Tak zwana dogoturystyka bardzo szybko zyskuje kolejnych zwolenników na całym świecie. W samej tylko Sardynii w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat przybyło ponad 30 plaż, na które można wejść z psami. Również w Polsce wyjazdy ze zwierzętami stają się popularne. Przekłada się to na ofertę hoteli i pensjonatów, które stopniowo odchodzą od pobierania opłat za przyjazd z pupilem. Trend ten dostrzegły również czołowe portale gromadzące oferty noclegowe, wyróżniając oddzielnie miejsca przyjazne zwierzętom.

Dla kogo wspólny wyjazd?

Urlop spędzany z czworonogiem to coraz częściej nie tyle konieczność spowodowana brakiem możliwości zorganizowania opieki na miejscu, ile świadoma decyzja. Wedlug  raportu TNS-u aż 87% badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Nic więc dziwnego, że rozstajemy się z nimi niechętnie. Za wspólnym wyjazdem na wakacje przemawiają przede wszystkim potrzeby emocjonalne – zarówno ludzi, jak i zwierząt. W rozmowie z _magazynem.Allegro, lekarz weterynarii, zoopsycholog i behawiorysta, Jolanta Łapińska stwierdza: – Zwierzęta tęsknią za swoimi opiekunami w czasie rozłąki. Nasilenie tej tęsknoty zależy od ich cech indywidualnych, relacji jakie mają ze swoimi opiekunami oraz relacji jakie mają z opiekunami wakacyjnymi. Jeżeli pies zna dobrze wakacyjnych opiekunów i dobrze się czuje w ich towarzystwie, to rozłąka jest mniej dotkliwa.


Jak podkreśla nasza rozmówczyni, decyzja, czy zabrać pupila na wakacje, w dużej mierze zależeć powinna od tego, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia. – Koty z reguły źle znoszą podróże i nowe miejsca, dlatego podróżowanie z kotem nie jest wskazane, chyba że zawsze jeździ się w to same, znane kotu miejsce, a kot dobrze toleruje podróż. Psy dobrze adaptują się do nowych miejsc, a wspólne spędzanie czasu z opiekunami poprawia ich wzajemne relacje i wzmacnia więzi – podkreśla Jolanta Łapińska. Opiekunowie muszą dostosować swoje wakacyjne plany do potrzeb czworonoga i odpowiedzialnie podjąć decyzję o ewentualnym zabraniu go na turystyczny wyjazd.Aktywny wypoczynek z psem

Urlop z psem to dla wielu jednak nie tylko wspólny wypoczynek, ale i szansa na nadrobienie zaległości w szkoleniu. Dlatego też popularnością cieszą się wyjazdy połączone ze specjalnymi treningami aktywizującymi psy. Do wyboru są zajęcia sportowe (np. agility), jak i te nastawione na poprawę posłuszeństwa. Obozy szkoleniowe odbywają się często w bardzo atrakcyjnych rejonach (np. w górach czy nad morzem), stanowią więc ciekawą alternatywę wobec „zwyczajnej” turystyki.

O zainteresowanie takimi wyjazdami zapytaliśmy ich organizatorkę Joannę Francuz, zoopsychologa, założyciela i trenera Szkoły dla Psów Demo Dog. – Z roku na rok przybywa chętnych pragnących aktywnie spędzić czas z rodziną i swoim czworonogiem. Okresem wzmożonej popularności wyjazdów jest majówka, letnie wakacje i zimowe ferie. W ciągu roku niektórym ludziom brakuje czasu na uczestniczenie w kursach szkolenia psów w swoim miejscu zamieszkania, dlatego w czasie urlopu wybierają taką formę edukacji – stwierdza zoopsycholog.Część właścicieli traktuje tego typu wyjazdy jako swoistą inwestycję w wychowanie psa. Nabyte podczas szkolenia „dobre maniery” to w końcu zaleta nie do przecenienia. – Jeżeli konsekwentnie i systematycznie po powrocie do domu nadal będziemy pracować z psem, na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać. Wspólnie spędzony czas i ćwiczenia wzmacniają więź i pozwalają lepiej poznać swojego pupila – podkreśla Joanna Francuz.

Zakupy przed wyjazdem

Wyjazd z czworonogiem może być pretekstem do zrealizowania długo odkładanych zakupów. Zwierzę, jak każdy członek rodziny, musi być zaopatrzone w odpowiednio dobrany bagaż podróżny. Absolutną podstawą jest wygodne legowisko i zestaw misek, a także preparaty, które pozwolą zabezpieczyć pupila przed kleszczami. Nierzadko zabieramy ze sobą również zabawki, gryzaki i smakołyki. Warto również wyposażyć psa lub kota w adresówkę.

Przed wyjazdem opiekunowie często zaopatrują się przez Internet w zapas karmy. Jest to o tyle istotne, że w miejscowościach turystycznych mogą być problemy z kupnem ulubionego pożywienia, a czworonogi źle znoszą nagłą zmianę pokarmu. Jak mówi Agnieszka Lewartowska, szefowa działu zwierzęta Allegro, karma oraz koci żwirek są wciąż najczęściej kupowanymi artykułami:

– Sucha karma dla zwierząt to produkt, który kupujemy często, cyklicznie, raczej nie zmieniamy jego rodzaju. Kierujemy się sprawdzoną marką i preferencjami naszego zwierzaka, czy np. jego dolegliwościami, gdyż karma kupowana na Allegro jest często karmą dla psów czy kotów po sterylizacji czy mających problemy z układem moczowym. Warto pomyśleć o tym, że ulubioną karmę można kupić na Allegro z dostawą do domu - często gratis. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy właścicielami dużego psa czy kilku zwierząt i tej karmy zużywamy naprawdę dużo, wówczas warto zamawiać duże opakowania suchej karmy 10- czy 15-kilogramowe, których nie musimy samodzielnie transportować. Zostaną nam one dostarczone przez kuriera, gdziekolwiek będziemy – radzi Agnieszka Lewartowska.– Na wyjazd jednak polecam saszetki i małe puszki – to produkty z roku na rok coraz bardziej popularne. Sprzedaż saszetek i puszek dla kotów w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 30%, natomiast saszetek dla psów o ponad 40% – wymienia Agnieszka Lewartowska z Allegro i dodaje, że wynika to z tego, że te produkty są po prostu wygodne w użyciu, szczególnie poza miejscem zamieszkania, gdy nie jedziemy na długo i nie wiemy, czy będziemy mieli możliwość przechowywania dużych opakowań karmy. – Najpopularniejsze karmy na Allegro to Royal Canin, Brit, Josera, Purina Dog Chow, Bosch i Eukanuba – dodaje.

Z raportu Euromonitora wynika że gotowym pokarmem może być żywione w naszym kraju nawet 20% zwierząt. Polskie psy i koty zjedzą w tym roku karmę wartą ok. 2,5 mld złotych. 

Istnieje również grupa produktów, które stworzone zostały specjalnie z myślą o wyjeżdżających pupilach. Dodatkowe akcesoria są potrzebne przede wszystkim w związku z podróżą. Jeśli zamierzamy lecieć samolotem, niezbędny jest specjalny transporter. Jest to wygodne rozwiązanie również w razie przebywania dłuższej trasy komunikacją publiczną lub samochodem. W tym ostatnim przypadku istnieją jednak alternatywy: „pasy” samochodowe wpinane do szelek czy specjalne maty, które mają za zadanie utrzymać czystość w pojeździe. Właściciele psich turystów często decydują się również na zakup butelek, które pozwalają szybko i sprawnie napoić psa. W zależności od uprawianych sportów, popularnością cieszą się smycze do biegania czy jeżdżenia rowerem.

Bezwzględnym obowiązkiem właścicieli zwierząt jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Dotyczy to każdej sytuacji – zarówno, gdy czworonoga zabieramy ze sobą na urlop, jak i wtedy, gdy pozostaje on w domu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie zająć się odpowiednio psem na przykład podczas wyjazdu sportowego, zawsze możemy skorzystać z pomocy osób bliskich bądź też profesjonalnych firm trudniących się opieką nad zwierzętami.

Barbara Kowalczyk

magazyn@allegro.pl