1 sierpnia mija 72 lata od wybuchu powstania warszawskiego. Pomimo upływu czasu wydarzenia tamtych dni fascynują. Narosło wokół nich wiele kontrowersji. Kolejni historycy wciąż wypowiadają się na temat zasadności zrywu, który stał się jednym z najżywszych polskich mitów narodowych.

Książki o powstaniu cieszą się nieustającą popularnością. Przygotowaliśmy dla Was listę dziesięciu najchętniej kupowanych tytułów na Allegro i jedną premierę – prosto z maszyn drukarskich. 

Pozycja nr 10 – Sławomir Koper, „Miłość w Powstaniu Warszawskim” (rok wydania – 2013)

preview_S_awomir_Koper___Mi_o___w_Powstaniu_Warszawskim_.jpg

Koper ma szczególny talent do pisania o rzeczach trudnych w wciągający, przystępny sposób – tak jest również w „Miłości w Powstaniu Warszawskim”. Autor przypomina nam, że powstańcy byli przede wszystkim zwykłymi ludźmi, którzy podczas codziennej zawieruchy rozpaczliwie pragnęli bliskości drugiego człowieka. Porywy namiętności pomagały im przetrwać trudne czasy, zachować choć odrobinę optymizmu. Koper przywołuje historie różnych powstańczych par, między innymi Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony oraz Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Jadwigi Jeziorańskiej. Korzysta z relacji świadków. „Miłość w Powstaniu Warszawskim” to książka niezwykła, porywająca i jednocześnie bardzo przygnębiająca.  

Pozycja nr 9 – Marcin Mastalerz, „Miasto 44” (rok wydania – 2014)

preview_Marcin_Mastalerz___Miasto_44_.jpg

Miasto 44” powstało na bazie scenariusza do filmu Jana Komasy o tym samym tytule. Mastalerz przeniósł na karty powieści losy bohaterów, których znamy z kina - Stefana, Kamy, Biedronki, Górala, Beksy czy Rogala. Spokojne życie nastolatków nagle wywraca się do góry nogami. Wkraczają w szeregi powstańców, poznają okrucieństwo wojny, są świadkami i bezpośrednimi uczestnikami wielu wstrząsających wydarzeń. Jednocześnie przeżywają swoje pierwsze namiętności i zawody miłosne, wiele niebezpiecznych sytuacji traktują jako młodzieńczą przygodę. Są pełni optymizmu i nadziei. Starają się żyć jak najbardziej intensywnie. Nie wiedzą jeszcze, że historia ma wobec nich własne plany…  Książka jest pięknie wydana. Znajdziemy w niej mnóstwo materiałów i zdjęć z planu filmowego „Miasta 44”. 

Pozycja nr 8 – Piotr Zychowicz, „Obłęd ’44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie” (rok wydania – 2014)

preview_Piotr_Zychowicz___Ob__d__44._Czyli_jak_Polacy_zrobili_prezent_Stalinowi__wywo_uj_c_powstanie_warszawskie.jpg

Zychowicz jest znany z bezkompromisowych sądów. W swojej kolejnej książce „Obłęd ’44” również bezlitośnie rozprawia się z polskimi mitami narodowymi. Oddając należny szacunek bohaterskiej postawie powstańców, pyta o sensowność powstania warszawskiego. Obwinia dowództwo AK o powzięcie błędnej, nieprzemyślanej decyzji, a tym samym spowodowanie śmierci tysięcy ludzi. Uważa, że powstanie było zbiorowym samobójstwem. Autor przytacza wypowiedzi uczestników wydarzeń, a także historyków i publicystów. Pisze prostym, przystępnym językiem. „Obłęd ’44” to lektura, wobec której nikt nie pozostanie obojętny.

Pozycja nr 7 – Jerzy Mirecki, „Dzieci ’44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy” (rok wydania – 2014)

preview_Jerzy_Mirecki___Dzieci__44._Wspomnienia_dzieci_powsta_czej_Warszawy_.jpg

Jerzy Mirecki w „Dzieci ’44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy” starał się ocalić od zapomnienia historie dzieci, które przeżyły powstanie. W ten sposób zebrał relacje 49 osób różnym wieku i rozsianych dziś po całym świecie. Autor prawie nie ingeruje w ich wypowiedzi. Dużo wątków się powtarza. Pozwala swobodnie mówić swoim rozmówcom. Perspektywa dziecka porusza i sprawia, że przywoływane obrazy wydają się tym bardziej przerażające. Właśnie ona jest także największą wartością książki.

Pozycja nr 6 – Jan M. Ciechanowski, „Powstanie warszawskie” (rok wydania – 2009)

preview_Jan_M._Ciechanowski___Powstanie_Warszawskie_.jpg

Powstanie warszawskie” to kolejne sumiennie przygotowane studium wydarzeń z 1944 roku. Ciechowski skupia się jednak przede wszystkim na przyczynach zrywu. Analizuje zachowania poszczególnych ośrodków władzy w Warszawie i Wielkiej Brytanii. Nie opisuje szczegółowo przebiegu samego powstania. Książka została opatrzona potężną bibliografią. Nie brakuje w niej różnych załączników – wstępów, listów, wybranych dokumentów. Ciechowski wypowiada się nie tylko jako historyk, ale również uczestnik powstania. W chwili jego wybuchu miał czternaście lat.

Pozycja nr 5 – Andrzej Krzysztof Kunert, „Kronika powstania warszawskiego” (rok wydania – 2004)

preview_Andrzej_Krzysztof_Kunert___Kronika_Powstania_Warszawskiego_.jpg

Kronika…” to szczegółowy zapis przebiegu powstania. Wydarzenia są tutaj opisane dzień po dniu. Do każdego dnia została dobrana odpowiednia dokumentacja – wycinki z prasy polskiej i zagranicznej, zdjęcia, ilustracje, mapy, komentarze itp. Choć książka Kunerta wydaje się na pierwszy rzut oka przede wszystkim zbiorem różnych informacji źródłowych, ma w sobie jednak ogromny ładunek emocjonalny. Pozwala poczuć atmosferę tamtych dni. Zobaczyć, jak wydarzenia były na bieżąco odbierane, jak reagowała na nie opinia publiczna na świecie. Nie bez znaczenia jest tutaj także wygląd „Kroniki” – przejrzysty, estetyczny, z mnóstwem ciekawych fotografii.  

Pozycja nr 4 – Anna Herbich, „Dziewczyny z powstania” (rok wydania – 2014)

preview_Pozycja_nr_4___Anna_Herbich___Dziewczyny_z_Powstania_.jpg


Dziewczyny z powstania” to zbiór historii jedenastu niezwykłych kobiet, którym udało się przeżyć piekło 1944 roku. Najstarsza z nich w czasie wybuchu Powstania miała dwadzieścia trzy lata, najmłodsza zaledwie osiem. Jedna z nich to babcia samej Anny Herbich. Nie wszystkie z nich brały udział w czynnej walce, były łączniczkami czy sanitariuszkami. Wszystkie jednak mają do opowiedzenia własną, wstrząsającą historię na temat tamtych dni. Ta różnorodność jest jedną z największych zalet książki. „Dziewczyny z powstania” zwracają uwagę na rolę kobiet w czasie walk. Rolę często niesłusznie marginalizowaną. Książka wciąga od pierwszej strony. Jest napisana prostym językiem. Bardzo szybko się ją czyta.

Pozycja nr 3 – Alexandra Richie, „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” (rok wydania – 2014)

preview_Alexandra_Richie___Warszawa_1944._Tragiczne_powstanie_.jpg

Autorka rozmawia z naocznymi świadkami powstania, przytacza ich historie. Opisuje tło historyczne, przywołuje bogatą dokumentację. Richie, starając się zachować obiektywizm, nie wzdraga się przed krytyczną oceną zarówno zachowania Zachodu, jak i polskich dowódców.
Dzięki literackiemu stylowi książkę Richie czyta się jak powieść. Wyróżnia ją również duża emocjonalność wynikająca z tragizmu opisywanych wydarzeń. Autorka brutalnie uświadamia nam ich dramatyzm. „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” potrafi porwać nawet kogoś niezainteresowanego zagadnieniem. Alexandra Riche, historyk, autorka książek, nauczyciel akademicki w Collegium Civitas w Warszawie, jest synową nieżyjącego już Władysława Bartoszewskiego, żoną jego syna Władysława Teofila. W wywiadzie Jacka Żakowskiego dla „Polityki” przyznaje, że to właśnie teść sprawił, że żywo zainteresowała się powstaniem warszawskim.

Pozycja nr 2 – Władysław Bartoszewski, „Powstanie warszawskie” (rok wydania – 2009)

preview_Powstanie_Warszawskie.jpg

W książce „Powstanie Warszawskie” znajdziemy zbiór tekstów nieżyjącego już Władysława Bartoszewskiego, artykuły, wspomnienia, kronikę wydarzeń powstania dzień po dniu, a także wiele ciekawych zdjęć. Cenne są również aneksy z licznymi uzupełnieniami dodane przez Andrzeja Krzysztofa Kunerta. Bartoszewski to nie tylko historyk, ale również świadek i uczestnik przywoływanych wydarzeń. Opisuje je więc z innej, bardziej osobistej perspektywy niż Davis. Ujawnia przy tym swoje poglądy na temat zrywu.„Powstanie Warszawskie” nie jest książką do poduszki. Dla czytelników wnikliwie zainteresowanych tematem. 

Pozycja nr 1 – Norman Davis, „Powstanie ’44” (rok wydania – 2003)

preview_Powstanie__44.jpg

Powstanie ’44” to pozycja wręcz kultowa. Davis skupia się w niej nie tylko na przebiegu samego powstania, opisuje również szczegółowo towarzyszące mu tło polityczne. Stara się oddać jak najpełniejszy obraz tamtych dni. Książka została napisana z myślą o polskich czytelnikach i odbiorcach zagranicznych (dlatego autor wszystko skrupulatnie tłumaczy). Davis nie ocenia wydarzeń, skupia się na faktach historycznych. Propozycja dla każdego, kto chce zgłębić temat powstania warszawskiego.

Poza rankingiem:
WAŻNA PREMIERA – Jerzy Ciszewski, „Ojciec ’44”

preview_ojciec44.jpg


Ojciec ’44” to wariacja na temat powstania warszawskiego. Autor na kartach powieści sensacyjnej ożywia swojego ojca, znanego powstańca o pseudonimie Motz. Choć Motz był postacią autentyczną większość zgromadzonej wokół niego akcji to fikcja literacka. Ciszewski doskonale oddaje jednak realia ówczesnych wydarzeń. Główny bohater przystępuje do walki pomimo targających nim wątpliwości i stara się jak najbardziej przyczynić do osłabienia przeciwnika. „Ojciec ’44” to przede wszystkim trzymająca w napięciu, niestroniąca od opisów okrucieństw akcja i dynamiczna narracja. Czyta się ją jednym tchem.

Marta Jabłońska

magazyn@allegro.pl