywiadu Rachel Sexton oraz oceanograf Michael Tolland. Na osobistą prośbę prezydenta USA mają potwierdzić autentyczność meteorytu ze śladami pozaziemskiego życia, jaki odkryto w lodowcach Arktyki. Kiedy na jaw wychodzi, że rzekoma naukowa sensacja jest mistyfikacją, życie Rachel i Michaela znajduje się w niebezpieczeństwie. Tropieni przez bezlitosnych komandosów-zabójców rozpaczliwie próbują ustalić, kto jest odpowiedzialny za misterną intrygę sięgającą najwyższych szczytów władzy.

Mimo iż sukces „Kodu Leonarda da Vinci” uczynił go milionerem, Dan Brown nie spoczywa na laurach. We wrześniu przyszłego roku ukaże się jego kolejna powieść z Robertem Langdonem zatytułowana „Origin”. Szczegóły na temat jej fabuły trzymane są w tajemnicy, ale wydawca zapewnia, że fani odnajdą w niej wszystkie charakterystyczne elementy twórczości Browna – religię, naukę, tajne kody, historię oraz sekrety poukrywane w dziełach sztuki i architekturze. Podobnie jak tytuły z rankingu, również i „Origin” będziecie mogli bez problemu kupić na Allegro.

Ilustracje: DB Factory

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl