Jest początek XXI wieku. Wtedy e-sport zmienia się ze spotkań grupek fanów w dobrze zorganizowany biznes. Jeszcze nie zapełnia stadionów, jeszcze nagrody dla zwycięzców nie sięgają milionów, ale już wówczas rodzi się polski najlepszy e-sportowy zespół.

– Jeśli słowo DOTA kojarzy ci się wyłącznie z imieniem Dorota, a LOL ze śmiechem, to możesz uznać się za dinozaura – zauważa Maciej Kurowiak, specjalista ds. sprzedaży w Strefie Marek w Allegro. – DOTA2 (skrót od „Defense of the Ancients”) i „League of Legends” to dziś najpopularniejsze tytuły e-sportowe, a sama branża jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów w branży elektronicznej rozrywki. Czołowi gracze zarabiają krocie na nagrodach, umowach sponsorskich i własnych prywatnych streamingach na Twitchu.
 
Czym jest e-sport? 

E-sport oznacza rywalizację w grach wideo, a skrót wywodzi się od sformułowania „electronic sport”. Są tu amatorzy i zawodowcy – analogicznie do tradycyjnego sportu. Gracze ścierają się, siedząc nieopodal siebie lub oddaleni o tysiące kilometrów. Wszystko za sprawą sieci komputerowej. 

Początek e-sportu sięga lat 70. XX wieku. Pierwsze wielkie turnieje rozgrywane były na automatach. Zawodnicy ścierali się z maszyną, a nie bezpośrednio ze sobą. Celem było zdobycie możliwie największego wyniku w takiej grze jak Pac-Man czy Centipede
– Do lat 90. zawody e-sportowe były domeną niemal wyłącznie amerykańską – przypomina Maciej Kurowiak. – Globalny zasięg zdobyły dopiero wraz z popularyzacja Internetu i znanych gier sieciowych, takich jak „Quake”, „Counter Strike” czy „Warcraft” – wyjaśnia.

Dopiero pod koniec lat 90. rozpowszechniły się rozgrywki na komputerach połączonych w lokalną sieć. Jednym z przełomowych turniejów nosił nazwę Red Annihilation. Jego zwycięzca zdobył niebagatelną nagrodę – warte 70 tysięcy dolarów auto Ferrari 328 GTS ufundowane przez samego Johna Carmacka, współtwórcę popularnych serii gier wideo z gatunku First Person Shooter

– W Polsce e-sport tak naprawdę niedawno nabrał rozpędu – przyznaje Maciej Kurkowiak z Allegro. – Ostatnie zawody ESPORT NOW transmitowała Telewizja Polska w swoim kanale VOD, a pula nagród przekroczyła 100 tys. zł.

Polacy w gronie najlepszych

Najbardziej znani polscy gracze to Frag eXecutors, Team Pentagram, MeetYourMakers, SPECNAZ, AGAiN – grają pod różnymi nazwami w niemal niezmiennym składzie od 2001 roku. Zdobywają laury na największych turniejach w kraju i na świecie. Cieszą się wielką popularnością i z dumą prezentują polskie barwy podczas turniejów. Znani są z ksyw, pseudonimów – NEO, TaZ, Pasha. Ta trójka gra ze sobą przeszło 15 lat. Towarzyszyli im inni: Kuben, Loord czy LUq. Są mistrzami Counter Strike’a w różnych wersjach tej gry.


W Polsce nie mają sobie równych. Nic dziwnego – trzon zespołu powstał z połączenia dwóch najlepszych drużyn początku XXI wieku. W 2004 roku nie dają przeciwnikom szans podczas Poznań Game Arena czy Warsaw Games Day. Z czasem lokalne turnieje przestają im wystarczać. Dwa lata później rozpoczynają podbój świata. Podczas World Cyber Games – tzw. olimpiady e-sportowców – biorą udział w żelaznym składzie, później nazwanym Złotą Piątką. Zdobywają złoto i 60 tysięcy dolarów. W tym samym roku podczas ESL Extreme Masters zgarniają pierwsze miejsce i 40 tysięcy euro. E-sportowy świat zaczyna się liczyć z naszymi rodakami. Zawodnicy jako pierwsi w historii rozgrywek bronią tytułu Mistrzów Świata Electronic Sports World Cup. W 2009 roku kolejny raz sięgają po złoto podczas World Cyber Games. Od kliku lat pod nazwą Virtus.pro wygrywają kolejne turnieje. Czasem zajmują drugie miejsce, czasem odpadają wcześniej. Ale nigdy się nie poddają.

Sprzęt

Wraz z rozwojem e-sportu zmieniały się technologie. Gracze ze zwykłych automatów przenieśli się na komputery. Popularność zyskują (a czasem tracą) rozgrywki w grach konsolowych czy na urządzenia mobilne. Hardware jest dla graczy niezwykle ważny.


Zawodnicy podczas turniejów często korzystają z identycznych komputerów, myszek czy klawiatur. Nieco inaczej niż piłkarze „uzbrojeni” w buty różnych firm czy kierowcy F1 wsiadający do bolidów wyprodukowanych na różne sposoby. Inaczej rzecz się ma w przypadku domowego sprzętu graczy.

Myszka i klawiatura ważna jest dla gracza jak buty i rakieta dla tenisisty – mówi mi Michał Blicharz, jeden z twórców współczesnego e-sportu, organizator turniejów Intel Extreme Masters, aktualnie pracujący w amerykańskim oddziale Electronic Sports League. – To są narzędzia, za pomocą których gracz przekazuje, co chce zrobić i jakikolwiek brak precyzji czy opóźnienie jest niedopuszczalne. Do tego dochodzi kwestia indywidualnego wyboru kształtu myszy, materiału wykonania itd., co można porównać do uchwytu rakiety tenisowej i jej naciągu.

– W e-sporcie jak w prawdziwym sporcie decydują najdrobniejsze detale – dodaje Konrad Rawiński, PR Manager Wargaming, zajmujący się m.in. finałowymi turniejami „World of Tanks”. – Zawodnicy reprezentują zbliżony poziom, dlatego o tym, czy zostajesz mistrzem lub nie, zależy często psychika lub po prostu jakość używanego sprzętu. Zawodowcy wciąż podwyższają poprzeczkę, a wyjątkowe umiejętności muszą być dobrze przełożone na język rozgrywki. Tu z pomocą przychodzi najwyższej jakości sprzęt komputerowy. Myszki z regulacją czułości czujnika ruchu, klawiatury z regulowanym skokiem klawiszy czy wielokanałowe słuchawki.


– Półamatorski poziom grania to etap, kiedy trzeba przerzucić się również na profesjonalny sprzęt – zauważa Adrian Kostrzębski, PR Manager ESL Polska, medialnego giganta na esportowym rynku. – Myszki i klawiatury mają duży wpływ na komfort i płynność grania. Najlepsi zawodnicy potrzebują ułamków sekundy, by podjąć decyzję i wykonać każdą czynność. Tańszy sprzęt to często uniemożliwia, więc posiadanie produktów renomowanych w e-sporcie marek może mieć spory wpływ na przebieg rozgrywki.

Tadeusz Zieliński, miłośnik e-sportu i turniejowy komentator, gier wideo, aktualnie pracujący w Wild Hog Games, to potwierdza: – Oczywiście jakość wykonania „profesjonalnego” sprzętu (myszek i klawiatur) jest kluczowa. Te pierwsze często mają dodatkowe funkcjonalności, które pomagają w rozgrywce. Ale w rzeczywistości liczy się głównie niezawodność, ergonomia (czyli kwestia całkowicie subiektywna) oraz oczywiście dobra jakość samej technologii (np. lasera czy mikrostyków w myszce, dobrej jakości klawisze w klawiaturze). O ile w Formule 1 jakość samochodu ma kluczowe znaczenie dla wyniku, o tyle w przypadku e-sportów najbardziej liczą się jednak umiejętności gracza. W uproszczeniu – mistrz „Counter Strike'a” będzie miał szansę na wygranie mistrzostwa myszką za 20 złotych. Mistrz Formuły 1 bez swojego bolidu za miliony dolarów nie zrobi nic.

Trend na e-sport widać wyraźnie na Allegro. – Akcesoria związane z e-sportem, takie jak myszy i klawiatury, notują wysokie wzrosty rok do roku przekraczające 20%. Wzrasta popularność typowo e-sportowych myszy przewodowych dobrych marek, jak np. Steelseries czy Razer – mówi na koniec Maciej Kurowiak, specjalista ds. sprzedaży w Strefie Marek Allegro.

Tomek Kreczmar

nerdica.pl

magazyn@allegro.pl