Od początku maja trwa największe w Polsce badanie opinii rowerzystów organizowane przez Fundację Allegro All For Planet,  która pyta w ankiecie o różne aspekty rowerowej rzeczywistości. W ramach kampanii „Kręć Kilometry” ankietę wypełniło już ponad 20 tysięcy rowerzystów! Kompleksowe wyniki badania znane będą jesienią, ale już teraz można powiedzieć, że największym problemem cyklistów jest brak stojaków rowerowych. Dużym zmartwieniem są także kradzieże rowerów, których obawiają się zwłaszcza mieszkańcy Dolnego Śląska i województwa zachodniopomorskiego. Najlepiej warunki jazdy rowerem oceniają mieszkańcy województw pomorskiego i podlaskiego, relatywnie najgorzej – rowerzyści z województwa opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. 

Jest więcej ścieżek, brakuje parkingów

– W ramach oceny warunków jazdy rowerem badani najlepiej ocenili sygnalizacje świetlne
i oznakowania dróg w swoich miejscowościach. Zdecydowanie najwięcej zastrzeżeń rowerzyści mają do parkingów rowerowych i stojaków – mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

 

Rowerzyści nie muszą czekać na urzędnicze decyzje, sami mogą wziąć sprawy w swoje ręce. Jeżdżąc z aplikacją mobilną Kręć Kilometry, mają szansę wygrać stojaki dla swojego miasta.  

– Stojaki to bardzo ważny element infrastruktury. Ich dostępność i jakość są kluczowe, żeby skłonić jeszcze więcej Polaków do korzystania z roweru na co dzień. Dlatego w tym roku w ramach kampanii „Kręć Kilometry” postawimy kolejne 300 stojaków w polskich miastach. O lokalizacji zdecydują kilometry, które mieszkańcy przejadą na rowerach dla swojego miasta. Rywalizacja trwa do końca września – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.Do tej pory w ramach kampanii Kręć kilometry Fundacja postawiła ponad 1000 stojaków w 49 polskich miastach.

Kradzieże rowerów przede wszystkim w miastach

Jedna trzecia polskich rowerzystów przyznaje, że kradzieże rowerów i wyposażenia rowerowego są poważnym problemem na ich osiedlu, ulicy czy w sąsiedztwie domu.


 
– Relatywnie najczęściej na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego uskarżają się mieszkańcy dużych miast. Blisko 36% tej kategorii respondentów zwraca uwagę na takie zagrożenie. Co ciekawe, ten wskaźnik jest ponad dwukrotnie niższy wśród ankietowanych mieszkających na terenach wiejskich, bo tylko 17% z nich przyznaje, że kradzieże rowerów stanowią problem w okolicy ich miejsca zamieszkania – mówi dr Andrzej Siatkowski.

Z badania prowadzonego w ramach kampanii „Kręć Kilometry” wynika, że rowerzyści z województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego relatywnie częściej zwracają uwagę na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego. Prawie 40 procent ankietowanych z tych województw uważa kradzieże sprzętu rowerowego za poważny problem.

Pełen raport będący analizą ponad 20 tysięcy ankiet oraz danych zebranych od użytkowników bezpłatnej aplikacji „Kręć Kilometry” dostępny będzie jesienią. To największe tego typu badanie w Polsce, które w sposób kompleksowy pozwoli poznać środowisko rowerowe, potrzeby cyklistów, a także mocne i słabe punkty infrastruktury rowerowej polskich miast. Cały czas można wziąć udział w ankiecie, która dostępna jest na stronie: www.kreckilometry.pl/badanie.  

Biuro prasowe

Grupa Allegro Sp. z o.o.

prasa@allegro.pl
Czy jeździmy na rowerach? Częściej i więcej niż myślisz
Polacy pokochali rowery. Aż 78% cyklistów korzysta z tego środka transportu codziennie lub kilka razy w tygodniu, pokonując średnio 60 km tygodniowo, a najbardziej aktywnymi rowerzystami są mieszkańcy Opola. Jak wygląda „Rowerowa Polska”? Przeczytaj raport Fundacji Allegro All For Planet. 
Rower elektryczny – nie dla leniuchów
Kolejny gadżet – to zazwyczaj nasza pierwsza reakcja na rower elektryczny, za którą zaraz pojawia się pytanie: Po co? Dla kogo? Entuzjazm – to z kolei pierwsza reakcja każdego, kto na taki rower wsiądzie i przejedzie chociażby kilkadziesiąt metrów. Tutaj pytanie jest już tylko jedno: za ile?
Trwa największa w Polsce rowerowa rywalizacja miast
Małe miasto i duża metropolia - każdy ma szansę w walce o tytuł najbardziej rowerowego miejsca w Polsce. W kampanii społecznej „Kręć kilometry po technologię” bierze udział kilkanaście tysięcy uczestników, ponad 600 miast i kilkadziesiąt lokalnych grup rowerowych, które w miesiąc wykręciły już rekordowe półtora miliona kilometrów! Nagrodami dla zwycięskich miast będą wyjątkowe wydarzenia technologiczne - Allegro Tech Days.
Kręć kilometry po technologię i rozpocznij rowerową rewolucję w Polsce
Fundacja Allegro All For Planet po raz 6. zaprasza do wzięcia udziału w największej w Polsce rywalizacji rowerowej i – od tego roku – także technologicznej. Nagrodą dla miast z największą liczbą przejechanych kilometrów są eventy technologiczne dla mieszkańców. W trakcie Allegro Tech Days będzie można np. zbudować robota z klocków lub przetestować jeden z innowacyjnych gadżetów dla rowerzystów. W tym samym czasie odbywać się będą 24-godzinne maratony kodowania – dzięki pracy programistów miasta otrzymają narzędzie, które pozwoli im budować infrastrukturę rowerową w Polsce.