– Pomysł jest prosty, prosimy, by każdy tego dnia poświęcił dwie godziny swojego czasu na czytanie komiksu w miejscu publicznym: na ławce w parku, na plaży, w autobusie czy na schodach publicznej biblioteki – mówi Sarah Morean, pomysłodawczyni Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Miłośnicy sztuki obrazkowej staną się widoczni na ulicach już 28 sierpnia. Ty też możesz do nich dołączyć.

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów po raz pierwszy odbył się w 2010 roku, a jego pomysłodawcami są blogerzy Brian Heater i Sarah Morean. – Jak wiele wspaniałych rzeczy na tym świecie, tak i Dzień Publicznego Czytania Komiksów ma swój początek w żarcie. Wspomniałam kiedyś z przekąsem, że do pociągów zabieram ze sobą książki, bo wstydzę się czytać w nich komiksy – wspomina Sarah Morean w rozmowie z serwisie themarysue.com. To zdarzenie zainspirowało blogerkę do zorganizowania akcji mającej na celu zmianę infantylnego sposobu postrzegania komiksów i przedstawienia obrazkowego medium jako poważnej, docenianej przez krytyków oraz wyróżnianej najważniejszymi nagrodami literatury.

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów to 28 sierpnia, czyli dzień urodzin Jacka Kirby'ego, mistrza światowego komiksu i twórcy (wspólnie ze Stanem Lee) takich postaci, jak: Kapitan Ameryka, Fantastyczna Czwórka, drużyna X-Men czy Hulk.

Dla tych, którzy nie wiedzą, jaki tytuł najlepiej czytać publicznie, przygotowaliśmy ściągawkę – zestawienie 10 najpopularniejszych komiksowych tytułów w Allegro.

10. „Lego Ninjago”

Najbardziej zaskakująca pozycja zestawienia. Seria komiksowa będąca częścią uniwersum, którego najważniejszą częścią jest seria klocków LEGO poświęcona wojownikom ninja. Pozaklockowe elementy „Lego Ninjago” to liczący już 6 sezonów serial animowany, wkrótce film pełnometrażowy (jego premierę zapowiedziano na przyszły rok), książki, gry wideo oraz oczywiście komiksy. Autorem tych ostatnich jest Greg Farshtey, amerykański pisarz od ponad dekady współpracujący z marką LEGO, dla której stworzył już cykl komiksów i powieści inspirowanych serią Bionicle. „Lego Ninjago” ogłoszono najlepszym dziełem w jego liczącym już ponad 80 pozycji dorobku artystycznym.
Szczególnie polecamy: „Noc nindroidów”, „Grobowiec wężowampira”, „Królestwo węży”.

9. „Yans”

Najpopularniejsza obok „Thorgala” seria współtworzona przez Grzegorza Rosińskiego. Historia podróżującego w czasie agenta specjalnego, który podczas jednej z misji zostaje wplątany w walkę o władzę w totalitarnym mieście oraz odnajduje miłość swojego życia. Cykl liczy 12 tomów, których scenarzystą jest André-Paul Duchâteau. Pierwszych pięć części serii zostało narysowanych przez Grzegorza Rosińskiego. Za kolejne – od strony graficznej – odpowiedzialny jest Grzegorz Kasprzak. W ubiegłym roku wydawnictwo Egmont wznowiło całą serię w 3-tomowym wydaniu zbiorczym.
Szczególnie polecamy:Ostatnia wyspa”, „Więzień wieczności”, „Mutanci z Xanai” oraz „Gladiatorzy”.

8. „Naruto”

Po „Dragon Ball” Akiry Toriyami świat oszalał na punkcie „Naruto” Masashi Kishimoto. Opowieść o przygodach nieletnich wojowników ninja to dziś ponad 70 tomików mangi, blisko 700 odcinków serialu anime oraz 11 filmów. Komiksy z cyklu na całym świecie rozeszły się w nakładzie ponad 220 milionów egzemplarzy, co uczyniło z „Naruto” czwartą najlepiej sprzedającą się mangę w historii (wyższe pozycje zajęły „Dragon Ball” – 230 milionów egzemplarzy, „Golgo 13” – 280 milionów egzemplarzy oraz „One Piece” – 380 milionów egzemplarzy).
Szczególnie polecamy: 72 tomiki serii „Naruto”.

ilustr4.jpg

7. „Superman”

Najpopularniejszy superbohater wszech czasów stworzony w 1938 roku przez scenarzystę Jerry'ego Siegela i rysownika Joe Shustera. Olbrzymi sukces poświęconych mu komiksów sprawił, że obdarzeni nadnaturalnymi mocami obrońcy sprawiedliwości na zawsze już stali się częścią komiksowej kultury. Ubrany w charakterystyczny kostium i czerwoną pelerynę jest dziś ikoną popkultury oraz bohaterem nie tylko komiksów, ale również filmów, seriali, gier wideo. O Supermanie z entuzjazmem pisał Umberto Eco w eseju „Superman w literaturze masowej”, kanadyjski zespół Crash Test Dummies nagrał poświęconą mu piosenkę, a amerykański kompozytor Michael Dougherty poświęcił pięcioczęściową „Metropolis Symphony”.
Szczególnie polecamy: All-Star Superman”, „Kingdom Come. Przyjdź królestwo”, „Superman na wszystkie pory roku”, „Superman. Czerwony syn”.

6. „Spider-Man”

Jeden z najpopularniejszych, ale i najbardziej dochodowych superbohaterów w dziejach komiksu. Powołany do życia przez Stana Lee i Steve'a Ditko w 1962 roku już od ponad 50 lat święci sukcesy nie tylko w komiksowych zeszytach, ale również na dużym i małym ekranie. W rankingu najlepszych komiksowych herosów wszech czasów, stworzonym przez serwis IGN w 2011 roku, Spider-Man zajął trzecie miejsce, tuż za Supermanem i Batmanem, a przez wielu uznawany jest za najlepszą postać z uniwersum Marvela.
Szczególnie polecamy: Spider-Man. Niebieski”, „Ostatnie łowy Kravena”, „Narodziny Venoma”.

5. „Kajko i Kokosz”

Najpopularniejsza obok „Tytusa, Romka i „A'Tomka” oraz „Kapitana Żbika” polska seria komiksowa autorstwa Janusza Christy. Zapoczątkowana w 1972 roku na łamach dziennika „Wieczór Wybrzeża” doczekała się kilkunastu albumów, z których najpopularniejsze w czasach PRL wydawane były w nakładzie nawet 400 000 egzemplarzy. Seria doczekała się licznych adaptacji w formie krótkometrażowego filmu animowanego, gier wideo i planszowych oraz sztuki teatralnej.
Szczególnie polecamy: wszystkie tomy cyklu!

ilustr3.jpg

4. „Kapitan Żbik”

Seria, której 53 zeszyty wydane w latach 1967–1982 sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 11 milionów egzemplarzy. Adresowana do młodych czytelników, miała przybliżać im pracę milicji obywatelskiej, a jednocześnie budować zaufanie do tej instytucji. „Kapitan Żbik” był jednym z pierwszych komiksów narysowanych przez Grzegorza Rosińskiego, który stworzył 11 zeszytów cyklu dziś osiągających na Allegro zawrotne ceny. Najwięcej odcinków, bo aż 27, wyszło spod ołówka Jerzego Wróblewskiego. Mimo upływu lat „Kapitan Żbik” wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich komiksów. W 2014 roku sopockie wydawnictwo Ongrys rozpoczęło reedycję wszystkich odcinków serii.
Szczególnie polecamy: Zapalniczka z pozytywką”, „Spotkanie w Kukerite”, „Podwójny mat”, „Porwanie”, „Błękitna serpentyna”.

Ilust1.jpg

3. „Batman”

Najpopularniejszy obok Supermana, ale też dużo ciekawszy od niego superbohater, którego przygody publikowane są nieprzerwanie od 1939 roku. Dziś „Batman” to instytucja, na którą obok komiksów składają się kinowe superprodukcje (te zarobiły w kinach już blisko 5 miliardów dolarów), seriale i filmy animowane, gry wideo oraz niezliczone ilości gadżetów. Postać Mrocznego Rycerza doczekała się tysięcy interpretacji i analiz. Magazyn „Forbes” wyliczył, że jego komiksowa fortuna liczy 6,9 mld dolarów (ustępując majątkowi Iron Mana wycenianego przez ekspertów magazynu na 9,3 mld dolarów), a serwis ComicsAlliance umieścił Bruce'a Wayne'a na 46. miejscu listy najseksowniejszych męskich bohaterów komiksowych.
Szczególnie polecamy: Powrót Mrocznego Rycerza”, „Batman. Rok pierwszy”, „Zabójczy żart”, „Azyl Arkham”, „Długie Halloween”.

2. „Thorgal”

Cykl stworzony przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme'a oraz polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego dziś jest jedną z najpopularniejszych europejskich serii komiksowych. Saga, w której autorzy sprawnie połączyli ze sobą fantasy i science fiction ze skandynawskimi mitami oraz obyczajowym dramatem, zadebiutowała w 1977 roku i od lat nie schodzi z list bestsellerów. Obecnie „Thorgal” to już nie tylko komiksowa seria, ale całe uniwersum, na które składają się licząca sobie już 34 tomy seria główna oraz trzy serie poboczne: „Kriss de Valnor” (6 tomów), „Louve” (5 tomów) oraz „Młodzieńcze lata” (4 tomy).
Szczególnie polecamy: Zdradzona czarodziejka”, „Wyspa wśród lodów”, „Alinoe” oraz 4-tomowy „Cykl Qa” („Kraina Qa”, „Oczy Tanatloca”, „Miasto zaginionego boga”, „Między ziemią a światłem”).

Ilustr2.jpg

1. „Tytus, Romek i A'Tomek”

Jedna z najstarszych i najdłuższych polskich serii komiksowych publikowana nieprzerwanie od 1957 roku. Na perypetiach dwóch nastolatków i człekokształtnej małpy Tytusa de Zoo wychowało się już kilka pokoleń czytelników, a z upływem lat popularność cyklu nie maleje. Wigoru nie traci także autor cyklu, 93-letni Papcio Chmiel, który jeszcze w 2014 roku wydał komiks „Tytus, Romek i A'Tomek jako rycerze Bolesława Krzywoustego z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”, a rok później „Elementarz” – jedyny w swoim rodzaju podręcznik czytania i pisania, którego głównym bohaterem jest Tytus. Do dziś ukazało się 40 komiksowych albumów poświęconych Tytusowi, Romkowi i A'Tomkowi, a fani wierzą, że Papcio Chmiel nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Szczególnie polecamy: księgi 1–20, „Księga Zero” oraz „Księga 80-lecia”.

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl