To właśnie m.in. dzięki dotychczasowym edycjom Bitspiration wiele startupów z Polski znalazło finansowanie swoich projektów. Nic więc dziwnego, że w tym roku na Bitspiration pojawiło się ich aż 148, w tym Intelclinic, Estimote, Brand24, Kontakt.io czy Brainly – firma, która w Polsce znana jest jako Zadane.pl. Jej celem jest pomoc w zdobywaniu wiedzy i odrabianiu lekcji. W startup niedawno zainwestował Naspers.

– Pamiętam spotkania z ludźmi, którzy mówili mi ciągle: „Nie ma historii sukcesu firmy, która wyszła z Polski i zaczęła robić coś za granicą. I dlaczego to macie być wy?”. Myślę, że powodem, dla którego nam się udało, było to, że w pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że nasz koncept działa świetnie w Polsce, a skoro działa świetnie w kraju, to dlaczego miałby nie działać gdzieś indziej – mówi Michał Borkowski, założyciel Brainly.Wydarzenie bez wątpienia wzbudza spore zainteresowanie, świadczy o tym udział nie tylko założycieli startupów, influencerów technologicznych czy studentów, ale przede wszystkim funduszy Venture Capital i Aniołów Biznesu. Warto zauważyć, że firmy, które biorą udział w wydarzeniu, często nie są na samym początku swojej drogi. Pojawiają się, ponieważ chcą się rozwijać.

– Podczas Bitspiration nie mówimy o tym, jak stworzyć firmę czy znaleźć finansowanie z Unii Europejskiej. Chcemy być o krok do przodu i opowiadać o tym, jak budować innowacyjne firmy technologiczne, które mogą zmieniać rzeczywistość. Bitspiration zawsze było miejscem, w które importowaliśmy wiedzę z zagranicy, gdzie rozwój jest na dużo wyższym poziomie. Branża inwestycyjna, technologiczna jest w Polsce dosyć świeżą dziedziną rynku. Mając na uwadze wieloletnie doświadczenia, ta wiedza zawsze jest bardzo przydatna – komentuje Andrzej Targosz z Proidea, organizatora Bitspiration.  
– Uczestnikami Bitspiration są m.in. przedstawiciele funduszy, prawnicy, którzy opowiadają, jak budować firmę, nie tylko opierając się na teorii, ale przede wszystkim na doświadczeniu, co oznacza, że już przeszli pewną ścieżkę i uczestniczyli w wielu transakcjach i rozwoju wielu firm, które osiągnęły sukces. Podczas konferencji tę wiedzę przekazują innym. To jest coś, co nas zdecydowanie wyróżnia – dodaje Andrzej Targosz.

Globalna myśl

Bitspiration nie skupia się na lokalnym podwórku. Na festiwal zapraszani są założyciele startupów czy inwestorzy zza granicy. Pojawiają się również tech gwiazdy z Silicon Walley i influencerzy. Wydarzenie w tym roku przyciągnęło ponad trzydziestu przedstawicieli mediów, w tym z ReadWrite i TechCrunch.

– Myślę, że polskie startupy nie doceniają jeszcze wagi biznesu globalnego z tego względu, że większość nowych projektów powstaje niestety lokalnie i pierwszych klientów pozyskują w Polsce, a nie za granicą. To jest coś, czego trzeba samemu doświadczyć. Ja to rozumiem, bo przeszliśmy tę samą drogę i najprościej jest znaleźć klientów w najbliższym otoczeniu, niż szukać na świecie, gdzie nie mamy żadnych znajomych. Przekonuję do tego, aby iść w tym kierunku, ponieważ jest w tym ogromna wartość. Dużo łatwiej jest pozyskać klienta za granicą niż w Polsce, wymaga to dużo mniej spotkań i dużo mniej form komunikacji – zauważa Michał Sadowski, prezes firmy Brand24, która jeszcze niedawno była startupem, a dziś ma klientów z całego świata, w tym Biały Dom. Ich najbardziej znanym produktem jest narzędzie do monitorowania Internetu i mediów społecznościowych.Dlaczego Allegro uczestniczy w Bitspiration? Bo dokładnie z takiego środowiska wyrosło. – W czasach, w których Allegro powstawało, startupy nie istniały, ale mimo to mamy takie poczucie, że należymy do tego środowiska. Chcemy być jego świadomym uczestnikiem poprzez pomaganie, tworzenie inspiracji ale rownież czerpanie z doświadczeń tych młodych firm – mówi Marcin Mazurek z Allegro. 

Każdy Bitstpiration to okazja do rozpoczęcia dialogu na temat aktualnych gorących trendów na polskiej scenie technologicznej, a także szansa na budowanie długotrwałych relacji. Można tu spotkać doświadczonych ludzi, którzy tworzą całe środowisko technologiczne, jest tu ich cały przekrój, dzięki czemu można zajrzeć w każdy kąt tego środowiska. Kolejna taka możliwość już za rok.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl