Nasza komunikacja jest zdominowana przez informacje wizualne. Dowodem na te zmiany są chociażby sukcesy takich portali jak Instagram, Pinterest czy Snapchat, a także najróżniejszych tematycznie blogów i vlogów. Żyjemy zdjęciami w sieci, jednak, co ciekawe, obserwujemy wzrost zainteresowania drukowanymi fotografiami. Jak zaznacza Maria Mendakiewicz, fotograf, właścicielka firmy Maria Mendakiewicz Fotografia oraz bloga OhDear, od pewnego czasu możemy zauważyć nowy, „stary” trend, czyli powrót do tradycyjnej prezentacji zdjęć. – Kiedy jeszcze kilka lat temu triumfy święciły cyfrowe ramki i zwyczajnym było oglądanie fotografii na monitorach i tabletach, teraz znowu do łask powracają odbitki i klasycznie wyklejane albumy, i to nie tylko ku uciesze starszego pokolenia, przyzwyczajonego do możliwości dotknięcia papierowej fotografii. Coraz więcej moich klientów zamawia takie właśnie produkty, utrwalając w ten sposób wspomnienia z sesji rodzinnych czy ślubnych – tłumaczy Maria Mendakiewicz.

Potęga fotoksiążki

Absolutnym numerem jeden w kwestii utrwalania naszych wspomnień są fotoksiążki. Na rynku znajdziemy wiele typów fotoksiążek: w twardej i miękkiej oprawie, szyte nićmi, drutem czy klejone, jak również wykonywane ręcznie lub maszynowo. Możemy skorzystać z wielu gotowych szablonów tematycznych, związanych z okolicznościami, np. ślubem, komunią czy urodzinami oraz różnymi motywami przewodnimi, jak podróże, kreskówki czy dzieciństwo. Co więcej, możemy dodać liczbę kart, zmienić papier okładki, a także wybrać zamówienia specjalne – np. usunąć logo producenta. – Elegancką alternatywą są też fotoksiążki z grubymi kartami i solidną skórzaną lub płócienną okładką. Zaprojektowanie takiego albumu ułatwiają proste w obsłudze kreatory, które często udostępniane są za darmo przez producentów fotoksiążek – mówi Maria Mendakiewicz.Potęga fotoksiążki tkwi także w sentymencie do produktów drukowanych. Niejednokrotnie zdarza się, że choć mamy tysiące zdjęć, które przechowujemy na cyfrowych nośnikach, w praktyce rzadko kiedy do nich wracamy. Powrót do klasycznego przechowywania zdjęć, często w nowoczesnej odsłonie, to także doskonałe pomysł na spotkania w gronie rodziny czy przyjaciół i możliwość dzielenia się wspomnieniami z bliskimi. Fotoksiażka doskonale sprawdzi się, pełniąc rolę kroniki wydarzeń rodzinnych lub jako wyjątkowy, spersonalizowany prezent. – Fotoksiążka to nowoczesna forma, która coraz częściej zastępującej tradycyjny album na zdjęcia. Co więcej, jest produktem, który promuje się sam. Klienci prawie nigdy nie zamawiają jednej fotoksiążki, co sprawia, że ten rynek stale rośnie – wyjaśnia Iwona Łapińska, Content Marketing & PR Manager w firmie CEWE.

Nie tylko papier

Papier niewątpliwie ma duszę, jednak producenci fotograficznych gadżetów proponują cały wachlarz rozwiązań umożliwiających utrwalanie wspomnień nie tylko w formie odbitki czy tradycyjnego albumu. – Fotografie wydrukować można niemalże na wszystkim – kubkach, poduszkach, ubraniach, personalizowanych kalendarzach czy magnesach na lodówkę. Na szczególną uwagę zasługują drewniane bloczki, na które nanosi się zdjęcia, a następnie postarza, posługując się na przykład metodą decoupage – wymienia Maria Mendakiewicz.


Jak dodaje Iwona Łapińska, bardzo modne w ostatnich latach są również fotoobrazy, wykonywane praktycznie na każdym podłożu: papierze fotograficznym, folii samoprzylepnej, płótnie, piankach PCV, Alu Dibond, szkle akrylowym oraz, nowość, na prawdziwym drewnie. Tutaj również mamy dużą dowolność w kwestii formatu, wybór obramowań, a także możliwość tworzenia obrazów wieloczęściowych.

Drugie życie polaroida

W erze fotografii cyfrowej do lamusa odeszły popularne niegdyś polaroidy. Sam zamysł, jak się jednak okazało, był ponadczasowy. – Hitem stały się ostatnio proste w obsłudze aparaty natychmiastowe (np. Fujifilm Instax), wywołujące małe zdjęcia na poczekaniu. Można nimi ozdobić korkową tablicę w domu lub stworzyć ślubną księgę pamiątkową – tłumaczy Maria Mendakiewicz. Główną zaletą takiej fotografii jest po prostu jej natychmiastowość. Zdjęcia są niewielkie, lecz mają niepowtarzalny i oryginalny wygląd.Podczas imprezy czy koncertu możemy zrobić wspólne zdjęcie i obdarować nim przyjaciół. Nowo poznanej osobie wręczyć wraz z kontaktem do siebie. Rozłożyć kilka aparatów na stołach weselnych, by goście uwiecznili najlepsze chwile zabawy. Możemy też zakupić od razu kolorowe albumy do Fujifilm Instax i stworzyć swój oryginalny album już w kilka minut.

Potwierdza to Piotr Głowiak, menedżer kategorii Elektronika w Allegro. – Stale obserwujemy wzrost zainteresowania technologią „post polaroidową”, której dziedzicem jest m.in. Fuji Instax, jak i nowa odsłona urządzenia Polaroid o nazwie Snap. Apogeum sprzedaży tego typu aparaty przeżywają w grudniu. Święta to dobra okazja do zrobienia sobie zdjęcia w gronie rodziny lub przyjaciół z możliwością obdarowania ich fizycznie utrwalonymi wspomnieniami praktycznie chwilę po zrobieniu zdjęcia – podsumowuje Głowiak z Allegro. 

Nowe rozwiązania i technologie w tej branży sprawiają, że nie sposób się nudzić. Foto-produkty to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych odbitek i na pewno doskonały pomysł na świetny prezent. Możemy już wydrukować w full kolorze bluzę z podobizną swojego kota, zrobić na weselu fotobudkę z Instax-ów czy przygotować bożonarodzeniowe fotokubki dla całej rodziny. Ale przede wszystkim możemy dzięki temu świetnie się bawić w gronie naszych bliskich. To zaleta, której nie da się wycenić.


Katarzyna Lipska-Konieczko

magazyn@allegro.pl