Tak zwana dogoturystyka bardzo szybko zyskuje kolejnych zwolenników na całym świecie. W samej tylko Sardynii w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat przybyło ponad 30 plaż, na które można wejść z psami. Również w Polsce wyjazdy ze zwierzętami stają się popularne. Przekłada się to na ofertę hoteli i pensjonatów, które stopniowo odchodzą od pobierania opłat za przyjazd z pupilem. Trend ten dostrzegły również czołowe portale gromadzące oferty noclegowe, wyróżniając oddzielnie miejsca przyjazne zwierzętom.

Dla kogo wspólny wyjazd?

Urlop spędzany z czworonogiem to coraz częściej nie tyle konieczność spowodowana brakiem możliwości zorganizowania opieki na miejscu, ile świadoma decyzja. Wedlug  raportu TNS-u aż 87% badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Nic więc dziwnego, że rozstajemy się z nimi niechętnie. Za wspólnym wyjazdem na wakacje przemawiają przede wszystkim potrzeby emocjonalne – zarówno ludzi, jak i zwierząt. W rozmowie z _magazynem.Allegro, lekarz weterynarii, zoopsycholog i behawiorysta, Jolanta Łapińska stwierdza: – Zwierzęta tęsknią za swoimi opiekunami w czasie rozłąki. Nasilenie tej tęsknoty zależy od ich cech indywidualnych, relacji jakie mają ze swoimi opiekunami oraz relacji jakie mają z opiekunami wakacyjnymi. Jeżeli pies zna dobrze wakacyjnych opiekunów i dobrze się czuje w ich towarzystwie, to rozłąka jest mniej dotkliwa.


Jak podkreśla nasza rozmówczyni, decyzja, czy zabrać pupila na wakacje, w dużej mierze zależeć powinna od tego, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia. – Koty z reguły źle znoszą podróże i nowe miejsca, dlatego podróżowanie z kotem nie jest wskazane, chyba że zawsze jeździ się w to same, znane kotu miejsce, a kot dobrze toleruje podróż. Psy dobrze adaptują się do nowych miejsc, a wspólne spędzanie czasu z opiekunami poprawia ich wzajemne relacje i wzmacnia więzi – podkreśla Jolanta Łapińska. Opiekunowie muszą dostosować swoje wakacyjne plany do potrzeb czworonoga i odpowiedzialnie podjąć decyzję o ewentualnym zabraniu go na turystyczny wyjazd.Aktywny wypoczynek z psem

Urlop z psem to dla wielu jednak nie tylko wspólny wypoczynek, ale i szansa na nadrobienie zaległości w szkoleniu. Dlatego też popularnością cieszą się wyjazdy połączone ze specjalnymi treningami aktywizującymi psy. Do wyboru są zajęcia sportowe (np. agility), jak i te nastawione na poprawę posłuszeństwa. Obozy szkoleniowe odbywają się często w bardzo atrakcyjnych rejonach (np. w górach czy nad morzem), stanowią więc ciekawą alternatywę wobec „zwyczajnej” turystyki.

O zainteresowanie takimi wyjazdami zapytaliśmy ich organizatorkę Joannę Francuz, zoopsychologa, założyciela i trenera Szkoły dla Psów Demo Dog. – Z roku na rok przybywa chętnych pragnących aktywnie spędzić czas z rodziną i swoim czworonogiem. Okresem wzmożonej popularności wyjazdów jest majówka, letnie wakacje i zimowe ferie. W ciągu roku niektórym ludziom brakuje czasu na uczestniczenie w kursach szkolenia psów w swoim miejscu zamieszkania, dlatego w czasie urlopu wybierają taką formę edukacji – stwierdza zoopsycholog.Część właścicieli traktuje tego typu wyjazdy jako swoistą inwestycję w wychowanie psa. Nabyte podczas szkolenia „dobre maniery” to w końcu zaleta nie do przecenienia. – Jeżeli konsekwentnie i systematycznie po powrocie do domu nadal będziemy pracować z psem, na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać. Wspólnie spędzony czas i ćwiczenia wzmacniają więź i pozwalają lepiej poznać swojego pupila – podkreśla Joanna Francuz.

Zakupy przed wyjazdem

Wyjazd z czworonogiem może być pretekstem do zrealizowania długo odkładanych zakupów. Zwierzę, jak każdy członek rodziny, musi być zaopatrzone w odpowiednio dobrany bagaż podróżny. Absolutną podstawą jest wygodne legowisko i zestaw misek, a także preparaty, które pozwolą zabezpieczyć pupila przed kleszczami. Nierzadko zabieramy ze sobą również zabawki, gryzaki i smakołyki. Warto również wyposażyć psa lub kota w adresówkę.

Przed wyjazdem opiekunowie często zaopatrują się przez Internet w zapas karmy. Jest to o tyle istotne, że w miejscowościach turystycznych mogą być problemy z kupnem ulubionego pożywienia, a czworonogi źle znoszą nagłą zmianę pokarmu. Jak mówi Agnieszka Lewartowska, szefowa działu zwierzęta Allegro, karma oraz koci żwirek są wciąż najczęściej kupowanymi artykułami:

– Sucha karma dla zwierząt to produkt, który kupujemy często, cyklicznie, raczej nie zmieniamy jego rodzaju. Kierujemy się sprawdzoną marką i preferencjami naszego zwierzaka, czy np. jego dolegliwościami, gdyż karma kupowana na Allegro jest często karmą dla psów czy kotów po sterylizacji czy mających problemy z układem moczowym. Warto pomyśleć o tym, że ulubioną karmę można kupić na Allegro z dostawą do domu - często gratis. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy właścicielami dużego psa czy kilku zwierząt i tej karmy zużywamy naprawdę dużo, wówczas warto zamawiać duże opakowania suchej karmy 10- czy 15-kilogramowe, których nie musimy samodzielnie transportować. Zostaną nam one dostarczone przez kuriera, gdziekolwiek będziemy – radzi Agnieszka Lewartowska.– Na wyjazd jednak polecam saszetki i małe puszki – to produkty z roku na rok coraz bardziej popularne. Sprzedaż saszetek i puszek dla kotów w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 30%, natomiast saszetek dla psów o ponad 40% – wymienia Agnieszka Lewartowska z Allegro i dodaje, że wynika to z tego, że te produkty są po prostu wygodne w użyciu, szczególnie poza miejscem zamieszkania, gdy nie jedziemy na długo i nie wiemy, czy będziemy mieli możliwość przechowywania dużych opakowań karmy. – Najpopularniejsze karmy na Allegro to Royal Canin, Brit, Josera, Purina Dog Chow, Bosch i Eukanuba – dodaje.

Z raportu Euromonitora wynika że gotowym pokarmem może być żywione w naszym kraju nawet 20% zwierząt. Polskie psy i koty zjedzą w tym roku karmę wartą ok. 2,5 mld złotych. 

Istnieje również grupa produktów, które stworzone zostały specjalnie z myślą o wyjeżdżających pupilach. Dodatkowe akcesoria są potrzebne przede wszystkim w związku z podróżą. Jeśli zamierzamy lecieć samolotem, niezbędny jest specjalny transporter. Jest to wygodne rozwiązanie również w razie przebywania dłuższej trasy komunikacją publiczną lub samochodem. W tym ostatnim przypadku istnieją jednak alternatywy: „pasy” samochodowe wpinane do szelek czy specjalne maty, które mają za zadanie utrzymać czystość w pojeździe. Właściciele psich turystów często decydują się również na zakup butelek, które pozwalają szybko i sprawnie napoić psa. W zależności od uprawianych sportów, popularnością cieszą się smycze do biegania czy jeżdżenia rowerem.

Bezwzględnym obowiązkiem właścicieli zwierząt jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Dotyczy to każdej sytuacji – zarówno, gdy czworonoga zabieramy ze sobą na urlop, jak i wtedy, gdy pozostaje on w domu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie zająć się odpowiednio psem na przykład podczas wyjazdu sportowego, zawsze możemy skorzystać z pomocy osób bliskich bądź też profesjonalnych firm trudniących się opieką nad zwierzętami.

Barbara Kowalczyk

magazyn@allegro.pl

Powiązane artykuły

NAJCIEKAWSZE TRENDY Z BADANIA POLSKA STROJNA 2016
Tegoroczne badanie „Polska Strojna 2016. Trendy w zachowaniach zakupowych Polaków” pokazuje, że nasze preferencje zakupowe zmieniają się bardzo szybko, a jednocześnie nie należymy do awangardy. Bywamy i nowocześni, i zachowawczy jednocześnie. Warto przyjrzeć się najważniejszym ustaleniom z tego badania. Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór autorów raportu, choć oczywiście czytając raport, każdy możne znaleźć inne, ważne z własnej perspektywy zjawiska. 
Małe inżynierki
Pasje inżynierskie są dobre zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Wszystko zależy od tego, jak rodzice i przyjaciele będą wspierać takie pasje. Zobaczcie, jak fajnie jest bawić się inżynierskimi zestawami z lalkami.
Naszyj to! Barwny powrót do lat 90.
Kochasz muzykę, kino, seriale? W tym sezonie wyrazisz to również... strojem. Naszywki i przypinki to niepozorne dodatki, które mogą całkowicie odmienić charakter nudnej, jesiennej stylizacji, dodając jej lekkości i młodzieżowego luzu. Niegdyś można je było znaleźć głównie na torbach i kurtkach zbuntowanych licealistów, teraz zagościły na pokazach najważniejszych domów mody.
10 hitów mody, które będziesz nosić też za rok
Projektanci wciąż zaskakują. Lansują nowe trendy albo powracają do tych sprzed lat w zupełnie nowej odsłonie. Co powinno się więc znaleźć w szafie kobiety? Jakie ubrania kupić teraz, by być modną w kolejnym sezonie, polecają modowi specjaliści, blogerki i vlogerki.