Johannes Sachslehner, „Kat z listy Schindlera. Zbrodnie Amona Leopolda Götha”

Kat z listy Schindlera” to nie lektura do poduszki. Książka jest próbą przybliżenia sylwetki jednego z najbardziej znanych hitlerowskich zbrodniarzy – Amona Götha, komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie; uroczego kompana, czarującego w obejściu mężczyzny, kobieciarza, na co dzień zaś bezwzględnego mordercy, strzelającego dla zabawy do więźniów z okna swojej willi.

Amon przeszedł do historii przede wszystkim dzięki rewelacyjnemu filmowi Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Książka bezpośrednio do niego nawiązuje.

Anders Rydell, „Bezcenne. Naziści opętani sztuką”

Bezcenne...” to fascynująca opowieść o obsesji nazistów na punkcie sztuki, a przede wszystkim o losach tysięcy zrabowanych podczas II wojny światowej dzieł światowej sławy artystów. 

Okazuje się, że ich tułaczka trwała jeszcze długo po zakończeniu wojny, a prawowici spadkobiercy bardzo często mieli ogromne trudności z odzyskaniem swojego dziedzictwa. Na ich drodze nieraz stawały muzea oraz inne cieszące się powszechnym szacunkiem placówki kulturalne.

Michał Wójcik, Emil Marat, „Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK”

Czy walka za ojczyznę usprawiedliwia wszystkie czyny? Czy Armia Krajowa miała także inną, mroczną stronę? W „Ptakach drapieżnych...” autorzy zabierają nas do okrutnego świata wojny. Tutaj nie ma miejsca na skrupuły.

Poznajemy Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego – likwidatora Państwa Podziemnego, który wykonywał wydane przez nie wyroki śmierci. Egzekucje dotyczyły nie tylko niemieckich żołnierzy, ale również Polaków, którzy zostali oskarżeni o współpracę z wrogiem. Czy w takiej pracy dochodziło do pomyłek? Zapewne. Rozmowa z jednym z ostatnich żyjących egzekutorów AK to pozycja niezwykła, trudna, wymagająca uwagi i z pewnością warta twojego czasu.


Marek Sydoniusz Semp, „Wytresuj swoich niewolników… czyli starożytna sztuka zarządzania” 

Wytresuj swoich niewolników...” to książka stylizowana na starożytny przewodnik dotyczący traktowania niewolników. Dowiemy się z niego, gdzie najlepiej kupić niewolnika, jak „wycisnąć z niego to, co najlepsze”, jak go karmić, karać, torturować czy na jaką rozrywkę można mu pozwolić.

Z książki wyłania się okrutny obraz życia starożytnych niewolników, z którymi ich pan mógł zrobić, co chciał. Przewodnik porusza także kwestie wykorzystywania seksualnego (łącznie z pedofilią) oraz przysposabiania narodzonych w ten sposób dzieci do bycia nowymi niewolnikami. Po lekturze z pewnością każdy odetchnie, że nie urodził się w tamtych czasach.  

Norman Davies, „Powstanie ’44”

Powstanie ’44” to książka znana, do tego na Allegro numer jeden wśród tytułów o powstaniu warszawskim. Brytyjski pisarz z szerokiej perspektywy opisuje to historyczne wydarzenie. Pochyla się nie tylko nad jego przebiegiem, ale dokładnie analizuje także ówczesną scenę polityczną. Davies nie ocenia sensowności powstania. Przywołuje jedynie fakty. Pisze prostym, przystępnym językiem. Kieruje swój przekaz nie tylko do polskich czytelników, ale również do odbiorców z Zachodu.  

Pozycja dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii.

Kamil Janicki, „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce”

Wielu z nas uważa okres przedwojenny za pruderyjny i pozbawiony odpowiedniej wiedzy na tematy związane z seksualnością człowieka. Okazuje się jednak, że choć nasi pradziadkowie mieli braki w edukacji, nadrabiali je dobrymi chęciami.

Janicki w „Epoce hipokryzji” dowodzi, że lata trzydzieste to czas prawdziwej rewolucji seksualnej na ziemiach polskich. Rewolucji, która nierzadko miała źródło w złych warunkach życiowych ówczesnej ludności, które przyczyniały się do rozkwitu prostytucji.
Tak czy inaczej przedwojenna Polska to czas, w którym regularne wizyty w domu publicznym były wskazane ze względów higienicznych i zdrowotnych (np. pomagały na ból głowy i cerę), pedofilię uważano za niewinne zabawy z dziećmi, a aborcje przeprowadzano na masową skalę. Więcej smaczków w książce ;)

Sylwia Frołow, „Dzierżyński. Miłość i rewolucja” 

Czy symbol sowieckiego terroru, szef budzącej powszechny strach Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (w skrócie Czeka) mógł być jednocześnie ulubieńcem kobiet, namiętnym kochankiem, oddanym ojcem i wiernym towarzyszem?

Autorka „Dzierżyński. Miłość i rewolucja” próbuje oddać w książce sylwetkę jednego z największych zbrodniarzy w historii. Portret jest naprawdę niezwykły i z pewnością zainteresuje każdego amatora ciekawych biografii.Claretta Petacci, „Tajemnice Mussoliniego. Pamiętniki 1932–1938”

„Kochanie, czujesz, jak cię dzisiaj kocham? Jest mi przykro z powodu wczorajszego dnia, przepraszam. Czasami jestem taki nerwowy i zmęczony, po tylu godzinach napięcia. Wybacz mi, jeżeli cię źle potraktowałem” – w takich słowach, które możemy przeczytać w „Tajemnicach Mussoliniego...”, Mussolini zwracał się do swojej wieloletniej kochanki Clary Petacci. 

Chociaż dyktator miał wiele innych kobiet w swoim życiu, to właśnie ona nie opuściła go w najgorszych chwilach i została razem z nim rozstrzelana w 1945 roku podczas nieudanej próby ucieczki. Tajemnice Mussoliniego to jej pamiętniki, w których opisała ich intymne relacje. Dzięki nim poznajemy dyktatora z zupełnie innej, bardziej osobistej i pełnej słabości strony. Clara Petacci była niepospolitym świadkiem tamtych czasów i warto przeczytać, co ma do powiedzenia o jednym z najważniejszych przywódców ówczesnej sceny politycznej. 

Maurice Druon, „Królowie przeklęci”

Królowie przeklęci” to absolutna klasyka powieści historycznych. Przez siedem tomów śledzimy losy siedmiu władców Francji: Filipa IV Pięknego, Ludwika X Kłótliwego, Filipa V Wysokiego, Karola IV Pięknego, Filipa VI oraz Jana II Dobrego. Wątek powieści został osnuty wokół rzekomej klątwy wiszącej nad Filipem IV Pięknym oraz jego potomkami, rzuconej na nich przez mistrza zakonu templariuszy – Jakuba de Molay podczas spalenia na stosie.

Druon przytacza tragiczne dzieje rodu, pełne intryg, zdrad i dramatycznych wydarzeń. Królowie przeklęci to wciągająca od pierwszej strony podróż przez dzieje Francji XIII i XIV wieku. Idealna na letnie leniwe wieczory.

Christopher W. Gortner, „Ostatnia królowa”

Powieści historyczne Gortnera są znane i cenione na całym świecie. Warto wymienić tu choćby takie tytuły, jak: „Potomek Tudorów”, „Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej”, „Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I”, „Spisek Tudorów” czy „Wyznania Katarzyny Medycejskiej”.

Ostatnia królowa” została poświęcona losom Joanny Kastylijskiej, córce Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego, która do historii przeszła jako Joanna Szalona.

Joanna to postać niezwykle barwna, niestety głównie przez swoje dramatyczne przeżycia. Wyszła za mąż za Filipa I Pięknego. Małżeństwo nie należało do udanych, głównie przez notoryczne zdrady Filipa i gwałtowne napady zazdrości ze strony Joanny. Do tego dochodził konflikt pomiędzy małżonkami o prawa do korony Kastylii. Zachowanie Joanny wobec nagłej śmierci Filipa stało się przyczynkiem do romantycznej legendy. Królowa podobno zabroniła pochować ciała, jeździła z nim po całej Kastylii i co jakiś czas usiłowała obudzić męża pocałunkami. Gortner stara się zrehabilitować Joannę, rzucić nowe światło na niektóre jej poczynania – próba zdecydowanie warta uwagi.

Sylwetka komendanta obozu koncentracyjnego, dzieła sztuki podczas II wojny światowej, egzekutor AK, niewolnicy w starożytnym Rzymie, powstanie warszawskie, seks i erotyka w przedwojennej Polsce, największy Casanova rewolucyjnej Rosji, wyznania kochanki Mussoliniego, przeklęci królowie Francji, nieszczęśliwie zakochana królowa Kastylii – staraliśmy się jak najbardziej urozmaicić naszą listę.

Mamy nadzieję, że nawet jeżeli nie zainteresują Was wszystkie wybrane przez nas propozycje, znajdziecie wśród nich coś idealnego dla siebie.

Marta Jabłońska

magazyn@allegro.pl