Bawić się w kolorowe strzelanie przychodzą głównie osoby młode bądź w średnim wieku. – Chociaż zdarzają się od tego wyjątki – mówi Piotr Kędziora, instruktor i menedżer centrum rozrywki militarnej KillHouse na warszawskiej Pradze. 

Paintball, czyli rodzaj gry zespołowej polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów (urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej), ze względów bezpieczeństwa przeznaczony jest głównie dla osób pełnoletnich, ewentualnie dla starszej młodzieży. Za zgodą rodziców lub opiekunów od 13. roku życia. – Ten sport jest na pewno bezpieczny, aczkolwiek dosyć bolesny. Bawią się głównie mężczyźni, chociaż kobiety również się zdarzają. Jeżeli przełamią strach przed pierwszym trafieniem, które potrafi boleć jak solidny kuksaniec, to później okazują się dużo lepsze od panów – zauważa Piotr Kędziora.Instruktor dodaje, że mimo iż paintball jest zabawą, to panowie lubią być samcami alfa i jeśli nie trenują, trudno im dostosować się do pracy w grupie. Za to panie doskonale sobie radzą z pracą grupową i zadaniową, a ta jest potrzebna w zabawach ze scenariuszem oferowanych w halach i na polach paintballowych. – Część klientów przychodzi właśnie na taką scenariuszową rozrywkę, wśród której popularny jest CTF (Capture the Flag), jednak na początek proponujemy klasyczny Team Death Match polegający na eliminacji zawodników przeciwnej drużyny – wyjaśnia instruktor.

Radość strzelania

Paintball należy do the Hunger Games, czyli tzw. igrzysk śmierci. Psycholodzy badają, jak to możliwe, że zachowania związane z przemocą dają radość i uczucie przyjemności. – Badania pokazują, że zwykle poziom agresji wcale nie obniża się po takich zajęciach, ale w przypadku paintballa ludzie jej nie czują, ponieważ najpierw są podekscytowani, a potem zmęczeni albo też radośni, kiedy „ustrzelą” innych – wyjaśnia w rozmowie z _magazynem.Allegro Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu, który jednocześnie dodaje, że zachowania związane z symulacją strzelania do żywych ludzi niestety przynoszą radość.

Z naukowego punktu widzenia uczestnicy zabaw w paintballa odczuwają wzrost kompetencji i umiejętności. Ludzie uczą się, jak dokładniej celować, jak się wychylić, jak przymierzyć. – Źródłem radości jest też autonomia, bo uczestnicy sami decydują, co i jak zrobić, kiedy i do kogo strzelić. Radość czerpią też z nauki lepszego opanowania czy celności, przez co wpływają na innych ludzi – dodaje Leszek Mellibruda.

Miłośnicy paintballa wyjaśniają, że na początku najważniejsze jest złapanie bakcyla. – Idziesz do lasu, na halę i czujesz, że paintball jest tym, co daje ci frajdę. Ale najpierw trzeba pójść i zobaczyć, czy to się nam podoba – mówią. Później można bawić się w strzelanie na dobre albo wręcz wkręcić się na poziom sportowy.

Wieczory i integracje

By wybrać się na paintball, trzeba zebrać grupę chętnych. Często są to mężczyźni, którzy w ten sposób chcą spędzić wieczór kawalerski. – Zabawa na polu paintballowym odbywa się według zaplanowanych scenariuszy. Oprócz klasycznego CTF (capture the flag) oferujemy też udział w scenariuszach speedowych, czyli grach typowo sportowych, bo jesteśmy też drużyną paintballową. Nasze pole powstało dlatego, że kochamy ten sport – mówi Norbert Koper z Fortu Blizne.Taką formę integracji zespołu często wybierają firmy. – Najpierw są zajęcia ze mną, np. warsztaty pt. „Koncentracja w stresie”, a później zabawa w lesie – mówi psycholog Leszek Mellibruda i dodaje, że podczas obserwacji takiej zabawy pracodawca może wyciągnąć wiele wniosków. – Doświadczenia niektórych korporacji ukazują, że dla firmy dużo większe znaczenie ma nie tylko przyjemność z zabawy, ale różnego rodzaju szczegóły i niuanse związane z grą. Jedne firmy nastawiają się na to, że paintball podniesie wzrost kooperatywności przez walkę i zdrową rywalizację. Inne kładły akcent na indywidualną solidność w przygotowaniu i perfekcję w wykonaniu podanych instrukcji. Na przykład zieloni strzelają do czerwonych, ale czerwoni mogą strzelać tylko do żółtych. Nawet nie chodzi o to, kto ustrzeli więcej, tylko czy ludzie będą się trzymać narzuconych zasad – wyjaśnia psycholog. Czasami przełożeni zaobserwowanymi procesami dzielą się ze swoimi współpracownikami, wówczas gra nabiera głębszego sensu, a nie tylko pełni rolę beztroskiej zabawy czy jest źródłem silnych emocji nasyconych adrenaliną.

Marker jest tylko jeden

Miłośnicy i organizatorzy paintballa pytani o markę sprzętu odruchowo wymieniają tylko jedną nazwę: Tippmann. – On wyznacza standardy. Są też marki dedykowane wyspecjalizowanym graczom albo takie, które próbują budować swoją pozycję na rynku. Na halach czy w miejscach, gdzie sprzęt się wypożycza, prym wiedzie właśnie Tippmann – mówi Piotr Kędziora z KillHouse. – Te markery są odporne, trudne do zepsucia i potrafią wytrzymać wiele lat – dodaje Norbert Koper z Fortu Blizne.

– Na pola paintballowe polecam marker Tippmann FT-12 – mówi Robert Banaszczyk z pomorskiej firmy Drgampol, która jest autoryzowanym sprzedawcą Tippmanna. Na Allegro sprzedaje nie tylko sprzęt, ale oferuje też kompleksowe usługi serwisowe. Na jej stronie można również znaleźć poradnik, jak założyć komercyjne pole paintballowe.

Zupełnie innej oferty oczekują ci, którzy chcą mieć własny sprzęt. W wypożyczalniach, na polach i halach dostępne są markery ze spustem mechanicznym. Gracze, którzy zaczynają przygodę z własnym sprzętem, najczęściej wybierają markery ze spustem elektronicznym, w którym za oddanie strzału odpowiada elektronika, a „ogień” można prowadzić pojedynczo, seriami lub ciągle.

– Wszystko zależy od zasobności portfela. Ale polecałbym zacząć od Cronusa, który kosztuje około 500 zł za marker – mówi Banaszczyk. Miłośnicy paintballa dodają, że na Allegro dostępnych jest wiele ofert używanego sprzętu, od którego również można rozpocząć przygodę z tą zabawą.Paintball jest bardzo wdzięcznym sportem właśnie ze względu na sprzęt. Każdy marker, nawet najprostszy, można modyfikować. – Bez kłopotu można wymienić lufę, magazynek, poszczególne elementy spustu czy inne części broni tak, aby były dostosowane do naszych upodobań – dodaje Piotr Kędziora. Chociaż wyjaśnia też, że możliwość modyfikacji będzie zależała od tego, co kupimy na początku.

Ważny osprzęt

Dobór długości lufy markera wiąże się z tym, gdzie będzie on używany. Dłuższa lufa zapewnia lepszą balistykę na obszarach otwartych, krótsza lepsze poruszanie się w halach zwanych obszarami CQB. Marker musi być wyposażony w butlę (koszt 100–200 zł), która podaje sprężone powietrze lub gaz CO2, a gracz w maskę, która będzie chroniła go przed strzałami w twarz. Najtańsze mogą kosztować poniżej 70 zł, ale najdroższe sięgają kwoty 400 zł.

Jednak obok markera w paintballu najważniejsze są kulki z farbą. Klienci Allegro szukają ich częściej niż markerów. Bezpośrednim wyznacznikiem jakości jest niestety cena. – Najważniejsze w kulkach jest to, by były równe, okrągłe, nie miały wgniotów ani widocznego szwu, aby kula w trakcie lotu dobrze zachowywała się aerodynamicznie – wyjaśnia Piotr Kędziora i dodaje, że ważne jest, by dobrać kulki do panujących warunków atmosferycznych. Teraz oczywiście można strzelać kulkami letnimi, ale gdy temperatura spada poniżej 5 st. C, trzeba używać zimowych, bo letnie wówczas zamarzają lub po prostu pękają.

Jak widać, paintball wciąż jest w modzie. Zainteresowanie na Allegro taką rozrywką jest na tyle duże, że powstała specjalna podkategoria jej poświęcona. – Najlepiej sprzedają się oczywiście kulki z farbą, ale również markery, a także rękawice i maski – mówi Łukasz Stawisiński, menedżer kategorii Sport i wypoczynek w Allegro. – Sprzedaż w tej podkategorii w porównaniu z latami poprzednimi rośnie dwucyfrowo, a największe zainteresowanie obserwujemy w czerwcu i wrześniu – dodaje na koniec.

Jarosław Zaradkiewicz

magazyn@allegro.pl