O to, jak przygotować dżemy i powidła, zapytaliśmy ekspertki z kanału Allegro Kuchnia– Najczęściej robię przetwory jednoskładnikowe. Powidła z samych śliwek albo dżem z wiśni czy truskawek. Tak mnie uczyła babcia i tą drogą podążam – mówi Iwona Prószyńska


Pokolenie bliżej inspiracji szuka Ola Borecka. – Przepisy na dżemy opracowałam z mamą metodą prób i błędów. Robimy dżemy jednoowocowe lub wieloowocowe. Pysznym połączeniem są borówki amerykańskie z jagodami leśnymi lub śliwki z jabłkami i gruszkami. Powtarzam je już od trzech lat. Wprowadziłam wykorzystywanie dżemów i powideł do ciast, głównie do tart, muffin i tortów – mówi Borecka.

Ekspertki wyjaśniają, że najlepszą metodą przygotowania dżemów czy powideł jest trzymanie się starych przepisów. Owoce po oczyszczeniu najlepiej redukować do momentu uzyskania właściwej konsystencji i nie eksperymentować.


W dżemach i powidłach jedynym składnikiem konserwującym jest cukier. – Nigdy nie robię dżemów według ścisłej proporcji. Maliny potrafią być bardzo słodkie, ale też niesamowicie kwaśne. Staram się nie dawać za dużo cukru. Sypię go zgodnie z naszymi upodobaniami – wyjaśnia Iwona Prószyńska i dodaje, że czasami korzysta z dodatków zagęszczających wyroby ma bazie naturalnej pektyny.

Każdy, kto lubi realizować się w kuchni, ma swoje małe lub większe sekrety. Ekspertki kanału Allegro Kuchnia udało nam się namówić na wyjawienie kilku z nich. – Do powideł śliwkowych możemy dodać odrobinę cynamonu, kardamonu, przypraw korzennych czy przyprawy do piernika. Wówczas zapakowane w małe słoiczki przetwory będą superprezentem na Boże Narodzenie – mówi Iwona Prószyńska.


– Do truskawek zawsze dodaję odrobinę soku z cytryny, aby nie straciły pięknego czerwonego koloru – dodaje Ola Borecka.

Dobre i zdrowe

Dietetyk Katarzyna Brzazgoń-Dzięcioł podkreśla, że najlepiej przetwarzać owoce dojrzałe, a wręcz przejrzałe i soczyste. – Owoce same w sobie mają bardzo dużo cukru i żeby były one jeszcze słodsze, najlepiej używać tych dojrzałych – wyjaśnia dietetyk, która promuje przetwory bez dodatkowych domieszek cukru. – Osobom, które są zainteresowane zdrowym odżywianiem, polecam przygotowywanie przetworów z dodatkiem minimalnej ilości soli. Dosłownie szczyptę na garnek. Słony smak powoduje, że słodki wychodzi na wierzch. Sól w kontraście do cukru podbija smak, przetwory są odbierane jako słodkie, a owoce puszczają soki i lekko się żelują – wyjaśnia Katarzyna Brzazgoń-Dzięcioł.

Dietetyczka przekonuje, że w przypadku dosładzania dobrym wyborem może być stosowanie cukru kokosowego. Za to warto uważać na ksylitol, naturalny słodzik pozyskiwany z brzozy. – Wiele osób skarży się na różnego rodzaju problemy brzuszne, wynika to z tego, że źle tolerują ten zamiennik cukru – wyjaśnia. 


Katarzyna Brzazgoń-Dzięcioł podkreśla, by przygotowując przetwory na zimę, zadbać o to, aby zachowały jak najwięcej cennych składników. – Zarówno w czasie gotowania, jak też pasteryzacji trzeba pamiętać, żeby używać wolnego ognia, bo to pozwala na zachowanie jak największej wartości odżywczych przygotowywanych przetworów – mówi dietetyczka.

Nie tylko owoce

Jak wynika z raportu „Zrób to sam. Jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym?” przygotowanego na zlecenie Allegro przez Mobile Institute i Majsterki.pl, przetwory wytwarza samodzielnie 16% Polaków. Nic więc dziwnego, że coraz częściej szukamy wszelakiego oprzyrządowania, które ułatwi nam pracę w kuchni. Do przygotowania dżemów poza owocami przydaje się głęboka patelnia, wok lub głęboki garnek. – Najlepsze są garnki z podwójnym dnem albo żeliwne, głębokie patelnie – podpowiada Iwona Prószyńska. Chcąc uzyskać bardziej gęstą konsystencję dżemu, trzeba go dłużej redukować na patelni o możliwie dużej średnicy. Może to powodować ryzyko przypalenia przetworów, więc trzeba tego pilnować.

Przetwory trzeba przełożyć do słoików. – Rocznie klienci kupują za naszym pośrednictwem ponad 370 tysięcy różnego rodzaju słoików. Największe zainteresowanie tymi produktami widać właśnie w okresie przygotowywania przetworów – podkreśla Agnieszka Lewartowska z Allegro. – Jesteśmy hurtownią i największy wzrost zainteresowania słoikami i nakrętkami odnotowujemy w marcu. Na Allegro większy ruch zaczyna się w maju – potwierdza Dawid Matracki z Prymus AGD, który oprócz słoików i zakrętek sprzedaje m.in. garnki – powidlaki, które można stosować do pasteryzacji przetworów.

– Dżemy i powidła nalewam do wcześniej wyparzonych i przetartych spirytusem słoików. Przewracam je zakrętką do dołu i przykrywam kocem. Idealnie się wówczas konserwują – wyjaśnia Iwona Prószyńska.


Ola Borecka dodaje, że przetwory warto przechowywać w małych słoikach. – Po otwarciu nie musimy się martwić, że nie zjemy całego i zawartość się zepsuje. Mały słoiczek znika raz-dwa – mówi blogerka.

Jarosław Zaradkiewicz

magazyn@allegro.pl