W wielkiej rowerowej rywalizacji miast, którą organizuje Fundacja Allegro All For Planet, aż 50 miast otrzyma profesjonalne czujniki smogu. To nagrody w naszej kampanii społecznej, w której udział wzięło łącznie 45 tysięcy rowerzystów. Przejechali oni ponad 44 miliony kilometrów! Czas na podsumowanie kampanii Kręć Kilometry i początek monitoringu jakości powietrza w wielu miejscach, gdzie dotąd było to niemożliwe.

Czujniki smogu od Allegro obejmą swoją ochroną informacyjną aż 2,5 miliona ludzi w Polsce i trafią do mniejszych miast, do 50 tysięcy mieszkańców. Wiemy, że to właśnie tam najbardziej ich brakuje. Narzędziem do zdobycia czujników stał się rower i przejechane na nim kilometry. W ten sposób działała w tym roku kampania Kręć Kilometry, na stałe wpisana w strategię CSR Allegro.

Dane o jakości powietrza mają znaczenie dla profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększają świadomość dotyczącą zmian, jakie sami powodujemy na naszej planecie. W tym roku promowaliśmy jazdę na rowerze, pokazując, jak zmiana codziennych nawyków pozwala ograniczać emisję CO2 i zmniejszać ślad węglowy. Każdy z nas może się przyłączyć do walki ze zmianami klimatu – mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

Czujniki smogu będą na bieżąco przekazywać odczyty stanu powietrza w formie open-data, a więc każdy będzie mieć do nich dostęp. Pełna lista zwycięskich miast dostępna jest na www.kreckilometry.pl.

A przejechane od maja do końca września 44 755 194 kilometry w edycji 2019 dały ponad 1600 ton redukcji dwutlenku węgla, przy założeniu zamiany czterech kółek na dwa. Do wchłonięcia takiej ilości gazu potrzeba rocznej pracy drzew z 64 hektarów lasu sosnowego. To niemal 3-krotna powierzchnia placu Defilad w Warszawie.

infografika_KKM2019_w_liczbach_1920x1080_slad-weglowy.jpg

Przeliczenia każdego kilometra na zmniejszany ślad węglowy były dostępne dla uczestników przez całą kampanię, co było stałym motywatorem aktywności rowerowych. A niektórzy w tej redukcji poszli nawet dość daleko.

Kręcimy z kampanią Kręć Kilometry od lat. W Chrzanowie wiedzą, że wspieramy miasto w ogólnopolskiej rywalizacji. Dlatego nasza kilkunastoosobowa grupa ściąga na rajdy rowerowe nawet i 200 osób. Zrezygnowaliśmy też z samochodu technicznego na dłuższe przejażdżki. Teraz jeździe z nami rower techniczny – opisuje Piotr Obal z grupy Rowerowy Chrzanów.

Co ciekawe, w czasie 8. edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Kręć Kilometry uczestnicy pokonywali średnio 3-krotnie dłuższy dystans indywidualny w porównaniu z poprzednimi latami.

Kręcenie kilometrów w Jarocinie zaczęło się od kampanii Kręć Kilometry. W 2015 roku przeczytaliśmy o inicjatywie Fundacji All For Planet i dwa lata z kolei udało się wygrać stojaki dla miasta. Dziś nasza grupa jest znana w regionie, co sprawiło, że łatwo nam namawiać mieszkańców oraz jarocińskie instytucje do wspólnego kręcenia i wielu rowerowych inicjatyw – mówi Błażej Ciesielski z RoweLOVE – Jarocin.

Sukcesy lokalnych grup to co roku jeden z symboli kampanii Kręć Kilometry. – Zaangażowanie uczestników w kampanii Kręć Kilometry to dowód na rosnącą popularność roweru, ale także zmianę naszej świadomości. Kiedyś do korzystania z dwóch kółek przekonywały nas głównie argumenty ekonomiczne i zdrowotne. Dzisiaj dochodzą do nich te związane z ekologią i czystym powietrzem. W sumie do rywalizacji zgłosili się rowerzyści z 712 miast, czyli temat jest ważny dla wszystkich – podsumowuje Krzysztof Śpiewek.

Ogólnopolski ranking na #NajbardziejRoweroweMiasto w Polsce wygrała właśnie nadmorska stolica Polski. Gdańsk wyprzedził w klasyfikacji Poznań, bo jego mieszkańcy przejechali ponad 800 tysięcy kilometrów!

Gdansk.JPG

Ruch rowerowy w Gdańsku dynamicznie wzrasta, a wyniki kampanii Kręć Kilometry z Allegro są tego potwierdzeniem. To też dowód, że dotychczas zrealizowane inwestycje rowerowe były bardzo potrzebne, a w planach mamy kolejne. Wierzę, że wyniki Gdańska w tej rywalizacji będą z roku na rok coraz lepsze – mówi Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Miasta Gdańska ds. komunikacji rowerowej.

Warto dodać, że przez lata kampanii Kręć Kilometry Gdańsk zawsze utrzymywał się w gronie najlepszych. Dlatego w mieście znaleźć można wiele designerskich stojaków rowerowych Allegro, które Fundacja przekazywała przez 7 lat trwania kampanii. W całej Polsce jest ich 1300.

infografika_KKM2019_w_liczbach_1920x1080_liczby.jpg

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl