Zacznijmy od tego, co w ogóle oznacza Mesos? Jest to technologia klastrowania (grupowania), która pozwala łączyć wiele różnych serwerów w jedną pulę zasobów, na których uruchamiane są aplikacje. – Dzięki temu użytkownicy nie muszą tracić czasu na myśleniu, na jakich fizycznych urządzeniach działają ich aplikacje – po prostu mogą skupić się na ich działaniu – wyjaśnia Tomasz Ziarko, jeden z autorów prelekcji, pracujący jako Software Engineer w Zespole Utrzymania Infrastruktury Data Center Allegro.

Mesos to projekt open source, gdzie wymiana wiedzy to podstawa rozwoju. – W Allegro od ponad roku pracujemy z Mesosem, udało nam się poznać zarówno plusy, jak i minusy tej technologii. Uznaliśmy, że najlepszym pomysłem będzie pokazanie naszego doświadczenia i podzielenie się ze społecznością realnymi problemami, które napotkaliśmy oraz ich rozwiązaniami dla nich – wyjaśnia Wojtek Lesicki, współautor prezentacji, który w Allegro jest Product Managerem odpowiedzialnym za tematykę Cloud, Mesos i bezpieczeństwa aplikacji w Obszarze Technologii.


Tematem prezentacji Allegro podczas MesosCon było „Apache Mesos Ecosystem at Allegro – First Year of Production Use” (Eko-system Apache Mesos w Allegro – doświadczenia po pierwszym roku).


Temat okazał się „strzałem w dziesiątkę”, bo po prezentacji obaj panowie zostali zasypani pytaniami, a nie ma niczego bardziej budującego dla prelegentów niż zdobyć zainteresowanie publiczności. – Uczestnicy dopytywali o szczegóły naszego wdrożenia Mesos, czy spotkaliśmy się z jakimś problemem, a także o sprawy organizacyjne, np. ile zespołów i osób jest zaangażowanych w utrzymanie i rozwój Mesos w Allegro – wspomina Wojtek. – Wiele osób chciało się dowiedzieć więcej o doświadczeniach Allegro, bo albo planują podobne wdrożenia Mesos, albo już używają tej technologii i borykają się z podobnymi wyzwaniami – tłumaczy Lesicki.

Obaj zgodnie przyznają, że spośród wszystkich prelekcji podczas MesosCon najbardziej dla nich interesująca była prezentacje Twitter – „Platform Infrastructure at Twitter: The Past, Present and Future”. – Skala rozwiązań Twittera jest naprawdę gigantyczna, ich największy klaster Mesos składa się z 30 tysięcy serwerów, a nie jest na pewno jedynym. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak Mesos działało podczas wzmożonego ruchu na serwisie np. podczas wręczania Oscarów w 2016 roku czy też jak firma radzi sobie z rozliczaniem kosztów używania tak dużej infrastruktury – wyjaśnia Tomasz Ziarko.


MesosCon skierowane jest do wszystkich, którzy zainteresowani są zastosowaniem tej technologii, zarówno do tych, którzy sami jej używają i chcą podzielić się swoim doświadczenie z innymi, jak i do tych, którzy chcą wiedzieć, jak inni jej używają, w czym im pomogła albo z jakimi problemami ciągle się borykają. – Dzięki uczestnictwu w MesosCon poznaliśmy kilka nowych rozwiązań technicznych, które będziemy chcieli przetestować i możliwe, że kiedyś zaimplementować w Allegro – wyjawia Wojtek. 

Podczas konferencji w Denver można spotkać zarówno małe firmy, dopiero zaczynające swoją podróż w IT, jak takie giganty jak Twitter czy Netflix, jest więc to okazja do wymiany kontaktów i zawarcia nowych znajomości. – Wiemy, że dalej będziemy chcieli wymieniać się doświadczeniami w kilkoma osobami – zaznacza Tomek. 


Uczestnictwo w takim wydarzeniu jak MesosCon to również możliwość porównania realiów polskich z amerykańskimi. Na co zwrócili uwagę obaj panowie? Według nich główną różnicą jest wielkość, i nie chodzi tu o liczbę uczestników konferencji. Jak wskazuje Wojtek Lesicki, na konferencjach zagranicznych, a w szczególności w USA, pokazywane są globalne rozwiązania, które dotyczą setek milionów ludzi na wszystkich kontynentach. Trudno o podobne konferencje w Polsce. – Pod względem technologii, o których mowa, ta różnica jest już mniejsza. Podczas MesosCon potwierdziliśmy, że zarówno w Allegro, jak i w startupach Doliny Krzemowej czy u gigantów, których wszyscy znamy z codziennego życia, tak naprawdę patrzymy na te same technologie i borykamy się z podobnymi problemami – zauważa  na koniec Tomek Ziarko. 

– Spotykając się w jednym miejscu na pewno łatwiej skorzystać ze wzajemnych doświadczeń. To nie muszą być Stany. Sami od lat organizujemy spotkanie, którego nie mogłoby się powstydzić choćby Linux Fundation. Mowa o bliskim nam Allegro Tech Meeting*. To świetnie, że ta konferencja już kolejny rok jest otwarta dla gości spoza Allegro i możemy więcej mówić także w Polsce o technologiach, jakich używamy – podsumowuje Wojtek Lesicki. 

*Kolejne, 9. już spotkanie Allegro Tech Meeting odbędzie się na początku września w Toruniu.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl