Dobra kondycja i ładna sylwetka to jedno, ale lepszy czas uzyskany na mecie to kolejny czynnik motywujący do uprawiania sportu. Stąd dziesiątki amatorskich imprez organizowanych co roku w Polsce i ogromne zróżnicowanie stopnia ich trudności. Od biegów na 5 kilometrów po maratony, od rodzinnych rajdów rowerowych po wyścig na 120 kilometrów.

Medal to cel, ale nie jedyny powód

Bike Challenge to największy w Polsce miejski wyścig kolarski. Każdorazowo na starcie pojawia się kilka tysięcy rowerzystów w wieku od 5 do 85 lat. W tym roku odbędzie się już 3. edycja imprezy, ale po raz pierwszy gospodarzem wyścigu będzie nie tylko Poznań. W tym sezonie pierwsze „ściganie na dwóch kółkach” odbędzie 14 sierpnia we Wrocławiu.
– Rozwój naszej imprezy to odpowiedź na zapotrzebowanie wśród zawodników. Wielokrotnie byliśmy pytani o edycje zawodów w innych miastach. Jest coraz więcej osób, które poza rekreacyjną jazdą na rowerze chcą stanąć na starcie zawodów. Nawet tych amatorskich, gdzie można rodzinnie pokonać dystans 18 kilometrów i odebrać swój medal – mówi Mateusz Klawiter, współorganizator zawodów.Ale Bike Challenge ma także swój stricte sportowy wymiar. Uczestnicy poznańskiej edycji wyścigu mogą wziąć udział w Time Trial lub rywalizacji na 120 kilometrów, które są jednocześnie eliminacjami do zawodów UCI Gran Fondo World Series, których finał odbędzie się w 2017 roku w Albi we Francji.

 – Świadomie zapraszamy na jedną imprezę zarówno sportowców, jak i amatorów, rodziny i dzieci. To praktyczna realizacja idei, że sport jest dla wszystkich. Jedni walczą o jak najlepszy czas, inni tylko o to, żeby dojechać do mety, a jeszcze inni cieszą się z możliwości jazdy w ogromnym peletonie rowerzystów. Finalnie wszyscy spotykamy się na mecie i świetnie bawimy w rowerowym klimacie – dodaje Mateusz Klawiter.W profesjonalnych zawodach sportowych medale zarezerwowane są dla najlepszych. W imprezach takich jak Bike Challenge pamiątkowy medal otrzymuje każdy, kto dojedzie do mety. To również element strategii zachęcania Polaków do sportu i aktywności ruchowych.

Kibic na wagę złota

Równie ważne jak medal jest także zdobycie uznania w oczach innych. Doping kibiców sprawia, że na ostatnich metrach przybywa sił i łatwiej jest pokonać linię mety. Dlatego na takie wydarzenia jak Bike Challenge przybywają całe rodziny, by wspierać tych, którzy stanęli na starcie.

– Dzięki zawodnikom i towarzyszącym im kibicom impreza, zwłaszcza po części sportowej, zamienia się w rodzinny piknik. Na osoby, które pojawią się na tym największym rowerowym wydarzeniu w Polsce, czeka sporo atrakcji. W miasteczku zawodów po raz kolejny stanie m.in. strefa Allegro promująca kampanię społeczną Kręć Kilometry – mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.Sprzedaż pakietów startowych na cykl wyścigów we Wrocławiu została zakończona, ale można jeszcze kupić pakiety na start w poznańskiej edycji. Pamiątką ze startu obok medalu będzie może być także oficjalny strój sportowy zawodów z autografem Katarzyny Niewiadomej. Dodatkowo można w ten sposób wesprzeć działalność Fundacji Allegro All For Planet, ponieważ 5 zł z zakupu każdej koszulki lub spodenek trafi na jej konto.Aktywność fizyczna Polaków

Polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki zmierzyło w 2015 roku, jaki odsetek społeczeństwa spełnia rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące zalecanej dawki podejmowanej aktywności fizycznej pozytywnie wpływającej na zdrowie. Według WHO, zdrowe osoby dorosłe powinny podejmować co najmniej 159 minut umiarkowanego wysiłku na tydzień lub intensywnego co najmniej 75 minut na tydzień.

W ubiegłym roku ten odsetek spełniających rekomendacje wyniósł 15,5%. Moda na medale pewnie te statystki w tym roku poprawi. 

Biuro prasowe

Grupa Allegro Sp. z o.o.

prasa@allegro.pl

Powiązane artykuły

Czy jeździmy na rowerach? Częściej i więcej niż myślisz
Polacy pokochali rowery. Aż 78% cyklistów korzysta z tego środka transportu codziennie lub kilka razy w tygodniu, pokonując średnio 60 km tygodniowo, a najbardziej aktywnymi rowerzystami są mieszkańcy Opola. Jak wygląda „Rowerowa Polska”? Przeczytaj raport Fundacji Allegro All For Planet. 
Ostatnia prosta kampanii „Kręć Kilometry”
Mieszkańcy ponad 1500 polskich miejscowości przejechali już ponad 7 milionów kilometrów. To efekt najbardziej pozytywnej w kraju rywalizacji o stojaki rowerowe w kampanii Fundacji Allegro All For Planet. Tegoroczna akcja „Kręć Kilometry” zakończy się 30 września. W rankingu przewodzi Warszawa, ale są też Kórnik, Grodzisk Mazowiecki, Wrocław czy Gdańsk. A o dostanie się do pierwszej dwudziestki Ruda Śląska zacięcie walczy ze Krotoszynem. 
Allegro najbardziej rowerową firmą w Polsce
Wyścig Škoda Poznań Bike Challenge zgromadził na starcie ponad 6000 osób, a wśród nich największą firmową drużynę – zespół pracowników Allegro. W miasteczku zawodów pojawiła się też strefa Kręć Kilometry, a w niej m.in. rowero-blender, rowery na trenażerach i niezwykle oblegana strefa chillout.
Kręcimy kilometry na Škoda Poznań Bike Challenge
Około sześć tysięcy zawodników i ich kibice spotkają się 11 września na największym w kraju amatorskim wyścigu rowerowym. A tam gdzie są rowerzyści jest też kampania „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet. Zapraszamy do strefy Allegro Zaparkuj Klimatycznie na poznańską Maltę!