Wyzwanie pojawia się jednak w momencie, gdy fotografowany przedmiot również jest biały. Jeśli jednak masz odpowiednią wiedzę, bez problemu poradzisz sobie z tym zagadnieniem. Nieważne, czy fotografujesz na stole bezcieniowym, w namiocie, czy po prostu na białym tle. 

Nowe zasady na Allegro

Nowe zasady prezentacji przedmiotów na białym tle, które wejdą w życie w lutym 2017 r., wzbudziły zainteresowanie profesjonalnych sprzedawców na Allegro. Pojawiły się pytania o to, jak poradzić sobie z tym zadaniem, gdy ma się zwykłą lustrzankę, a nie dysponuje zaawansowanym studiem fotograficznym. Z myślą o tych profesjonalnych sprzedawcach, którzy sami będą chcieli przygotować zdjęcia na białym tle, zaplanowaliśmy cykl publikacji poradnikowych przygotowanych przez specjalistę Jakuba Kaźmierczyka (zobacz stopkę na dole materiału). Będą one zawierać zarówno podstawową wiedzę, jaki triki dla tych, którzy nieco już opanowali sztukę fotografii. Pierwszy materiał prezentujemy dziś, a w planach są m.in. takie zagadnienia: jak oświetlać przy białym tle w świetle dziennym i w świetle sztucznym; jak korzystać z namiotu bezcieniowego; jak samemu zrobić namiot bezcieniowy lub jak wybrać na Allegro; jak komponować fotografię produktową. Do tego planujemy instruktaże wideo i e-book, a na jesieni 2016 webinaria na żywo. Wszystkie te materiały pomogą podnieść kwalifikacje sprzedawców, na czym bardzo zależy nam jako operatorowi platformy Allegro. 

Najważniejsze oświetlenie

Podczas fotografowania białych produktów na białym tle dużą rolę odgrywa oświetlenie, ale również wykorzystanie prostych gadżetów. Zacznijmy jednak od światła. Pierwsza zasada fotografowania białych przedmiotów na białym tle to odseparowanie poszczególnych planów. Można to osiągnąć po prostu odsuwając fotografowany produkt od tła. Najlepszym sposobem oświetlenia w tego typu fotografii będzie ustawienie dwóch lamp z przodu, które równomiernie oświetlą produkt, oraz przynajmniej jednej, której światło będzie padać na tło. Pamiętajmy! Tło musi być możliwie daleko od fotografowanego produktu.


Jak widzisz, na tym zdjęciu filiżanka zupełnie zlewa się z tłem. Wynika to z faktu, że stała zbyt blisko tła, a dodatkowo lampa świecąca na tło błyskała zbyt mocno. Sytuację pogarsza brak zastawek, które odcięłyby filiżankę od tła.

Naszym celem będzie oświetlenie tła w taki sposób, żeby było idealnie białe, ale światło, które się od niego odbija, nie powinno wracać na fotografowany produkt. W tym wypadku można lampy z czaszami skierować na tło, a jeśli korzystasz z żarówek fotograficznych 5500 K, polecam założenie na nie srebrnych parasolek i skierowanie ich w kierunku tła. Chodzi o to, żeby światło przeznaczone do oświetlenia tła nie miało wpływu na fotografowany produkt. Następnie, balansując mocą, ustaw ją tak, żeby fotografowany produkt był nieco ciemniejszy niż tło. To pozwoli na jego odcięcie od tła, ale trzeba uważać, żeby produkt nie był zbyt ciemny.
W tym zdjęciu wykorzystałem czarne zastawki, odsunąłem filiżankę od tła i odpowiednio ustawiłem moc lamp. Dzięki temu filiżanka dobrze odcina się od tła. Dodatkowo użyłem błyszczącego stołu, co dodało głębi zdjęciu przez odbicie pod filiżanką.
Przy fotografowaniu białych produktów na białym tle bardzo przydatne są czarne zastawki, które powodują, że produkt jest jeszcze bardziej odcinany od tła. Ich działanie będzie szczególnie widoczne przy fotografowaniu połyskujących produktów, np. porcelany.


Do fotografii produktowej wykorzystuję zastawki zrobione z czarnej pianki modelarskiej, którą można kupić w większości sklepów dla plastyków. Następnie z arkusza wycinam elementy, które będą przynajmniej półtora raza większe od fotografowanego produktu. Kolejny krok to już tylko ustawienie ich po dwóch stronach produktu. Ja do tego celu wykorzystuję klipsy stolarskie. Ważne jednak, żeby nie zasłaniać zbyt dużo światła z lamp, które oświetlają produkt.

Zastawki po prostu będą odbijały się w krawędziach fotografowanego produktu, a w związku z tym, że są czarne, odbicie również będzie czarne, a co za tym idzie – produkt zostanie znacznie lepiej wyeksponowany.Zestaw, który wykorzystałem do zdjęć, składał się z dwóch lamp błyskowych z parasolkami, które oświetlały produkt, jednej lampy oświetlającej tło oraz czarnych zastawek. Tłem była biała ściana, a produkty fotografowałem na białym stole.


Fotografując smartfon, zastawki dodatkowo wykorzystałem do stworzenia odbicia w ekranie tak, aby ekran pozostał idealnie czarny. Na zdjęciu po lewej widać niedokładne zasłonięcie ekranu, a brak zastawek spowodował zlanie się białych elementów ze ścianą. Na zdjęciu po prawej wykorzystałem zastawki, a dzięki odpowiedniemu zbalansowaniu mocy lamp produkt nie zlewa się z tłem.
 Jak fotografować białe ubrania na białym tle?

Jeśli sprzedajesz ubrania, zasada jest identyczna, czyli tło powinno być ustawione maksymalnie daleko od fotografowanej osoby i oświetlone dwoma lampami. Obok modelki ustawiamy czarne zastawki, w tym przypadku najczęściej wykonane ze styropianu pomalowanego czarną, matową farbą. Trzeba pamiętać o odpowiedniej wielkości zastawek – półtora raza większej od fotografowanego obiektu. 

Odradzam fotografowanie ubrań ułożonych na stole lub w namiocie bezcieniowym. W takim wypadku nie będzie możliwe oddalenie produktu od tła, a co za tym idzie – osobne oświetlenie produktu i tła, co miało miejsce przy wcześniejszych zdjęciach. W tym wypadku polecam skorzystanie z modelki. 

Jak widać, zrobienie zdjęć białych produktów na białym tle nie jest aż tak trudne. Wystarczy mądrze operować światłem i wykorzystać zastawki. Dzięki tak prostym zabiegom fotografowane produkty będą dobrze widoczne, ich wycięcie z tła znacznie prostsze. Nie będzie też problemów z tym, że zdjęcie zlewa się w jedną całość.Jakub Kaźmierczyk – fotograf specjalizujący się w fotografii kulinarnej, reklamowej, portretowej. Uwielbia podróże, lata, kiedy tylko się da, choć jest wiecznie zapracowany. Stale współpracuje z największym serwisem fotograficznym w Polsce – Fotoblogia.pl, tworząc autorskie teksty z zakresu oświetlenia studyjnego, opisu sesji zdjęciowych, doradztwa sprzętowego. Jest również autorem jednej z największych baz wideoporadników o oprogramowaniu Adobe Photoshop. Na swoim blogu: www.blog.jakubkazmierczyk.pl pokazuje zdjęcia z licznych podróży oraz sesji portretowych.

Jakub Kaźmierczyk

www.jakubkazmierczyk.pl

magazyn@allegro.pl

Powiązane artykuły

Kupuj w sieci. Z rozwagą, bo warto
Zabawki pod choinkę czy elegancki przybornik do cygar. Torebka od Michaela Korsa lub deska snowboardowa Head Force i.Kers. Komplet tłoków do zabytkowego samochodu albo bibliofilski starodruk. Nieważne, czego szukasz - dziś w sieci kupisz wszystko. Dosłownie. Klikasz, płacisz i czekasz na kuriera. Do twoich drzwi może trafić towar z całego świata, masz oszałamiające możliwości, więc przy zakupach lepiej nie trać głowy. 
Inteligencja w salonie – telewizor to nie wszystko
Telewizor cały czas stanowi jeden z głównych elementów wyposażenia mieszkania i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Wymieniamy starsze modele na nowsze lub dokupujemy drugi odbiornik do kuchni czy dziecięcego pokoju.
10 najpopularniejszych książek blogerów i vlogerów na Allegro!
Książka „Finansowy ninja” Michała Szafrańskiego, najpopularniejszego blogera finansowego w Polsce, tylko w przedsprzedaży przyniosła jej autorowi ponad pół miliona złotych czystego zysku! Wydawnictwo Znak powołało do życia nową linię wydawniczą Flow Books specjalizującą się w publikacji książek napisanych przez influencerów. Czyżby „normalni” pisarze na naszych oczach odchodzili do lamusa?
Dużo szumu wokół sukcesu małych misiów
Genialne produkty, które zdobywają serca coraz większej liczby matek i ojców. Szumiące misie, czyli Szumiś oraz Whisbear, to hit ostatnich kilku lat. Są więcej niż tylko zwykłymi pluszowymi przytulankami – uspokajają niemowlęta, pomagają im w zasypianiu, a rodzicom pozwalają na większą swobodę w poruszaniu się po domu. Jak one to robią? Rozkładamy szumiące misie na czynniki pierwsze.