Będzie to jednak trener elektroniczny. Czyli taki, którego wskazówki możesz śledzić na smartfonie, smartwatchu czy smartbandzie i to właśnie te urządzenia mobilne na zawsze zmieniły sport. Według badań wykonanych na zlecenie Samsunga "Motywacja i technologia - Jak osiągnąć sukces w sporcie", 27 proc. Europejczyków używa ich do pomiaru wyników treningu, zapisywania danych oraz śledzenia postępów, i nie chodzi tylko o profesjonalistów. Z raportu firmy TomTom wynika bowiem, że główną motywacją do biegania jest chęć utrzymania stabilnej masy ciała oraz zachowanie dobrej kondycji. Prawie połowa ankietowanych podkreśla przy tym rolę kontrolowania czasu oraz dystansu, ale zaledwie 6 proc. wie, w jaki sposób osiągnąć cele treningowe oraz przygotować się odpowiednio do startów w zawodach. Na bieżni i w terenie najlepiej sprawdzą się właśnie urządzenia wearables.

Nie tylko dla profesjonalistów

Kroki, minuty aktywności, dystans, spalone kalorie… Liczba parametrów mierzonych przez smartwatche i smartbandy rośnie wraz z oczekiwaniami użytkowników i możliwościami technicznymi. Inteligentne zegarki i opaski tworzone z myślą o uprawiających sport oferują m.in. TomTom, Garmin, Samsung, Timex i Polar.– Garmin ma w ofercie zarówno sprzęt dla zaawansowanych sportowców, np. zegarki dla triatlonistów, np. Forerunner 735xt czy komputery rowerowe, np. Edge 820, jak i opaski monitorujące aktywności, przeznaczone do noszenia na co dzień. Sportowcy korzystają z urządzeń elektronicznych, ponieważ potrzebują precyzyjnych pomiarów różnych parametrów treningu. Dzięki nim są w stanie trenować efektywniej, poprawiać technikę i osiągać coraz lepsze wyniki. Natomiast inni potrzebują po prostu motywacji do codziennego ruchu i chcą monitorować swoją aktywności – mówi Jakub Szałamacha, marketing manager w firmie Garmin Polska.Szałamacha wskazuje też, że wearables stały się elementem stylizacji i są po prostu modne. – Dlatego ważnym aspektem jest design, np. Garmin vívomove to klasyczne zegarki z analogową tarczą, które jednocześnie monitorują liczbę kroków i czas spędzony bez ruchu, zachęcając do aktywności. Są też modele bardziej sportowe (serie vívofit i vívosmart), niektóre mają wbudowany GPS, pomiar tętna na nadgarstku czy dodatkowe aplikacje – wylicza Szałamacha. Przykładem jest Garmin vívoactive z aplikacjami sportowymi do biegania, jazdy na rowerze, pływania czy gry w golfa, a także z GPS-em. Wersja vívoactive HR ma wbudowany pomiar tętna na nadgarstku.Przedstawiciel Garmin zwraca uwagę, że we wszystkich tych urządzeniach coraz istotniejszą rolę odgrywają tzw. inteligentne funkcje, czyli połączenie ze smartfonem i możliwość odbierania w zegarku czy opasce powiadomień z telefonu o połączeniach, SMS-ach, e-mailach czy innych alertach. – Obecnie użytkownicy chcą być cały czas na bieżąco i nawet podczas uprawiania sportów mieć możliwość wygodnej łączności ze światem – podkreśla Szałamacha.

Dla fanów Apple

Ukłon w stronę osób ceniących ruch wykonał też Apple. W najnowszej, drugiej generacji Apple Watch (Series 2), której premiera miała miejsce 7 września, zastosowano moduł GPS. Dzięki temu nie ma już konieczności łączenia zegarka z iPhone'em, aby zapisywać dane z treningu. Smartwatch rejestruje dystans, prędkość i tempo spaceru, biegu czy jazdy na rowerze. Po treningu można np. na mapie wyświetlanej w telefonie prześledzić trasę i przeanalizować jej etapy. Ponadto wbudowany czujnik mierzy tętno użytkownika, a aplikacja Trening pozwala na wybór 12 rodzajów ćwiczeń we wnętrzu lub na świeżym powietrzu, jak pływanie, jazda na rowerze, bieganie czy zajęcia na orbitreku. Dzięki niej da się wyznaczać cel, po czym Apple Watch Series 2 mierzy każdy ruch i umożliwia wyświetlanie do pięciu różnych parametrów jednocześnie, automatyczne wstrzymywanie trening, a nawet oznaczanie poszczególnych jego segmentów.I niech gra muzyka!

TomTom stawia dodatkowo na… muzykę. Zegarek Spark ma wbudowany odtwarzacz MP3, a dźwięk przesyła strumieniowo do słuchawek Bluetooth.– Wiemy, że muzyka odgrywa ważną rolę w procesie motywowania i poprawiania wyników sportowych. Wykorzystywanie w tym celu smartfonu jest zbyt często niekomfortowym doświadczeniem. Stąd pomysł na Sparka – wyjaśnia Corinne Vigreux, managing director w TomTom. Za pomocą zegarka użytkownicy mogą określać dzienne i tygodniowe cele do osiągnięcia, a następnie śledzić postępy za pośrednictwem urządzenia lub aplikacji TomTom MySports. – Takie wskazówki mogą być świetnym sposobem na utrzymanie motywacji – twierdzi Agnieszka Dygacz, olimpijka, wielokrotna mistrzyni Polski w chodzie.


Wbudowany w Sparka czujnik mierzy tętno bez potrzeby stosowania opaski na klatkę piersiową. Zastosowany tryb multisport oznacza, że można śledzić aktywności wewnątrz i na zewnątrz budynków z uwzględnieniem biegania, jazdy na rowerze, pływania, treningu na siłowni oraz bieżni. Smartwatch TomTom pozwala również na śledzenie tras z wykorzystaniem GPS-u i przekazuje na bieżąco dane o czasie, odległości, prędkości oraz tempie.


Smartwatche to jedne z popularniejszych produktów w kategorii Sport i turystyka. Ich sprzedaż w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła aż o 60%. Na drugim miejscu są smartbandy z 34% wzrostem sprzedaży – wyjawia Łukasz Stawisiński, menedżer kategorii Sport i wypoczynek w Allegro i dodaje, że wymienione przedmioty najlepiej sprzedają się w grudniu, a najpopularniejsze marki to Sony, Samsung, Xiaomi oraz Kruger & Matz.

Cele do osiągnięcia

W osiągnięciu celów pomagają też urządzenia Samsunga. – Zegarek Gear S2 został wyposażony w funkcje, które ułatwiają codzienną walkę o zdrową sylwetkę. Jedną z nich jest aplikacja S Health. Dzięki niej można śledzić aktywności oraz otrzymywać porady dotyczące poprawy efektywności wykonywanych ćwiczeń. Sami możemy ustanawiać sportowe cele i otrzymywać wskazówki, które usprawnią ich realizację – mówi Olaf Krynicki z firmy Samsung Polska.Użytkownicy aplikacji S Health są w stanie wyznaczać sobie cele, takie jak „chcę być bardziej aktywny”, „chcę jeść zdrowiej” czy „chcę czuć się bardziej wypoczęty” oraz otrzymywać wskazówki i nagrody. Mogą również dobierać szczegółowe programy pomagające w osiąganiu zaplanowanych celów. – Gear S2 jest trenerem zarówno dla początkujących amatorów sportu, jak i tych bardziej doświadczonych i zaawansowanych. 24-godzinny dzienniczek monitoruje nasze zadania i sprawi, że z pewnością nie zapomnimy o zaplanowanej serii ćwiczeń – wyjaśnia Krynicki. Alternatywą dla zegarka jest opaska Samsung Gear Fit2 wyposażona m.in. w moduł GPS i pulsometr, które umożliwiają kontrolowanie postępów w trakcie treningu.Sport stał się naprawdę modny. Coraz więcej z nas chce także uczestniczyć w wydarzeniach promujących aktywny styl życia. Tak jak w kampanii „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet, która w zeszłym roku przyciągnęła uwagę mieszkańców aż 657 polskich miast.
Tu też przyda się elektronika i odpowiednie zmotywowanie. By wziąć udział w tej wciąż trwającej akcji, wystarczy ściągnąć bezpłatną
aplikację „Kręć Kilometry” na smartfon i wybrać wyzwanie z określonym dystansem do pokonania. Podczas wykonywania zadania zobaczymy, jaki dystans przejechaliśmy, ile w tym czasie spaliliśmy kalorii, z jaką prędkością jechaliśmy i ile to wszystko zajęło nam czasu.


Największą popularnością cieszą się wyzwania z najkrótszym dystansem do pokonania, czyli od 20 do 50 km, np. Sportowe lato czy Nakręć się na rower i wykręć apteczkę, jednak z miesiąca na miesiąc przybywa też kręcących kilometry na mistrzowskich 200 km trasach takich jak w wyzwaniu Jedź jak mistrz! czy Rowerowa gorączka. Oprócz satysfakcji z zaliczonego zadania i spalonych kalorii można dodatkowo wygrać nagrody rzeczowe, a wykręcone w ten sposób kilometry przekazać na konto ulubionego miasta. (Więcej informacji na temat kampanii „Kręć Kilometry” na stronie www.kreckilometry.pl).

Wciąż jest piękna pogoda. Wskakujmy więc na rower, biegajmy i spacerujmy najlepiej w dobrym towarzystwie, a nadgarstkowy trener niech będzie dodatkową motywacją.

Maciej Pobocha

magazyn@allegro.pl