Po pierwsze wycieraczki. Jakie wybrać? Ich zakup nie powinien stanowić większego problemu. Wystarczy znać ich długość oraz rodzaj mocowania. Na koniec stajemy przed wyborem – konstrukcja klasyczna czy może bezprzegubowa lub hybrydowa? Czym różnią się od siebie te rozwiązania?

Klasyczne wycieraczki są stosunkowo niedrogie, a konstrukcja ich stelażu ma za zadanie w jak najlepszy sposób docisnąć pióra do szyby. Takie rozwiązanie stosowane jest już tylko w starszych modelach samochodów. W przypadku nowych modeli może się zdarzyć, że stelaż nie zmieści się w szczelinie pomiędzy szybą a maską samochodu.Wycieraczki o konstrukcji bezprzegubowej, czyli tak zwane płaskie, są nieco droższe od klasycznych, ale mają lepsze właściwości aerodynamiczne, co powoduje mniejszy hałas podczas jazdy z większą prędkością oraz nie sprawiają problemów podczas mrozów – łatwiej je „oderwać” od zmrożonej szyby. Przed zakupem warto sprawdzić, czy taki rodzaj wycieraczek pasuje do danego modelu pojazdu – chodzi nie tylko o mocowania, ale również o krzywiznę szyby.

Konstrukcja hybrydowa to wynik tego, co oferują dwie wyżej wymienione technologie. Wycieraczki te mają skuteczność działania układu klasycznego i dobre właściwości aerodynamiczne. Pióro takiej wycieraczki schowane zintegrowane jest z ramieniem, a szkielet umieszczony w jego specjalnej, aerodynamicznej obudowie. Ich ceny zaczynają się od około 40 zł za zestaw.


Przednie wycieraczki i ich dobranie do danego modelu samochodu jest stosunkowo prostym zadaniem. O wiele większym problemem może stać się znalezienie odpowiedniej wycieraczki szyby tylnej. Bardzo często mają one nietypową, dedykowaną danemu modelowi konstrukcję, a co za tym idzie, nie są tanie. Na szczęście w większości przypadków ich ceny nie różnią się wiele od wycieraczek przednich.– Zgodnie z naszymi danymi największy wzrost sprzedaży piór wycieraczek występuje od września do października. Większy udział w rynku, na poziomie 55 procent, mają oferty z pojedynczymi piórami wycieraczek. Średnia cena to 35 zł – wyjaśnia Dariusz Magdziak, menedżer kategorii Motoryzacja w Allegro. – Ceny klasycznych wycieraczek zaczynają się od około 25 zł za zestaw, za komplet o konstrukcji bezprzegubowej należy wydać minimum około 20–30 zł, natomiast ceny wycieraczek o konstrukcji hybrydowej zaczynają się od około 40 zł za zestaw.


Dlaczego warto zadbać o wycieraczki? Jesienny i zimowy okres to czas, w którym szyby bardzo szybko się brudzą. Pomijając kwestie związane z bezpieczeństwem kierowca powinien dbać o odpowiednią widoczność szyb również ze względu na potencjalną możliwość otrzymania mandatu. Podczas kontroli policyjnej zalegający brud może zostać „wyceniony” przez funkcjonariusza na kwotę rzędu nawet 500 zł. To samo dotyczy brudnych reflektorów i nieczytelnych tablic rejestracyjnych. Dlatego na liście wyposażenia powinien znaleźć się nie tylko płyn do spryskiwaczy, ale również inne akcesoria, które pozwolą zadbać o czystość wyżej wymienionych elementów.

Płyn do spryskiwaczy – lepiej wybrać ten, który jest bezpieczniejszy dla zdrowia

W okresie jesienno-zimowym znacznie wzrasta zużycie płynu do spryskiwaczy. Warto więc zadbać, by w samochodzie znajdował się jego zapas. Kupując taki płyn, warto zwrócić uwagą nie tylko na cenę i pojemność opakowania, ale również na skład. Nie wszystkie składniki są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Lepiej unikać produktów, które zawierają alkohol metylowy, lepsze dla naszego organizmu są te z etanolem. Metanol jest on na tyle niebezpieczny, że nawet podczas uzupełniana zbiornika w samochodzie istnieje ryzyko, że wchłonie się on przez skórę, a sytuacji pasażerów nie poprawi podczas jazdy działająca wentylacja, która po prostu wchłonie powietrze nim przesiąknięte.Dlaczego nie można zimą używać letniego płynu do spryskiwaczy? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta, ale wielu kierowców zapomina przygotować się do okresu, w którym zaczynają się pojawiać niższe temperatury. Dobry zimowy płyn nie tylko nie zamarza w zbiorniku i na szybie podczas spryskiwania, ale również smaruje pióra wycieraczek i jest neutralny dla lakieru samochodu.

– Przy zakupie płynu do spryskiwaczy warto spojrzeć na temperaturę zamarzania. Najczęściej oscyluje ona w okolicach minus 20 stopni Celsjusza. Zawartość metanolu nie może być większa niż 3 procent. Nie tylko stan techniczny opon i samochodu jest gwarantem bezpieczeństwa. Cena pięciolitrowego opakowania to koszt zaczynający się od poziomu 10 do 20 zł – dodaje Dariusz Magdziak z Allegro.

Jak dbać o światła w samochodzie?

Od 2007 roku funkcjonuje w Polsce obowiązek używania świateł przez cały dzień. Dlatego warto systematycznie kontrolować światła do jazdy dziennej lub, jeżeli pojazd nie jest w takie wyposażony, światła mijania. Warto również pamiętać, że prawidłowo działające światła stopu, kierunkowskazy i przeciwmgłowe mogą uchronić przed kolizją.

Niektórzy kierowcy dość swobodnie podchodzą do kwestii związanych z dbałością o oświetlenie w samochodzie. W zaledwie 8 proc. przebadanych pojazdów światła były ustawione prawidłowo. Specjaliści twierdzą, że około 10 proc. lamp w ogóle nie nadaje się do użytku. Część z nich jest w złym stanie technicznym, ale wiele pojazdów ma zamontowane zamienniki bez homologacji, które nie zapewniają właściwego oświetlenia.Dbanie o stan techniczny i czystość oświetlenia w samochodzie nie jest trudne. Wystarczy systematycznie – nie raz do roku podczas okresowego badania technicznego – sprawdzać i ewentualnie korygować ich ustawienie. Zabrudzone lampy powinno przemywać się za pomocą miękkiej szmatki z wodą lub specjalnym płynem do mycia reflektorów, który z łatwością usuwa ślady po owadach i inne zabrudzenia drogowe. Dodatkowo nadaje się również do czyszczenie powierzchni lusterek.


– Warto również zaopatrzyć się w zestawy żarówek i bezpieczników. Najtańsze, z żarówką H4 lub H7, można na Allegro już za około 10–15 zł, czyli znacznie taniej niż na stacjach benzynowych. Jeżeli natomiast chcemy kupić żarówki renomowanych firm, musimy liczyć się z kosztami na poziomie od 50 zł za podobny zestaw – radzi specjalista Allegro.

Wymiana powyższych elementów nie jest kosztowna. Warto więc wcześniej zadbać nie tylko o sprawnie działające wycieraczki, ale również o to, by ustawienie lamp w samochodzie było odpowiednie. Wszystkie te elementy wpływają nie tylko na bezpieczeństwo kierowcy, ale również na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.


Fot. Flickr.com/Ed Dunens/CC BY 2.0

Piotr Rejowski

magazyn@allegro.pl