W domu możemy ją zrobić z mąki, wody i soli, ale to nie to samo, co gotowy produkt ze sklepowej półki. Producenci Play-Doh dodali do swojego wynalazku kilka składników odpowiadających za kolor, zapach i zabezpieczenie przed pleśnieniem. W dodatku kultowa już zabawka nigdy nie zastyga i zawsze jest gotowa do zabawy – pod warunkiem, że jest przechowywana w opakowaniu.

Z pomocą specjalistów sprawdziliśmy, za jakie aspekty rozwoju najmłodszych odpowiada ciastolina. Nie ulega wątpliwości, że to magiczna zabawka, bo z jej pomocą dziecko lepiej wykonuje inne, ważne czynności. – Rodzic i proponowane przez niego aktywności mają wpływ na prawidłowy rozwój tych funkcji, które w przyszłości będą potrzebne między innymi do: pisania, malowania, wycinania, zapinania guzików, jedzenia sztućcami czy wiązania sznurowadeł – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Ewa Ulrich-Załęska, psycholog dziecięcy Centrum Probalans.

W czym dokładnie możemy pomóc naszym dzieciom, oferując im zabawy z Play-Doh? Okazuje się, że każdy ruch podczas kształtowania ciastoliny odpowiada za coś innego. – Gdy maluch bawi się dużymi kawałkami masy, pracują obie ręce – ćwiczy wtedy koordynację; gdy urywa kawałeczki – wyrabia chwyt pęsetkowy; gdy zgniata – ćwiczy mięśnie; gdy tworzy własne „budowle” – wtedy rozwija zdolności plastyczne i uczy się kreatywności. Warto stopniowo proponować dziecku korzystanie z foremek, sztućców, kubeczków, dodatków takich jak makaron, groch czy folia aluminiowa – dodaje i radzi Ewa Urlich-Załęska.Skoro jesteśmy przy dodatkach, przypomnijmy, że Play-Doh oprócz ciastoliny oferuje całą gamę akcesoriów do zabawy. Możemy nabyć samą masę, ale i plastikowe przybory do „gotowania” pizzy i ciasteczek. 

– Trudno wskazać jeden najchętniej kupowany produkt, ponieważ w każdym półroczu pojawiają się nowości i linia się zmienia. Oprócz produktów podstawowych (tuby, podstawowe zestawy) bardzo dużą popularnością cieszą się produkty z linii „Słodkości”: np. „Zakręcona lodziarnia”, „Wieża słodkości”, „Ciasteczkowe przyjęcie” czy „Słodkie ciasteczka”. Bardzo chętnie są kupowane zestawy związane z tematyką My Little Pony, jak np. „Salon fryzjerski Rainbow Dash”. Oraz linia produktów dla chłopców, np. „Śmieciarka Rowdy” – wymienia Karolina Szarpak reprezentująca producenta.W tym roku z okazji urodzin marki możemy spodziewać się niespodzianki. Wiemy już, jakie produkty trafią na taśmę produkcyjną i sklepowe półki w drugiej połowie bieżącego roku. – Z okazji 60. urodzin wraca ukochany zestaw „Dentysta” (jeden z bestsellerów Play-Doh). W linii „Słodkości” zaproponujemy dzieciom zabawę „Lodowym zamkiem”, który oferuje wiele możliwości przygotowania „pysznych” lodów i deserów – dodaje Karolina Szarpak.

Dużą zaletą ciastoliny Play-Doh jest jej cena. Zestawy kosztują średnio 50 zł, a samą masę w kilku kolorach można kupić już za 14,90 zł.Ciastolinę poleca mama Malwina Bakalarz, autorka bloga bakusiowo.pl, która kupiła zabawkę swojemu 3-letniemu synkowi. – W Polsce rodzice często mylą ciastolinę z plasteliną, która jest zwiastunem bałaganu i obklejaniem wszystkiego dookoła. Ja czekałam na moment, kiedy moje dziecko zacznie się bawić ciastoliną, zacznie tworzyć swój świat i nie chodzi tu nawet o zabawki czy akcesoria. Najlepsza zabawa to ta z najtańszym zestawem, gdy dziecko jest w stanie ulepić sobie kulkę albo z pomocą mamy stworzyć ludzika. Moim zdaniem dużo ciekawsza niż rysowanie, malowanie czy jakakolwiek czynność manualna. Często bawimy się Play-Doh we trójkę: synek, ja i mąż – tak rodzinnie spędzamy czas. Mimo że z mężem mamy po 30 lat, czerpiemy z tego frajdę – dodaje Malwina Bakalarz.Popularność ciastoliny Play-Doh jest tak duża, że na Allegro powstała specjalna podkategoria poświęcona tylko tej zabawce. – Porównując rok 2014 z rokiem 2015 widzimy, że sprzedaż w tej podkategorii wzrosła ponad 70%, a sama marka Play-Doh w tym samym czasie prawie podwoiła sprzedaż – mówi Beata Podleśna, menedżer kategorii Dziecko w Allegro. – Największą popularnością ciastolina cieszy się w okresie Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych oraz Dnia Dziecka – wyjaśnia Podleśna i dodaje, że okres świątecznych prezentów dopiero przed nami, więc spodziewa się, że sprzedaż będzie nadal rosła dwucyfrowo.Teraz, gdy wszystko jest podane na tacy, zabawka, która wymaga od dziecka nie lada zaangażowania i wysiłku, będzie prawdziwą frajdą. To nie wciągająca gra komputerowa czy seria filmów i bajek, które sprawią, że twoje dziecko zupełnie odłączy się od rzeczywistości. Została stworzona po to, by uczyć, rozwijać i łączyć rodziny we wspólnej zabawie. Słynna ciastolina właśnie świętuje swoje 60. urodziny i będzie bawić zapewne jeszcze niejedno pokolenie.

Magdalena Gasińska

magazyn@allegro.pl

Powiązane artykuły

Nowa limuzyna sprzed lat? Wszystko jest możliwe!
Epoka lat 90. ma szczególne miejsce w sercach wielu miłośników motoryzacji. To wtedy szeroko otworzyły się polskie granice i pojawiły się salony wszystkich najważniejszych światowych marek. Każdy jeździł tym, na co było go stać, jednak najbardziej wzdychano do najdroższych modeli dwóch największych niemieckich marek – Mercedesa i BMW. Wówczas na topowe S-klasy i BMW serii 7 stać było wyłącznie najbogatszych, tych, którzy żyli z rozmachem i przepychem, według popularnej ówcześnie maksymy: „zastaw się, a postaw się”.
Laptop i tablet w jednym, czyli czas na hybrydy
Bez dotykowości nie ma mobilności. Tak skwitować można sytuację na rynku elektronicznych urządzeń przenośnych – od telefonów, przez zegarki po… laptopy. Bo klawiatura się przydaje, ale coraz więcej użytkowników nie wyobraża sobie korzystania ze sprzętu, w którym przesunięcie palcem po ekranie nie skutkuje konkretnym działaniem.
10 najciekawszych książek dla dzieci, z których ucieszą się także rodzice
Pięknie ilustrowane, mądre, ciekawie napisane – wybraliśmy dla Was 10 tytułów, które znalazły się w rankingu najlepiej sprzedających się książek dla dzieci na Allegro. Listę uzupełniliśmy rekomendacjami psychologa oraz eksperta Allegro.
10 najdroższych polskich winyli na Allegro
Za 790 000 dolarów w grudniu ubiegłego roku sprzedano „Biały album” zespołu The Beatles. Płyta opatrzona numerem 0000001 należała do Ringo Starra, perkusisty Beatlesów. W Polsce, jak do tej pory, nikt jeszcze tyle nie zapłacił za żaden krążek. To jednak nie oznacza, że nie ma wśród polskich wydawnictw płytowych pozycji, na których można nieźle zarobić. Przedstawiamy listę 10 najdroższych polskich winyli na Allegro.