Koniec ze źle przystrzyżonymi krzewami. Koniec z nieznośnym warkotem. Koniec z nieoczekiwanymi przeglądami maszyn. Czas na elektryczne urządzenia connected. O co chodzi? O zasilane prądem pilarki, nożyce do żywopłotu, wykaszarki czy dmuchawy, które nie emitują zanieczyszczeń, hałasują znacznie mniej od swoich spalinowych odpowiedników, a przy tym – co ważne dla profesjonalistów – mają ograniczony zakres prac konserwacyjnych. Jak znalazł z punktu widzenia mieszkańców i pracowników inteligentnych miast oraz domów, którzy chcą żyć w ciszy, oddychać świeżym powietrzem, przechadzać się po pięknie zagospodarowanych parkach czy leżeć na trawnikach swoich posesji z murawą o jakości porównywalnej do tej ze stadionu Wembley.


  

Skoro już o prywatnych posesjach mowa, to okazuje się, że przydomowe prace ogrodowe lubimy wykonywać samodzielnie. Deklarację taką złożyło aż 60 proc. Polaków biorących udział w badaniu na potrzeby raportu „Zrób to sam. Jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym?” przygotowanego przez Allegro, Majsterki.pl i Mobile Institute. „Na sumieniu” mamy przede wszystkim koszenie trawy (24 proc.), sadzenie i uprawianie roślin ozdobnych (15 proc.) oraz pielęgnację zieleni, czyli przycinanie drzew i krzewów (15 proc.). Dlaczego w ogóle zajmujemy się ogródkami/ogrodami/balkonami? Bo sprawia nam to radość (26 proc.), pozwala na odstresowanie się i oderwanie od codziennych problemów (20 proc.) i pozwala zaoszczędzić (15 proc.).

Ale i dla bardziej zapracowanych, mających inne zainteresowania czy nieposiadających wystarczającej wiedzy też znajdzie się rada – mogą postawić na sprzęt autonomiczny. W grę wchodzi kosiarka, która samodzielnie, bez pomocy użytkownika, przycina trawę, taka jak Husqvarna Automower, Stihl iMow, Bosch Indiego, Robomow MS1800 czy Honda Miimo. W ich przypadku wystarczy zainstalować stację ładującą i przewód ograniczający, który wskazuje urządzeniu obszar działania. Sprzęt kosi trawę do i nad przewodem, radzi sobie z nachyleniem terenu oraz skracaniem trawy wokół drzew i krzewów.– Automatyczna kosiarka to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć piękny trawnik, ale nie mają czasu na regularną pracę w ogrodzie. Dlaczego warto zdecydować się na taką wersję kosiarki? Ponieważ to urządzenie ma jedną niezaprzeczalną zaletę: samo wykonuje pracę koszenia. Trend na pewno będzie się umacniał – coraz bardziej cenimy swój czas i chcemy, by ogród kojarzył się nam nie z wysiłkiem, a z relaksem. Automatyczna kosiarka to właśnie umożliwia – wyjaśnia Krzysztof Pułas, Regional Brand Manager Bosch linia zielona.

Dla geeków przygotowano opcję sterowana za pomocą smartfona i zegarka. Pozwalają one (w zależności od modelu opcje różnią się):

• kontrolować urządzenie – otrzymywać informacje o bieżącym statusie robota koszącego i wysyłać polecenia typu „Start”, „Stop” i „Zaparkuj”;
• konfigurować sprzęt – odczytywać i zmieniać ustawienia automatycznej kosiarki, stosownie do aktualnych preferencji, m.in. wskazywać godziny, w których robot ma nie wyjeżdżać na trawnik;
• wprowadzać informacje o występowaniu „wysp” na które robot koszący ma nie wjeżdżać (np. klomb z kwiatami);
• dbać o bezpieczeństwo – odbierać powiadomienia o alarmach i namierzać położenie w przypadku kradzieży.Ale to nie koniec. Husqvarna pracuje nad bateriami ze zintegrowanym modułem Bluetooth. Pozwolą one zbierać informacje o działaniu maszyn w czasie rzeczywistym. Dodatkowo akumulator da się połączyć ze smartfonem lub smartwatchem w celu przesyłania informacji operatorowi danego sprzętu lub pozostałym członkom jego zespołu. Efekt? Firmy zajmujące się architekturą krajobrazu zmaksymalizują produktywność narzędzi i pracowników. Ograniczą przestoje, bo urządzenia same poinformują o konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw i konserwacji. Operator zyska możliwość doskonalenia umiejętności dzięki informacjom zwrotnym z urządzenia. Inteligentne rozwiązania zapobiegną także wykorzystaniu maszyn przez niepowołane osoby.  
„Dodatkowo członkowie zespołów zajmujących się pielęgnacją zieleni będą mogli lepiej się ze sobą komunikować, a osoba zarządzająca lepiej zaplanować dzień pracy” – zachwala Maciej Konieczny, Sales Manager Dealer w firmie Husqvarna Poland.
Na Allegro zainteresowanie kosiarkami widać już od marca. – Największą sprzedaż tych urządzeń odnotowujemy w maju, ale aż do października jest ona na wysokim poziomie. Najczęściej kupowanymi kosiarkami na Allegro są te spalinowe, elektryczne cieszą się nieco mniejszą popularnością – wyjawia Agnieszka Lewartowska, menedżer kategorii Dom i zdrowie w Allegro.

Na koniec wisienka na torcie. Wyobraźcie sobie ogrodnika, który zakłada ochronną maskę wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość, w ramach której widziany przez niego obraz uzupełniany jest o dodatkowe informacje. Po co? By miał na bieżąco dane o stanie maszyny (pozostały czas pracy na baterii, poziom wykorzystania mocy) oraz – co ważniejsze – mógł strzyc krzewy, drzewa czy żywopłoty według wzoru nakładanego na obiekt będący w obróbce. Taki sprzęt na szansę sprawić, że wzrośnie liczba miłośników pielęgnacji zieleni. W końcu szansa zabłyśnięcia przed sąsiadami i żoną cudeńkami, których nie powstydziłby się Edward Nożycoręki, to ogromna pokusa.

Maciej Pobocha

magazyn@allegro.pl

Powiązane artykuły

Punisher – samozwańczy mściciel Marvela powraca
Nie ma supermocy, ale umie posłużyć się każdą bronią wymyśloną przez człowieka. Do działania popycha go niekończąca się żądza zemsty i nienawiść do przestępców. Punisher od ponad 40 lat pozostaje jednym z najpopularniejszych komiksowych bohaterów uniwersum Marvela. Właśnie ukazał się pierwszy tom jego najlepszych komiksowych przygód. 
Blogerki polecają najlepsze książki dla dzieci 2016 roku
W Polsce wydawanych jest coraz więcej ciekawych książek dla najmłodszych. Jak spośród mnogości tytułów wybrać pozycje, które będą dobrze zaprojektowane, mądrze napisane oraz pięknie zilustrowane? Warto posiłkować się branżowymi rankingami oraz opiniami ekspertów i innych rodziców. Sprawdziliśmy, które tytuły literatury dziecięcej wydane w 2016 roku poleciłyby Wam mamy blogerki. 
Obrać, wycisnąć i zjeść – idealne narzędzia do rozprawienia się z czosnkiem
Kuchnia bez czosnku byłaby nudna, jednak jego obranie to utrapienie. Z okazji przypadającego 19 kwietnia Międzynarodowego Dnia Czosnku prezentujemy produkty, które pomogą wydobyć z niego to, co najcenniejsze.
Perełki designu z PRL na Allegro
Cieszą oko wytrawną pomysłowością projektantów. Wiele osób ma je na pawlaczach, w piwnicach czy strychach. Sprawdziliśmy, które tych z produkowanych masowo małych dzieł sztuki rodem z PRL można nabyć również na Allegro. Wybór jest naprawdę szeroki.