W rankingu dziesięciu najbardziej popularnych horrorów na Allegro aż pięć to tytuły autorstwa Stephena Kinga. Świadczy to tylko o jego niepodważalnej pozycji wśród pisarzy gatunku grozy.


Droga do sławy skromnego nauczyciela nie była łatwa. Stephen King pierwsze opowiadanie próbował opublikować jako nastolatek. Zniechęcony odmowami zaczął wydawać niskonakładową gazetkę, a przyjaciołom sprzedawał wydane własnym sumptem książki. „Carrie” – która otworzyła mu drogę do sławy – wylądowała na śmietniku. Tylko dzięki namowom żony Kinga, powieść została uratowana.Średnio jedna książka rocznie

Począwszy od powieściowego debiutu z 1974 roku, Stephen King wydaje rocznie średnio jedną powieść. Na przełomie lat 70. i 80. kilka z nich opublikował pod pseudonimem Richard Bachman, ponieważ wydanie kilku tytułów jeden po drugim mogło nie zostać najlepiej przyjęte. Po pseudonim sięgnął ponownie w 1996 roku, wtedy jednocześnie wydał dwie powieści „Desperacja” jako Stephen King oraz „Regulatorzy” pod innym nazwiskiem. Dzieła są swoimi lustrzanymi odbiciami – powtarzają się bohaterowie, a akcja pokrywa. Można nawet odnieść wrażenie, że to plagiat, gdyby nie liczne nieścisłości czy drobne szczegóły… 

King często przyznaje, że rozpoczynając pracę nad kolejnym tytułem, nie wie, jak się dzieło skończy. W książce „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” wspomina, że pisarstwo można porównać do prac wykopaliskowych. Odnajdujemy uformowaną skamieniałość, wydobywamy ją, a potem musimy ją oczyścić ze zbędnego osadu. Plastyczny język, przywiązanie do szczegółów i liczne odwołania do amerykańskiej kultury sprawiają, że powieści i opowiadania Kinga są chętnie ekranizowane. Sam autor nie zawsze z efektów jest zadowolony, ale widzowie często nie zdają sobie sprawy z istnienia pierwowzoru. Nie zmienia to faktu, że zarówno książki, jak i filmy trafiają na listy bestsellerów i blockbusterów.

Filmowy świat

Debiutanckie dzieło Kinga, „Carrie” zekranizowano trzy razy. Ujęta w formy powieści epistolarnej i pełna wycinków z gazet historia nieśmiałej i odrzuconej przez towarzystwo licealistki mającej zdolności telekinetyczne zainteresowała Briana De Palmę. Film z 1976 roku z Sissy Spacek w roli głównej dziś jest klasyką grozy. W 2002 roku pojawiła się telewizyjna adaptacja Davida Carsona, będąca de facto pilotem serialu. W 2013 na ekrany weszła trzecia wersja, tym razem w reżyserii Kimberly Peirce.Słynne „Lśnienie” doczekało się dwu ekranizacji. W 1980 roku Stanley Kubrick nakręcił kinową adaptację powieści, w której główną rolę zagrał Jack Nicholson. Niezadowolony z efektu King – nie podobały mu się choćby liczne odstępstwa od pierwowzoru – 17 lat później doprowadził do stworzenia miniserialu Micka Garrisa na podstawie tej lektury.

Po prozę Kinga kilkukrotnie sięgał Frank Darabont, a jego ekranizacje były nominowane do Oscarów w wielu kategoriach (choć żadnej statuetki nie otrzymały). W 1994 roku do kin wszedł film „Skazani na Shawshank” z Timem Robbinsem i Morganem Freemanem w rolach głównych. 5 lat później pojawiła się „Zielona mila” z Tomem Hanksem. W 2007 roku ukazało się ostatnie jak do tej pory dzieło – „Mgła”, w którym reżyser, w porozumieniu z Kingiem, zmienił zakończenie.W sumie proza Kinga stała się pierwowzorem kilkudziesięciu filmów, wśród których wspomnieć można choćby „Uciekiniera” z Arnoldem Schwarzeneggerem, „Misery” z oscarową rolą Kathy Bates, „Christine” w reżyserii Johna Carpentera czy „Dzieci kukurydzy”, które doczekały się kontynuacji w postaci siedmiu produkcji i telewizyjnego remake’u.

Nie tylko proza i kino

W 1981 roku ukazała się komiksowa adaptacja opowiadania Kinga „The Lawnmower Man” (film z Pierce'em Brosnanem wykorzystywał tylko ten sam tytuł) w zbiorku Bizarre Adventures. W taki oto sposób mistrz grozy zadebiutował na nowym polu. W 1985 roku napisał scenariusz do komiksu o X-menach „Heroes For Hope”. Niemniej najsłynniejsze są oczywiście komiksowe adaptacje cykli „Mroczna wieża” oraz „Bastion”. Wielu miłośników docenia „Amerykańskiego wampira” – komiks tworzony przez Kinga oraz Scotta Snydera i Rafaela Albuquerque. Scenariusz autora opowiada o pierwszym amerykańskim wampirze – kowboju (nie)żyjącym pod koniec XIX wieku.
Warto też wspomnieć o „Opowieściach makabrycznych”, w których pisarz sięga po stylistykę lat 50. XX wieku i bawi się mieszanką grozy z czarnym humorem. Wydany w 1982 roku komiks doczekał się filmowej adaptacji w reżyserii George’a A. Romero. Następnie King napisał scenariusz do sequela – „Creepshow 2” pojawiło się w 1987 roku…
Poza filmem i komiksem autor zaistniał też w innych mediach. Na podstawie „Carrie” powstał choćby broadwayowski musical. „Dolores Claiborne” doczekało się wersji operowej, a „Misery” przedstawienia (występował w nim m.in. Bruce Willis). Zespół Anthrax nagrał utwory na kanwie „Bastionu” i opowiadania „Anthrax”. W XX wieku ukazało się również kilka gier wideo odwołujących się do prozy Kinga, m.in. ciekawa przygodówka oparta na powieści „Mroczna połowa” czy tekstowa pozycja oparta na „Mgle”.

W Polsce pojawiło się kilka audiobooków opartych na prozie Kinga – wymienić warto „Lśnienie” z mnóstwem specjalnych efektów dźwiękowych i z Adamem Woronowiczem w roli Jacka. To powieść o tyle ważna, iż King przedstawił w niej swój portret ojca alkoholika. Z nałogiem autor walczył niemal dekadę. Nie przeszkodziło mu to jednak i do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych i najbogatszych pisarzy świata.

Tomek Kreczmar

nerdica.pl

magazyn@allegro.pl