Jak zrobić profesjonalną prezentację i ją mądrze przeprowadzić? W Internecie nie brakuje poradników tego typu skierowanych do menedżerów, studentów i przedstawicieli handlowych. Ich autorzy sugerują konieczność uwzględnienia stanu wiedzy i oczekiwań słuchaczy, segregację treści, właściwą kolejność obiektów, odpowiednią kolorystykę i czcionkę, mądre wykorzystywanie multimediów. Rzadko jednak poświęcają uwagę sprzętowi, bez którego prezentacja w ogóle się nie odbędzie, a ten może stać się podstawą na przykład spotkania biznesowego, przekształcając je np. w interaktywną burzę mózgów. 

NFC i trzeci wymiar

W świecie connected urządzenia łączą się, pozwalając na wymianę danych. Dotyczy to nie tylko telefonów, ale i projektorów. Jedną z wykorzystywanych technologii jest NFC (Near Field Communication), stosowana chociażby do płatności zbliżeniowych kartami i smartfonami. Tego typu rozwiązanie, jako pierwsza na świecie, zaprezentowała w ubiegłym roku firma BenQ.Po co w projektorze NFC? W połączeniu z aplikacjami dostarczanymi przez producenta upraszcza ono prowadzenie prezentacji bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Projektory oznaczone jako MW665+ i MX666+ mają także łączność standardu MHL (Mobile High-Definition Link), pozwalającą na bezpośrednie podłączenie kablem urządzenia z systemem Android i wyświetlanie z niego zdjęć, filmów czy innych treści. Po zintegrowaniu projektorów z siecią LAN można poza tym zdalnie monitorować i zarządzać pracą tego typu sprzętu np. w całej firmie, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie. I wisienka na torcie: zarówno MW665+, jak i MX666+ wyświetlają trójwymiarowe treści zgodne ze standardem HDMI 3D (przesyłanie obrazów 3D za pomocą kabla HDMI m.in. bezpośrednio z odtwarzacza DVD czy DB).Ukryty hotspot

Jeśli NFC w projektorze to dla was za mało, może zadowolicie się przenośnym urządzeniem z WiFi, hotspotem 4G LTE i systemem Android? Pierwszy taki sprzęt przygotowała firma ZTE i wygląda on na projekt udany, czego potwierdzeniem jest nagroda przyznana podczas barcelońskiej wystawy MWC w kategorii „Best Mobile Enabled Consumer Electronics Device”. Spro 2, poza wspomnianymi rozwiązaniami, zapewnia możliwość wyświetlania obrazu o przekątnej do 120 cali (rozdzielczość 1280 x 720 pikseli) z dowolnych źródeł. Co ważne – obsługuje streaming wideo poprzez WiFi i… może pełnić funkcję awaryjnego źródła zasilania, bo wbudowana bateria o pojemności 6300 mAh działa na zasadzie powerbanku.Interaktywne spotkanie

Vivitek oferuje z kolei NovoPro do obsługi interaktywnych spotkań biznesowych takich jak burze mózgów. – Uczestnicy spotkania są w stanie dzielić się materiałami, ponieważ za pośrednictwem WiFi do NovoPro da się podłączyć do 64 urządzeń naraz, z których cztery mogą być aktywne i wyświetlać równocześnie materiały na ekranie. Uniwersalność rozwiązania to także możliwość współpracy z urządzeniami opartymi na systemach Android, iOS, Windows, MacOS czy ChromeOS – mówi Marcin Stefanow, marketing manager w firmie ViDiS, dystrybutora Vivitek w Polsce.

Urządzenie Viviteka pracuje na Androidzie i ma wbudowaną pamięć 8 GB, czytnik kart microSD oraz pełnowymiarowy port USB. Pozwala to na podłączenie pendrive’a i uruchomienie prezentacji bezpośrednio z NovoPro bez użycia komputera. Co więcej – wbudowany tryb białej tablicy pozwala na nanoszenie notatek na wyświetlanym obrazie, sprzyjając współpracy pomiędzy uczestnikami.

Prezentacja w dowolnym miejscu

Dla mobilnych pracowników klasyczny projektor multimedialny – ze względu na rozmiary – może być kłopotliwym towarzyszem podróży. Ale i na to znalazło się rozwiązanie: sprzęt kieszonkowy, jak chociażby urządzenia marki Philips z serii PicoPix.– Jednym z ciekawszych scenariuszy wykorzystania takiego projektora jest spotkanie biznesowe w klubie lub restauracji. Urządzenie może posłużyć do przeprowadzenia szybkiej prezentacji. Wystarczy wolny kawałek ściany czy nawet serwetka przewieszona przez oparcie siedzenia. Projektor może leżeć na stoliku, a przy braku dogodnego punktu podparcia możemy nawet zaryzykować szybką projekcję „z ręki”. Ciekawostką jest też projekcja sufitowa, której raczej nie przeprowadzimy z klasycznym projektorem – wyjaśnia Jacek Jakubczyk, szef działu dystrybucji i sprzedaży projektorów Philips w Polsce.

PicoPixy są w stanie wygenerować obraz o przekątnej do 120 cali (ok. 3 m) i rozdzielczości 854 x 480 pikseli. Niektóre modele oferują również streaming obrazu poprzez WiFi oraz sterowanie z poziomu smartfona lub tabletu za pomocą dedykowanej aplikacji. Istotna uwaga: jasność waha się w granicach 20–350 lumenów, więc o wysokiej jakości w niezaciemnionych pomieszczeniach nie ma co marzyć.

Lasery i LED-y

Producenci projektorów, podobnie jak w przypadku samochodów, stawiają na diody LED i lasery. W Casio z serii Core i Advanced żywotność źródła światła wynosi dzięki temu do 20 tys. godzin, co w zasadzie eliminuje konieczność wymiany lampy i zmniejsza zużycie energii o około połowę w stosunku do projektora z lampą rtęciową. Nie bez znaczenia jest też natychmiastowe włączanie/wyłączanie zasilania. Projektory Casio osiągają maksymalną jasność w zaledwie pięć sekund od momentu uruchomienia. Eliminuje to konieczność czekania, które dla użytkowników urządzeń z lampą rtęciową jest codziennością. Podobnie jest z wyłączaniem. Projektor zaraz po wyłączeniu może być uruchomiony ponownie. W przypadku urządzeń z tradycyjną lampą taka operacja może zająć nawet kilka minut.
Po pracy…

Służbowe prezentacje to zaledwie wycinek możliwości projektorów. Mecz z kolegami? Film z ukochaną? Koncert z przyjaciółkami? Zdjęcia z wakacji z rodziną? Serial z Netflixa ze znajomymi? Bajka z YouTube'a dla dzieci? Żadne z tych wyzwań nie jest problemem, a liczba dostępnych rozwiązań i funkcji potrafi przyprawić o zawrót głowy. Na przykład Philips Screeneo wyświetla obraz HD o przekątnej 100 cali z odległości zaledwie 44 cm. Oznacza to, że można ustawić go niemal pod samą ścianą czy ekranem i… voilà. Ma funkcje Smart TV i 3D, jest wyposażony w głośniki 2.1 z subwooferem i współpracuje z siecią domową. 
BenQ Joybee GP3 ma z kolei stację dokującą dla iPhone'a i iPada. Urządzenie waży niewiele ponad pół kilograma (z baterią nieco powyżej 1 kg) i ma całkiem niezłą (jak na swoje gabaryty) jasność 300 lumenów. Warto przy tym wspomnieć o czytniku kart SDHC i wbudowanym module WiFi. Wymagający mogą zdecydować się na projektor 4K, jak chociażby Sony VPL-VW520ES, którego rozdzielczość jest cztery razy większa niż Full HD. Co ciekawe, podczas wyświetlania filmów z płyt Blu-ray, Full HD lub DVD urządzenie poddaje obraz interpolacji do jakości 4K, a w ten sposób można przetwarzać nawet materiały 3D.Projektory cieszą się dużym zainteresowaniem na Allegro i wzrost ich sprzedaży jest na stałym dwucyfrowym poziomie. Jak podkreśla Paweł Krysiak, starszy specjalista ds. sprzedaży i współpracy partnerskiej w Allegro, rekordowy był w tym roku jednak czerwiec. – Odnotowaliśmy 30% wzrost sprzedaży w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Powód pierwszy to EURO 2016, skłaniające do oglądania meczy na wielkim ekranie, a także akcja rat 0%, która była aktywna w tym czasie na Allegro – wyjaśnia i dodaje, że w tym segmencie dominują marki JVC oraz SONY. – Najpopularniejszy przedział cenowy na Allegro to 1200–1600 zł oraz 200–500 zł, ale najdroższe sprzedawane projektory w ciągu ostatnich 12 miesięcy miały wartość 20 tys. zł – wyjawia na koniec Krysiak z Allegro.


Fot. Shutterstock.com

Maciej Pobocha

magazyn@allegro.pl