Spotkali się nie tylko przedstawiciele marek modowych działających lub zamierzających działać w Internecie. Rozmawialiśmy o tym, jak korzystając z nowoczesnych narzędzi, lepiej dopasować się do potrzeb klientów kupujących ubrania.

Polska jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce w Europie. Rozwinięty rynek brytyjski w 2015 roku wzrósł o 14%, średnia unijna to 18%, a w Polsce w ubiegłym roku mieliśmy wzrost o ponad 23%. Jeszcze szybciej rośnie rynek handlu mobilnego. Jego wartość w Polsce w 2015 roku szacowano na 2,5 mld zł, co oznacza wzrost o 113% w stosunku do roku 2014. Według naszego raportu „Polska Strojna” z końca 2015 roku wynika, że Polacy bardzo interesują się modą. Przyznaje to 85% kobiet i 49% mężczyzn. Śledzi modę 76% kobiet i 35% mężczyzn.

Na zdjęciu: Celestyna Zachariasz

Nic dziwnego, że rynek mody rośnie szybko w Internecie. W 2015 roku wartość polskiego handlu detalicznego modą szacowano na blisko 32,5 mld złotych, z czego prawie 3 mld przypadało na handel elektroniczny. W 2016 ma to być już 3,4 mld zł. Wielu klientów wybiera zakupy na Allegro. Z raportu GfK „Polak ubrany” wynika, że Allegro jest najpopularniejszym miejscem zakupów online dla ponad 60% Polaków. Według PMR wskaźnik ten wynosi 66%. Na podstawie danych z 2015 roku wiemy, że średnio miesięcznie w kategorii Moda zawieranych jest 3 mln transakcji, w których sprzedawanych jest 5 mln przedmiotów. 

Statystycznie w ciągu godziny sprzedaje się tu 160 bluzek, 18 par spodni, 194 sukienki, 92 torebki czy 106 par obuwia sportowego. Warto pamiętać, że 85% transakcji na Allegro w kategorii Moda to produkty nowe od profesjonalnych sprzedawców.Według Celestyny Zachariasz, zarządzającej kategorią Moda i Uroda w Allegro, duża część polskiego rynku mody działająca poza platformą Allegro jest rozdrobniona: blisko połowę rynku stanowią tysiące sklepów konkretnych marek i sklepów oferujących produkty wielu marek w jednym miejscu. Pozostałe marki są na Allegro. Dla wszystkich w najbliższym czasie kluczowe będzie, czy potrafią dotrzeć do klienta poprzez kanał mobilny. Ten segment według Celestyny Zachariasz rośnie bardzo szybko. 

Anna Kruk, właścicielka marki Ania Kruk, zwraca uwagę, że zainteresowanie modą w Internecie to nie tylko zakupy, ale także czynności okołozakupowe, takie jak przeglądanie ofert czy stylizacji, które mogą być bardzo przyjemne i jednocześnie ułatwiają kontakt z marką.

Zdaniem Wojciecha Chochołowicza z marki Gino Rossi handel on-line rozwija się bardzo szybko, a tradycyjny off-line zatrzymał się lub rośnie bardzo powoli. Jego zdaniem klienci w zakupach on-line dostrzegają wygodę zarówno w płatnościach i dostawach i przede wszystkim nie muszą w tradycyjnych centrach handlowych „konkurować” z innymi klientami o towary. 

Cezary Franczuk pracujący dla marki Timex uważa, że korzystanie z potencjału i doświadczenia Allegro dużo lepiej wpływa na markę, niż skupienie się na swoim sklepie. Rozwijanie własnego sklepu jest konieczne – podkreśla Franczuk – bo stwarza przestrzeń własną marki, ale korzystanie z Allegro jest niezbędne ze względu na udział platformy w rynku.

Na zdjęciu: Michał Wagner, specjalista ds. kluczowych klientów kategorii Moda w Strefie Marek Allegro

Według Alicji Antkowiak zajmującej się w Allegro użytecznością serwisu, kobiety nie tylko chętnie przeglądają oferty mody damskiej. 1/6 przeglądających modę męską to także panie, które kupują dla swoich partnerów lub synów.

Celestyna Zachariasz zauważa też, że coraz silniejszym trendem w modowym e-commerce jest handel transgraniczny: 90% użytkowników Internetu na świecie kupiło coś przez sieć spoza swojego kraju. Obecny na konferencji Edward Donald z UK Trade & Investment, rządowej agencji zajmującej się promocją brytyjskiego eksportu i inwestycji, uważa, że jedną z korzyści, jakie Polska i kraje naszego regionu oferują brytyjskim sprzedawcom, to rynek z dużą liczbą osób świadomych technologicznie i posiadających smartfony. Na rynkach krajów takich jak Polska, Rumunia, Bułgaria czy Czechy działają lokalne silne platformy zakupowe cieszące się zaufaniem kupujących. Dlatego – uważa Donald – brytyjscy sprzedawcy chcący u nas handlować, powinni zwrócić uwagę, że w tych krajach istnieje silny ekosystem z usługami dodatkowymi, dzięki czemu oferowanie i dostarczanie klientom towarów jest bardzo wygodne.

Michał Bonarowski

magazyn@allegro.pl
Omnichannel to przyszłość
Kupujący zyskali nowe narzędzia i uświadomili sobie, że mogą robić zakupy na swoich warunkach - kiedy chcą, gdzie chcą i jak chcą. Wygodnie, pewnie i przyjemnie. To oni chcą wybrać kanał sprzedaży, który im najbardziej odpowiada i oczekują, że ich sprzedawca będzie omnichannelowy. Nawet jeżeli nigdy nie słyszeli tej nazwy.
RISK made in Warsaw nareszcie na Allegro
Różnica w byciu dyktatorem mody a projektantem jest wbrew pozorom niewielka. Kluczem jest skoncentrowanie swojej uwagi na potrzebach osoby noszącej ubranie. Wiedzą to dziewczyny z RISK made in Warsaw, a ich ubrania można już kupić na Allegro.
Allegro Ads w nowej odsłonie
Dwa i pół roku roku temu Allegro wprowadziło nowy system promowania ofert na platformie – dzisiaj Allegro Ads obsługuje ponad milion ofert i odpowiada na kilkadziesiąt milionów zapytań dziennie. Dzięki autorskiemu rozwiązaniu deweloperów Allegro, od kilku tygodni sprzedający mogą planować kampanie reklamowe w nowym panelu i liczyć na skuteczne wyróżnienie się spośród konkurencji.
10 najpopularniejszych komiksów o Batmanie na Allegro
Zrealizowana za zaledwie 60 milionów dolarów animacja „Lego: Przygoda” niespodziewanie okazała się jednym z największych filmowych przebojów roku 2014. Film został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków, a przy okazji zarobił w kinach prawie pół miliarda dolarów, zdobył nominację do Oscara oraz ponad 70 nagród i wyróżnień. Najpopularniejszym bohaterem animacji okazał się natomiast... Batman. Gorące przyjęcie przez widzów „klockowej” wersji Mrocznego Rycerza sprawiło, że człowieka-nietoperza uczyniono głównym bohaterem kolejnej produkcji spod znaku Lego. Wyczekiwany przez widzów „Lego Batman: Film” właśnie wchodzi na ekrany, a my z tej okazji przedstawiamy listę 10 najlepiej sprzedających się komiksów o Batmanie, jakie znajdziecie na Allegro.