Przedstawiamy Wam listę 10 najczęściej kupowanych horrorów na Allegro. To niezła rekomendacja, jeśli szukacie lektury na wakacje.

Ludzie kochają się bać. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was specjalne zestawienie najbardziej popularnych horrorów na Allegro. Jeżeli jeszcze ich nie czytaliście, mamy nadzieję, że zachęcimy Was tym do lektury – lato to idealna pora na nadrobienie książkowych zaległości!

Umowna data wprowadzenia horrorów do literatury to rok 1764. Właśnie wtedy powstała powieść gotycka Horacego Walpole’a „Zamek w Otrando”. Nie brakowało w niej różnego rodzaju potworności, jak ponurej, tajemniczej scenerii, niewyjaśnionych, tragicznych zdarzeń czy duchów… Od tego momentu pisarze i poeci docenili strach jako bardzo silne, pierwotne uczucie i zaczęli go na masową skalę wzbudzać u swoich czytelników. Nowe oblicze horror zyskał wraz z rozwojem kinematografii.

Stephen King – niekwestionowany król współczesnego horroru

Nikogo chyba nie zdziwi, że absolutnym numerem jeden naszej listy są książki Stephena Kinga. Pięć z dziesięciu pozycji zestawienia zajmują dzieła właśnie tego autora. Znalazły się tutaj: cykl „Mroczna Wieża”, „Dallas ’63”, „Bazar złych snów”, „Miasteczko Salem” i „Lśnienie”. Swój fenomen King zawdzięcza najprawdopodobniej bardzo umiejętnemu łączeniu elementów horroru z innymi gatunkami, jak powieścią fantasy, science fiction, sensacyjną, obyczajową (czasem nawet psychologiczną) czy thrillerem. Te składniki sprawiają, że opisane przez autora sytuacje wydają się bardziej prawdopodobne, co potęguje niepokój czytelników.

Pozycja nr 1 – „Bazar złych snów”, Stephen King

preview_Bazar_z_ych_sn_w.jpg

Bazar złych snów” to zbiór opowiadań. Okazuje się, że King doskonale odnajduje się także w krótkich formach. Od opowiadań zresztą zaczynał swoją przygodę z pisarstwem. „Bazar złych snów” wyróżnia się prawdziwą rozmaitością tematów. Przeczytamy tutaj klasyczne historie z dreszczykiem, ale także refleksje o życiu, a nawet opowiadanie, w którym porusza temat swojego ukochanego sportu – bejsbolu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.


Pozycja nr 2 – „Lśnienie”, Stephen King

„Lśnienia” chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeżeli ktoś nie zna książki,z pewnością słyszał chociaż o głośnej ekranizacji Stanleya Kubricka z Jackiem Nicholsonem w roli głównej z 1980 roku. Jack Torrance po stracie pracy przyjmuje posadę dozorcy w hotelu Panorama. Gdy śnieżyca odcina go wraz z rodziną od miasta, zostają sami w opustoszałym budynku. W hotelu zaczynają się dziać coraz bardziej dziwne i niepokojące rzeczy… To właśnie „Lśnienie” w znacznym stopniu przyczyniło się do dzisiejszej popularności Kinga.

Pozycja nr 3 – „Miasteczko Salem”, Stephen King

preview_126545_miasteczko-salem_400.jpg

Miasteczko Salem” znalazło się na trzeciej pozycji naszej listy. Nie dziwi nas to. Książka wyrobiła sobie opinie kultowej na całym świecie. „Miasteczko” to klasyk swojego gatunku – mroczny i przerażający horror o wampirach. W niewielkiej miejscowości dochodzi do całej serii tajemniczych i bardzo dziwnych zgonów. Mieszkańcy nie wiedzą jeszcze, z jakim przerażającym złem mają  do czynienia… W powieści na uwagę zasługuje nie tylko budząca lęk, wciągająca fabuła, ale również opisy mieszkańców, ich codziennego życia i mentalności.

Pozycja nr 4 – „Zew Cthulhu”, Howard Phillips Lovecraft

preview_Zew_Cthulhu.jpg

Okazuje się, że dużym zainteresowaniem na Allegro cieszą się nie tylko pisarze współcześni. Lovecraft napisał „Zew Cthulhu” w 1926 roku. Jego styl (bardzo duże nagromadzenie przymiotników) może być nieco męczący i trochę przestarzały dla dzisiejszego odbiorcy. Stworzony przez niego świat nie przestaje jednak fascynować. Gdzieś w ukryciu czai się cały panteon potężnych, niemal boskich istot, które czekają tylko na odpowiedni moment, żeby przejąć władzę nad ziemią i zająć należne sobie miejsce. Istoty te wywodzą się z pradawnych kultów i wierzeń. Już samo zetknięcie się z ich tajemnicą może doprowadzić człowieka do obłędu. „Zew Cthulhu” to zręczne połączenie horroru, fantastyki i nauki. Autor stara się jak najbardziej uwiarygodnić przedstawiane przez siebie wydarzenia. Dzięki temu stają się tym bardziej niepokojące i fascynujące.


Pozycja nr 5 – „Mroczna Wieża”, Stephen King

preview_182192_mroczna-wieza_2013_495.jpg

Mroczna Wieża” to książka, którą sam King uważa za swoje życiowe dzieło. Powstała pod wpływem „Władcy Pierścieni” i jest mocno osadzona w fantasy. King opowiada w niej  o wędrówce mrocznego i pozbawionego skrupułów rewolwerowca Rolanda Deschaina, który usiłuje dotrzeć do tajemniczej Mrocznej Wieży. Ten nieokreślony bliżej, mglisty cel staje się pretekstem do epickiej wędrówki bohatera, jego przygód, obserwacji, decyzji, interakcji z innymi postaciami, a także opowiedzenia jego przeszłości.

Pozycja nr 6 – Edgar Allan Poe, „Opowieści niesamowite”

preview_opowiesci-niesamowite.jpg

Poe to kolejny wielki prekursor gatunku. Jego twórczość wciąż fascynuje. Jest przesycona pierwotnym lękiem człowieka przed śmiercią i unicestwieniem, pełno w niej również dzikiej, nieśmiertelnej namiętności, obsesji i lęków. Wybór opowiadań zamieszczonych w tomie „Opowieści niesamowite” zmieniał się  w zależności od wydania. Niezmiennie powtarzają się jednak takie tytuły, jak „Zagłada domu Usherów” czy „Przedwczesny pogrzeb” – doskonale oddające charakter twórczości pisarza. Poe odzwierciedla romantyczną fascynację śmiercią, a także różne związane z nią obawy (np. możliwość pogrzebania żywcem, co w romantyzmie nieraz miało miejsce). Wszystko to sprawia, że pomimo pewnych archaizmów językowych Poe cieszy się wciąż niegasnącym zainteresowaniem czytelników. 

Pozycja nr 7 – „Dallas ’63”, Stephen King

preview_Dallas.63.jpg

Kolejną interesującą książką Stephena Kinga jest „Dallas ’63”. Tutaj King umożliwia swojemu bohaterowi wędrówkę w czasie – cofnięcie się do roku 1958, aby mógł ocalić od śmierci Johna Kennedy’ego. Autor z pieczołowitością odtwarza szczegóły tamtego okresu, zwraca uwagę na zgodność faktów historycznych. Historia połączona z wątkiem science fiction stanowi fascynującą, trzymającą w napięciu do ostatniej strony mieszankę.

Pozycja nr 8 – „Teatro Grottesco”, Thomas Ligotti

preview_teatro-grottesco.jpg

Zbiór opowiadań „Teatro Grottesco” to pozycja niezwykle oryginalna, zaliczana do nurtu weird fiction. Groza opisywanych sytuacji wynika przede wszystkim z psychiki występujących w książce bohaterów. Pełno tutaj dziwnego oniryzmu, lęków, strachu, pesymizmu, rezygnacji, marazmu, niepewności własnego losu, poczucia krzywdy, obłędu. Świat bohaterów nie jest tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka, wszyscy są w nim poddani inwigilacji i likwidacji w razie jakiegokolwiek nieposłuszeństwa. Groza tego świata przytłacza i niepokoi.  Nie sposób nie skojarzyć Ligottiego z takimi pisarzami jak Kafka czy Orwell. Pisarz sam przyznaje się także do inspiracji Lovecraftem, Poe’em czy polskim Brunonem Schulzem. „Teatro Grottesco” to z pewnością nie klasyczny horror, w którym potwory wyskakują z szafy. Demony tkwią tutaj w psychice samych bohaterów.

Pozycja nr 9 – „Sandman. Kraina snów”, Neil Gaiman

preview_sandman-kraina-snaw.jpg

Sandman. Kraina snów” jako pierwszy komiks w historii zdobył nagrodę World Fantasy Award. Komiks cieszy się uznaniem krytyków i czytelników na całym świecie. Jest trzecią częścią serii o Sandmanie – tajemniczej i potężnej istocie, która ma władzę nad ludzkimi snami. Łączy w sobie elementy horroru, fantasy, powieści obyczajowej i dramatu. W tomie znajdują się cztery wspaniale zilustrowane opowiadania: „Kaliope”, „Sen tysiąca kotów”, „Sen nocy letniej” i „Fasada”. Gaiman umiejętnie spaja ze sobą nie tylko cechy poszczególnych gatunków, ale również różne motywy z mitologii i kultury. Nad wszystkim dominuje niepokojący oniryczny charakter dzieła.

Pozycja nr 10 – „Krew zapomnianych bogów” – antologia grozy

preview_Krew-Zapomnianych-Bog_w.jpg

Krew zapomnianych bogów” to praca trzynastu autorów, którzy postanowili stworzyć pierwszą polską antologię grozy osadzoną w klimatach słowiańskich. Roi się tutaj od pradawnych wierzeń, demonów, przesądów, rytuałów. W antologii znajdziecie opowiadania takich autorów, jak: Dagmara Adwentowska, Piotr Borlik, Sylwia Błach, Tomasz Czarny, Piotr Ferens, Krzysztof Haczyński, Marcin Piotrowski, Patryk Hirsekorn, Piotr Borowiec, Flora Woźnica, Sandra Gatt Osińska, Maciej Szymczak i Karolina Mangusta Kaczkowska. Antologia, jak łatwo się domyślić, całymi garściami czerpie ze słowiańskiej mitologii. Jest utrzymana w ponurym, złowieszczym klimacie. Kto ma odwagę na spotkanie z okrutnymi pradawnymi bogami i innymi stworzeniami zamieszkującymi ziemie Słowian?

Świat Stephena Kinga, tajemnicze, złowieszcze uniwersum Lovecrafta, romantyczne lęki Poe’ego, groźni słowiańscy bogowie, marazm Ligottiego oraz oniryzm Gaimana – to właśnie te pozycje wśród horrorów cieszą się Waszym największym zainteresowaniem na Allegro. Taka rekomendacja to chyba najlepsza zachęta dla osób, które nie miały jeszcze styczności z wymienionymi książkami. Wierzymy, że po nie sięgniecie, więc już teraz życzymy Wam fascynującej lektury. Jeśli chcecie natomiast więcej, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami Allegro: Książki na wakacje 2016 – horrory, 10 horrorów, które trzeba poznać, „Horror w Arkham” – recenzja gry, Horror party – pomysł na mroczny wieczór panieński, 10 najlepszych gier z gatunku survival horror, Horrory dla młodzieży (11–14 lat), 10 polskich horrorów, które trzeba przeczytać, 10 najlepszych horrorów z 2014 roku, „Bezsenność” Stephen King - recenzja, „Cujo” Stephen King – recenzja, „Dziewczyna z sąsiedztwa” Jack Ketchum – recenzja, „Joyland” Stephen King – recenzja, „Komórka” Stephen King – recenzja, „Pan Mercedes” Stephen King – recenzja, „Doktor sen” Stephen King – recenzja, Gęsia skórka – najstraaaszniejsze horrory i thrillery do czytania w długie zimowe wieczory, Opowieści z szaleństwem w tle, 10 najlepszych książek Stephena Kinga – subiektywnie, 10 najstraszniejszych powieści grozy.

Marta Jabłońska

magazyn@allegro.pl