Od początku maja trwa największe w Polsce badanie opinii rowerzystów organizowane przez Fundację Allegro All For Planet,  która pyta w ankiecie o różne aspekty rowerowej rzeczywistości. W ramach kampanii „Kręć Kilometry” ankietę wypełniło już ponad 20 tysięcy rowerzystów! Kompleksowe wyniki badania znane będą jesienią, ale już teraz można powiedzieć, że największym problemem cyklistów jest brak stojaków rowerowych. Dużym zmartwieniem są także kradzieże rowerów, których obawiają się zwłaszcza mieszkańcy Dolnego Śląska i województwa zachodniopomorskiego. Najlepiej warunki jazdy rowerem oceniają mieszkańcy województw pomorskiego i podlaskiego, relatywnie najgorzej – rowerzyści z województwa opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. 

Jest więcej ścieżek, brakuje parkingów

– W ramach oceny warunków jazdy rowerem badani najlepiej ocenili sygnalizacje świetlne
i oznakowania dróg w swoich miejscowościach. Zdecydowanie najwięcej zastrzeżeń rowerzyści mają do parkingów rowerowych i stojaków – mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

 

Rowerzyści nie muszą czekać na urzędnicze decyzje, sami mogą wziąć sprawy w swoje ręce. Jeżdżąc z aplikacją mobilną Kręć Kilometry, mają szansę wygrać stojaki dla swojego miasta.  

– Stojaki to bardzo ważny element infrastruktury. Ich dostępność i jakość są kluczowe, żeby skłonić jeszcze więcej Polaków do korzystania z roweru na co dzień. Dlatego w tym roku w ramach kampanii „Kręć Kilometry” postawimy kolejne 300 stojaków w polskich miastach. O lokalizacji zdecydują kilometry, które mieszkańcy przejadą na rowerach dla swojego miasta. Rywalizacja trwa do końca września – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.Do tej pory w ramach kampanii Kręć kilometry Fundacja postawiła ponad 1000 stojaków w 49 polskich miastach.

Kradzieże rowerów przede wszystkim w miastach

Jedna trzecia polskich rowerzystów przyznaje, że kradzieże rowerów i wyposażenia rowerowego są poważnym problemem na ich osiedlu, ulicy czy w sąsiedztwie domu.


 
– Relatywnie najczęściej na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego uskarżają się mieszkańcy dużych miast. Blisko 36% tej kategorii respondentów zwraca uwagę na takie zagrożenie. Co ciekawe, ten wskaźnik jest ponad dwukrotnie niższy wśród ankietowanych mieszkających na terenach wiejskich, bo tylko 17% z nich przyznaje, że kradzieże rowerów stanowią problem w okolicy ich miejsca zamieszkania – mówi dr Andrzej Siatkowski.

Z badania prowadzonego w ramach kampanii „Kręć Kilometry” wynika, że rowerzyści z województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego relatywnie częściej zwracają uwagę na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego. Prawie 40 procent ankietowanych z tych województw uważa kradzieże sprzętu rowerowego za poważny problem.

Pełen raport będący analizą ponad 20 tysięcy ankiet oraz danych zebranych od użytkowników bezpłatnej aplikacji „Kręć Kilometry” dostępny będzie jesienią. To największe tego typu badanie w Polsce, które w sposób kompleksowy pozwoli poznać środowisko rowerowe, potrzeby cyklistów, a także mocne i słabe punkty infrastruktury rowerowej polskich miast. Cały czas można wziąć udział w ankiecie, która dostępna jest na stronie: www.kreckilometry.pl/badanie.  

Biuro prasowe

Grupa Allegro Sp. z o.o.

prasa@allegro.pl

Powiązane artykuły

Czy jeździmy na rowerach? Częściej i więcej niż myślisz
Polacy pokochali rowery. Aż 78% cyklistów korzysta z tego środka transportu codziennie lub kilka razy w tygodniu, pokonując średnio 60 km tygodniowo, a najbardziej aktywnymi rowerzystami są mieszkańcy Opola. Jak wygląda „Rowerowa Polska”? Przeczytaj raport Fundacji Allegro All For Planet. 
Znamy zwycięzców rywalizacji miast o stojaki rowerowe
Zakończyła się 5. edycja kampanii społecznej „Kręć Kilometry”. W rywalizacji brało udział 1500 miejscowości, a rowerzyści w całej Polsce wykręcili prawie 9 milionów kilometrów. Dzięki nim Fundacja Allegro All For Planet postawi 300 oryginalnych stojaków rowerowych w 20 najlepszych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Pabianice czy Brodnica. 
Allegro najbardziej rowerową firmą w Polsce
Wyścig Škoda Poznań Bike Challenge zgromadził na starcie ponad 6000 osób, a wśród nich największą firmową drużynę – zespół pracowników Allegro. W miasteczku zawodów pojawiła się też strefa Kręć Kilometry, a w niej m.in. rowero-blender, rowery na trenażerach i niezwykle oblegana strefa chillout.
Kręcimy kilometry na Škoda Poznań Bike Challenge
Około sześć tysięcy zawodników i ich kibice spotkają się 11 września na największym w kraju amatorskim wyścigu rowerowym. A tam gdzie są rowerzyści jest też kampania „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet. Zapraszamy do strefy Allegro Zaparkuj Klimatycznie na poznańską Maltę!