Allegro Tech Meeting to wydarzenie wypełnione technicznymi prelekcjami, dedykowane wymianie wiedzy i integracji, a zatem czas i miejsce, w którym inżynierowie Allegro mogą podzielić się ze sobą znajomością projektów, metodologii, produktów, problemów i sposobów, w jakie je rozwiązują. 

W tym roku ATM – bo tak potocznie nazywa się konferencja – odbędzie się już 7 i 8 września w Toruniu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. 
   
Co to spotkanie daje jego uczestnikom? Marcin Mazurek, pomysłodawca przedsięwzięcia, wyjaśnia: – Najbardziej cenne jest to, że mamy okazję porozmawiać przy kawie, spotkać się na luzie wieczorem, wymienić informacjami, a także chwilę odsapnąć. Na co dzień taką wymianę wiedzy utrudnia ograniczony kontakt – pracownicy Allegro rozproszeni są po różnych miastach. ATM łamie te bariery – zaznacza.


Jak tłumaczy Paulina Mazurek, jedna z organizatorek, kształt wydarzenia w całości zależy od inżynierów. – Zawsze prowadzimy Call For Papers, każdy pracownik obszaru technologii może zgłosić temat, który chciałby poruszyć na forum. Następnie przeprowadzane jest głosowanie i spośród propozycji, które otrzymają największą liczbę punktów, układamy agendę.

Co więc czeka uczestników w tym roku? Nie zabraknie inspirujących wykładów oraz motywujących lighting talks przygotowanych przez inżynierów. Zadbali oni także o niecodzienną atrakcję – wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będą roboty, temat przewodni tegorocznej edycji. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać m.in łazika marsjańskiego czy też podpatrzeć inne maszyny w akcji.

Wśród tematów i zagadnień poruszanych podczas 9. Allegro Tech Meeting znajdziemy m.in: „Anomaly detection? A gdyby tak wzorować się na tym jak robi to nasz mózg?” Bartłomieja Ignasiaka; „Tylko automatyzacja może nas uratować” Remigiusza Pospieszyńskiego; „Liczby eksperckie muszą zginąć” Adama Dubiela czy „Wyrażenia Regularne” Tomasza Jackowiaka. Brzmi ciekawie? Zobacz pełną agendę tegorocznego ATM.

Podobnie jak rok temu, pierwszy dzień konferencji zostanie otwarty dla publiczności z zewnątrz. Oprócz zaproszeń była także możliwość wylicytowania na platformie charytatywni.allegro.pl wejściówki na event i tym samym wsparcia Fundacji „Mam Marzenie”. Allegro pomaga w ten sposób spełnić marzenie 19-letniej Natalii, która pragnie wydać własną książkę.Historia spotkania sięga 2009 roku, kiedy zrodził się pomysł na tego rodzaju konferencję wewnętrzną. Początkowo odbywała się ona w Poznaniu, ale w 2013 roku ATM ruszył w podróż po Polsce, zaczynając od piernikowego miasta. Organizatorzy tego dwudniowego eventu zawsze starają się zaskoczyć uczestników kolejną innowacją i tak w 2015 roku po raz pierwszy ATM otworzył się na świat. Obok inżynierów Allegro na widowni zasiedli goście z zewnątrz, a na scenie w roli keynote’a pojawił się prelegent spoza firmy.

„Od IT dla IT” to hasło, które towarzyszy imprezie od początku. Zmienną każdej edycji jest temat przewodni, wybierany przez komitet organizacyjny, często nawiązujący do wydarzeń, które miały miejsce w danym roku. Była to m.in. rocznica narodzin krótkofalarstwa, pierwszej wyprawy na księżyc czy też kultowej sceny z filmu „Powrót do przyszłości”, kiedy to główny bohater odbywa podróż w czasie do roku 2015.


 
Jak podczas ATM 8 mówił dr Emmett Brown, jeden z bohaterów trylogii „Powrót do przyszłości”: „Przybyłem z przeszłości, żeby zobaczyć, czy w przyszłości wszystko z przeszłości sprawdzi się w przyszłości”. Sprawdźmy zatem, czy zagadnienia poruszane przez prelegentów i propozycje ich rozwiązania podczas ATM 9 zmienią naszą przyszłość. Do zobaczenia!

Joanna Antkowiak

magazyn@allegro.pl