Uwaga! Tabaka jest zaliczana do używek, więc nie polecamy jej zażywania i raczej namawiamy do rzucenia.

Jednymi z pierwszych amatorów tej używki byli Indianie. W Europie zadomowiła się dzięki Kolumbowi. Na początku robiła furorę wśród arystokracji, by później – za sprawą marynarzy – trafić wprost do nosów zwykłych mieszczan. Była traktowana jak lek na przeziębienie, ból zęba i bezsenność. Tabaka, sproszkowany tytoń z dodatkiem aromatów, swoje największe powodzenie przeżywała w XVIII wieku. Od tamtej pory poświęcono jej rozprawki, pieśni i wiersze, tworzono przysłowia.

Ty, co myśli strudzone orzeźwiasz z uśpienia. Ty, co rozpędzasz nudy i zmniejszasz katary. Rozkoszo wielkich nosów, osłodo zmartwienia. Tabako! Darze niebios, przyjm moje ofiary! – tak w „Pochwale tabaki” pisał o niej Hipolit Błotnicki.

– Zaczęło się od różnego rodzaju poglądów i legend zdrowotnych dotyczących spraw laryngologicznych, a nawet okulistycznych – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Jerzy Zając, współautor książki „Tabaka na Kaszubach i Kociewiu”. – Zażywano ją dla przyjemności, odświeżenia oddechu, lepszego oddechu i świeżości w nosie. To taki „Red Bull” tamtych czasów. Daje power. Stosuje się ją w celu nawiązania kontaktów, zawiązania przyjaźni czy zapoczątkowania sympatycznej rozmowy oraz zdobycia zaufania; częstując tabaką podaje się tabakierę. Tabakiera i tabaka były trochę jak fajka pokoju, jako dowód przyjaźni – wspomina.

Historia tabaki pełna jest kaszubskich powiedzonek: „Chto nie tobaczi, ten nic nie znaczi” – usłyszymy od Kaszuba. „Tobacznik sprzedô ostatną kaczka za tobaczka”. „Chcemë le so zażëc!”Na Kaszubach osoba zażywająca tabakę to „tabacznik”. W Polsce za poprawną nazwę uznaje się określenie „tabaczarz”. Ale nie tylko na Kaszubach tabaka cieszy się popularnością. Kupują ją allegrowicze z całego kraju.

W podkategorii Tabaka na Allegro w ciągu ostatnich pełnych 12 miesięcy sprzedanych zostało ponad 31 tysięcy produktów. – Średnio dziennie sprzedaje się 86 produktów – tabak, tabakierek i innych przedmiotów związanych z zażywaniem tabaki, natomiast średnia wartość sprzedanego przedmiotu to 9,41 zł. 99,5% ofert wystawianych jest w przez „Kup teraz” – wyjaśnia Mariusz Krasowiak, menedżer kategorii Kolekcje.
 
– Najwięcej zakupów w tej kategorii dokonywanych jest w poniedziałki, a najmniej w soboty... Obecny trend ilościowy sprzedaży jest delikatnie wzrostowy, a największym zainteresowaniem w tej kategorii cieszy się tabaka „Red Bull Strong” – dodaje Krasowiak z Allegro.

Temat tabaki wyczerpująco potraktowany został na stronie www.top25snuff.com. Przeczytamy tam recenzje setek produktów marek z całego świata. Na pierwszych miejscach rankingu tabaczanego asortymentu znajdziemy tam produkty o aromacie cytrusów, mięty i nalewki bursztynowej czy poziomki z miętą.– Jest naturalne, że rynek stosuje różnorakie pomysły na potrzeby sprzedaży produktów – uważa Zając. – Prawdą jest, że również w Polsce producenci tabak Kaszubi, Kociewiacy czy Ślązacy uatrakcyjniali swe tabaki naturalnymi aromatami, np. sokiem z wiśni, miętą, miodem, a nawet bursztynem. W naszym obszarze stosowano przede wszystkim macierzankę wonną zawierającą kumarynę, która dawała odświeżający niuch. Dzisiejsza produkcja zagraniczna np. angielska tabaka o smaku kakaowym itp., nasączana jest chemicznie. Bywa smaczna, ale i wielce ohydna. Pomysły aromatów biorą się po prostu z pomysłów – nie zawsze jednak udanych. Tak samo dzieje się w przypadku alkoholi czy lodów – wyjaśnia Zając.

Na Allegro wśród wyrobów tabaczanych możemy kupić tabakę o zapachu goździków, jaśminu, wiśni czy banana. Producenci prześcigają się w pomysłach na aromat tabak, próbując trafić do jak najszerszej rzeszy klientów, tym bardziej że jak twierdzi BUBARU zainteresowanie tabaką maleje.  – Ludzie wolą e-papierosy – twierdzi sprzedawca. 
Czy aby na pewno? Wystarczy pojechać nad morze, aby zobaczyć, że amatorów tego wyrobu wcale nie brakuje.

Najbardziej popularnym sposobem na branie tabaki jest zażywanie jej z grzbietu dłoni, a właściwie zgięcia w ścięgnie łączącym palec wskazujący i kciuk. Rytuałowi nierzadko towarzyszą akcesoria podkreślające rangę całego procesu., głównie wspomniana wcześniej tabakiera, w której przechowuje się tabakę.„Tabakę można zażywać na kilka sposobów. Ja osobiście preferuję nasypać trochę na rękę, tam gdzie kciuk mocuje się z dłonią i wciągnąć najwyżej paroma niuchami do nosa. Można też wziąć szczyptę w palce i bezpośrednio zaaplikować, ale to trochę brudniejsza metoda” – czytamy na blogu polter.pl.

W niektórych kręgach tabakę zażywa się ze specjalnej łyżeczki. Sam tabakiera natomiast może być wykonana z różnego rodzaju materiałów: od drewna po macicę perłową i bydlęce rogi. „Eleganckie rogi do tabaki z polerowanego krowiego rogu. Tabaka z nich zażywana niepomiernie zyskuje na mocy i smaku. Starannie wykonana tabakiera również doskonale prezentuje się jako elegancka pamiątka z Kaszub. Takie tabakiery wytwarza się tylko na Kaszubach” – możemy przeczytać w recenzji Mateusza na stronie www.top25snuff.com.
Na Kaszubach popularny jest tzw. rożek.


Ceramiczne tabakierki w kaszubskim klimacie kupimy także w kształcie buteleczki.


Dla zainteresowanych tematem ciekawostką może być publikacja poświęcona kolekcji tabakierek i akcesoriów fajczarskich ze zbiorów Władysława Tarczyńskiego – kolekcjonera i twórcy pierwszego muzeum w Łowiczu: „Fajki i tabakierki ze zbiorów muzeum w Łowiczu”. O puzderkach i tabakierkach dowiemy się także z niemieckojęzycznej publikacji „Dosen”.

Chyba każdy tabaczarz wie, że w Polsce stolicą tabaki są Kaszuby. To tam możemy wziąć udział w Mistrzostwach Polski w Zażywaniu Tabaki w Chmielnie, Muzycznej Biesiadzie z Kaszubską Tabaką czy do niedawna w Dębogórskim Święcie Tabaki organizowanym przez Szymona Tabakiernika. Tam też w 2010 roku podczas I Święta Tabaki w ręce organizatora trafiła największa tabakiera na świecie. Czy trafi kiedyś na Allegro? Czas pokaże!

Fot. flickr.com/Suzie Tremmel/CC BY 2.0, shutterstock

Izabela Małkowska

magazyn@allegro.pl
Brytyjska marka Next wchodzi do Polski przez Allegro
Jedna z najpopularniejszych sieci handlowych z Wielkiej Brytanii wchodzi na polski rynek. Marka NEXT obecna jest w 40 krajach na całym świecie, w Polsce klientów postanowiła poszukać wśród internautów - ubrania z jej najnowszej kolekcji dostępne są już na Allegro. 
Alfa Romeo – czas skończyć z niesprawiedliwymi stereotypami
Henry Ford zdejmował z głowy kapelusz, kiedy mijała go alfa romeo, a Enzo Ferrari w dniu, kiedy pokonał alfę, płakał jak dziecko. Minęło ponad sto lat, a historia włoskiej marki trwa i otwiera kolejne karty. Niestety, marka zyskała opinię awaryjnej, a to niesprawiedliwy stereotyp. Jak to wygląda naprawdę?
ZDS Nysa – gwiazda polskiej motoryzacji znów popularna
W swoim czasie była rodzimym hitem eksportowym i gwiazdą polskiego transportu, a uzbrojona z milicyjne koguty zyskała niechlubną sławę i niezbyt miłe określenie. Po zakończeniu produkcji można ją było kupić dosłownie za grosze. Dzisiaj dobrze zachowana nysa jest dzisiaj prawdziwym białym krukiem, a co więcej – nawet po latach spełnia swoją rolę. Oto jak można wykorzystać dzisiaj ten samochód.
Najpopularniejsze księżniczki Disneya na Allegro
Kiedy na początku XXI wieku Andy Moone tworzył markę Księżniczek Disneya, wiedział, że to pomysł z potencjałem, ale nie przypuszczał, że dekadę później będzie wart już ponad 4 miliardy dolarów! Dziś franczyza jest jednym z najbardziej dochodowych przedsięwzięć studia Disneya, a podobizny jedenastu Księżniczek Disneya zdobią kilkadziesiąt tysięcy różnych produktów.