Warszawa od kilku lat znajduje się w czołówce najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Nic dziwnego, że mieszkańcy stolicy coraz częściej zamieniają swoje cztery kółka na dwa lub korzystają z komunikacji zbiorowej. 

Najbardziej rowerowe ulice i najbardziej rowerowy most

Na postawie danych z aplikacji mobilnej „Kręć Kilometry” powstała mapa cieplna, z której wynika, że warszawiacy coraz częściej dojeżdżają do pracy na dwóch kółkach. Świadczą o tym najpopularniejsze trasy rowerowe i godziny, w których rowerzyści są najbardziej aktywni. Sieć rowerowa w stolicy liczy obecnie 467 km – w tym 375 km dróg dla rowerów i 57 km ciągów pieszo-rowerowych. Jednak najchętniej uczęszczane są trasy dojazdowe do biurowców zlokalizowanych w Centrum i na Służewcu, czyli ciągi ulic Aleje Ujazdowskie, Belwederska i Sobieskiego, a także aleja Prymasa Tysiąclecia, ulice Bitwy Warszawskiej 1920 i Banacha. Najbardziej rowerowa trasa, czyli Dolina Służewiecka, aleja Sikorskiego i dalej aleja Becka, kończy się najbardziej rowerową przeprawą przez Wisłę, czyli mostem Siekierkowskim. Wielu rowerzystów spotkać można też w ciągu ulic 17 Stycznia i Cybernetyki, ale również na alei Krakowskiej, na ulicach: Racławickiej, Wołoskiej, Domaniewskiej czy Puławskiej.  


 
Najbardziej rowerowe dni i godziny 

Najchętniej wsiadamy na rower w środku tygodnia, a nie, jak mogłyby się wydawać, w weekend. Najbardziej rowerowym dniem jest środa, która nieznacznie wyprzedza czwartek.

– Dane z naszej aplikacji pokazują, że naprawdę wielu warszawiaków systematycznie kręci kilometry, łącząc przyjemne z pożytecznym – radość z jazdy na dwóch kółkach z dojazdem do miejsca pracy. Świadczą o tym też godziny aktywności rowerzystów. Najbardziej rowerowy moment poranka to zdecydowanie godzina 7. Po południu w statystykach królują godziny 16 i 17 – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet. – Mamy wielką nadzieję, że takich osób będzie coraz więcej. Fundacja Allegro All For Planet wspiera tego lata stołecznych cyklistów mobilnymi stojakami, które postawiliśmy między innymi nad Wisłą i pod Pałacem Kultury – dodaje.Oryginalne, pomarańczowe parkingi dla dwóch kółek można spotkać w znanej w Warszawie przestrzeni wydarzeń kulturalnych Hocki Klocki na Bulwarze Flotylli Wiślanej oraz Strefie Rekreacyjnej Aktywna Warszawa przy placu Defilad 1 obok Pałacu Kultury i Nauki. W bezpieczny i pewny sposób rowery zostawić można też pod adresem: Temat Rzeka przy Wybrzeżu Szczecińskim numer 1. W każdym z tych miejsc, do ostatniego dnia września, na rowerzystów czeka 5 stojaków, czyli po 10 miejsc parkingowych.

Rowerem po Warszawie

Jak wynika z danych bezpłatnej aplikacji „Kręć Kilometry”, warszawscy rowerzyści pokonują jednorazowo dystans pomiędzy 4 a 8 kilometrów. Natomiast najczęściej wybieranym środkiem transportu jest rower górski. Rowerem elektrycznym porusza się mniej niż 1% warszawiaków.

„Kręć Kilometry” po stojaki

Powyższe statystyki pochodzą z aplikacji mobilnej „Kręć Kilometry”. Od początku maja trwa 5. edycja kampanii społecznej o tej samej nazwie organizowanej przez Fundację Allegro All For Planet. W ramach akcji polskie miasta rywalizują o nowoczesne stojaki rowerowe. Dostaną je te miejscowości, których rowerzyści przejadą w kampanii największy dystans. W gronie wygranych znajdzie się 20 miast, w których Fundacja postawi łącznie 300 stojaków rowerowych. Aktualnie Warszawa wyprzedziła w rywalizacji Poznań i jest liderem rankingu. 
W czasie tegorocznej kampanii „Kręć Kilometry” prowadzone jest też największe w Polsce badanie rowerzystów i ich opinii o rowerowej infrastrukturze. Szczegóły dostępne są na stronie: www.kreckilometry.pl.

Biuro prasowe

Grupa Allegro Sp. z o.o.

prasa@allegro.pl