Lato na Allegro to sezon na lodówki. W tym roku sprzedało się już ponad 23 tys. sztuk urządzeń sprzętu chłodniczego: lodówki wolnostojące, zamrażarki, lodówki do zabudowy, i było to o 33% więcej pod względem ilości, a o 54% więcej pod względem wartości niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 96% stanowią urządzenia nowe. – Największy udział w sprzedaży mają lodówki/lodówko-zamrażarki wolnostojące – powyżej 72%, kolejne są wolnostojące zamrażarki z niecałymi 18%, a stawkę zamykają lodówki/lodówko-zamrażarki do zamrażarki na poziomie 10% – wylicza Piotr Głowiak, menedżer kategorii Elektronika.

– W całym poprzednim roku 2015 wymienianego wcześniej sprzętu za pośrednictwem Allegro sprzedało się powyżej 45 tys. sztuk, a szczyt sprzedaży to lipiec i sierpień, ale także grudzień – dodaje Głowiak.

Lodówki przyszłości?

Smartfon, smart TV, smartwatch, to czemu nie smartlodówka? Nie musimy sobie zadawać takiego pytania, takie lodówki stały się właśnie faktem. Producenci sprzętu AGD powoli realizują wizje inteligentnego domu, żyjemy w czasach IoT, czyli Internetu Rzeczy. Z siecią łączą się już nie tylko komputery, ale też sprzęty codziennego użytku. Wszystko po to, aby ułatwić nam życie.


Już w tej chwili znajdziemy lodówko-zamrażarki, które łączą się z naszym smartfonem. Nie chodzi o zamawianie jedzenia czy odtwarzanie muzyki. W lodówkach LG, a także innych sprzętach AGD tego producenta znalazła się funkcja Smart Diagnosis. Służy ona do diagnostyki naszych sprzętów za pomocą telefonu. W momencie, gdy nasza lodówka zepsuje się, wyświetli błędy, będzie działać nieodpowiednio, łączymy ją z naszym telefonem. Na smartfonie wyświetlą się szczegółowe informacje o awarii, dzięki czemu sami lub z pomocą specjalistów będziemy mogli ją naprawić. Nie potrzebujemy więc czekać na diagnozę. Mechanik od razu może przyjść z niezbędnymi częściami zamiennymi.
Inni producenci idą o krok dalej i tak w najnowszych lodówkach Whirpoola możemy sterować wybranymi funkcjami lodówki z poziomu smartfona. Z aplikacji w telefonie zmienimy temperaturę czy ustawimy też powiadomienia o tym, czy nasz napój został już schłodzony. Dedykowana aplikacja jest też pełna cennych porad, które pomogą nam efektywniej korzystać z lodówki, np. odpowiednio rozmieszczając nasze zakupy.

Małe centrum dowodzenia

Największe wrażenie jednak robi wizja niedalekiej rewolucji, jaką przejdą lodówki. W styczniu 2016 roku Samsung zaprezentował lodówkę Family Hub. Nie ma jej jeszcze w Europie, ale koreańska firma sprzedaje ją już w Stanach Zjednoczonych. To, co wyróżnia Family Hub, to olbrzymi 22-calowy wyświetlacz na drzwiach lodówki. Jak nazwa wskazuje lodówka ma stać się swoistym centrum komunikacji rodziny. Zamiast tradycyjnych żółtych karteczek zostawianych na drzwiach lodówki, wszelkie informacje zostawiane są na wyświetlaczu w formie cyfrowej. Możemy przejrzeć kalendarze domowników, wysłać do nich wiadomość. Jednocześnie na lodówce przejrzymy najświeższe wiadomości, sprawdzimy pogodę, zrobimy listę zakupów, a nawet zrobimy te zakupy. Wyświetlacz może zamienić się również w telewizor czy książkę z przepisami kulinarnymi.


Inteligentna lodówka Samsunga również łączy się z naszym telefonem, ale nie tylko po to, aby nią sterować. Chłodziarko-zamrażarki z serii Family Hub mają wbudowane kamery i będąc na zakupach, możemy wirtualnie zajrzeć do ich środka. W ten sposób sprawdzimy, czy mamy wszystkie składniki, które będą nam potrzebne np. na obiad.

Lodówka w sieci

Lodówka podłączona do sieci może wydawać się gadżetem, ale w niedalekiej przyszłości, gdy większość sprzętów domowego użytku będzie podłączona do Internetu, zaczniemy odczuwać dodatkowe korzyści. Przede wszystkim urządzenia będą komunikować się ze sobą. Lodówka połączy się z domowym termostatem i dostosuje temperaturę do otoczenia. Nie będziemy musieli ustawiać w niej też trybu wakacyjnego przed dłuższym wyjazdem, ponieważ sama o tym się dowie na podstawie kalendarza albo monitoringu.


Obecnie lodówki sterowane smartfonem czy te z dotykowymi ekranami są jeszcze drogie i nie zawsze dostępne w Polsce. Będzie się to szybko zmieniać. Już w 2015 roku na targach IFA w Berlinie Samsung zapowiedział, że wszystkie urządzenia tego producenta wyprodukowane po 2020 roku będą podłączone do sieci. Według raportu BusinessInsider do 2030 roku większość urządzeń AGD będzie połączona z Internetem. W tym samym raporcie można przeczytać, że 5 miliardów urządzeń codziennego użytku będzie podłączonych do sieci do 2020 roku. Technologia staje się tańsza i powszechniejsza.

Bezpieczeństwo

Coraz niższe koszty, chęć ułatwienia sobie życia oraz powszechne korzystanie z urządzeń mobilnych sprawiają, że coraz bliżsi jesteśmy w szerokiej dostępności inteligentnych lodówek. Jednocześnie stoimy też przed wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem i prywatnością. Skoro my możemy sterować zdalnie lodówką, to dlaczego ktoś miałby się do niej nie włamać. Wracając do domu, moglibyśmy zastać rozmrożoną chłodziarkę tylko dlatego, że ktoś ją zhackował. Nie ma też jednolitych standardów komunikacji urządzeń między sobą, czyli chcąc dziś zdecydować się na rozwiązania inteligentnego domu, skazani jesteśmy na sprzęty jednego producenta. Rynek dopiero wypracowuje sobie pewne normy, które pozwolą na bezproblemową komunikację różnych sprzętów i zarządzanie nimi z poziomu jednej aplikacji.Inteligentnej lodówki nie zrobimy sobie sami już dziś, ale część z jej funkcji możemy mieć w naszej kuchni bardzo niskim kosztem. Wystarczy zakupić tablet do kuchni. W ofercie producentów są zarówno małe 7-calowe tablety, jak i duże z 18, czy 27-calowym ekranem. Takie urządzenie może stać się naszym własnym rodzinnym centrum w kuchni. Dzięki aplikacji Listonic możemy głosowo dodawać produkty do naszej listy zakupów, która momentalnie pojawi się również na naszym telefonie, możemy mieć dostęp do filmów z YouTube’a, przepisów kulinarnych i wiele więcej. Także wśród akcesoriów znajdziemy uchwyty, chociażby te samochodowe, które umożliwią wygodne ulokowanie tabletu, nawet na drzwiach naszej lodówki. 

Prawdopodobnie od inteligentnej lodówki i innych rozwiązań smart nie uciekniemy. Rozwiązania te są bliżej nas nim nam się wydaje. Już wkrótce większość lodówek będzie łączyła się z naszym smartfonem. Wszystko po to, aby nieco ułatwić i umilić nam codzienność.

Paweł Okopień

magazyn@allegro.pl