Zmierzch samochodowego gniazda zapalniczki wieszczony jest już od jakiegoś czasu. W 2013 roku marka Hyundai zaprezentowała wyniki ankiety, z której wynikało, że 84 proc. klientów tej marki w ogóle nie używa zamontowanej w samochodach zapalniczki. Samo gniazdo nie jest nowym wynalazkiem. Opatentowane w 1921 roku pojawiło się w amerykańskich samochodach już w 1925 roku. 
 
– Pomimo nieprzychylnych wyników tych badań wielu producentów nadal montuje w swoich samochodach gniazda zapalniczki, ale pełnią one obecnie zupełnie inną rolę. W naszym codziennym życiu korzystamy z coraz większej ilości elektronicznych gadżetów i akcesoriów, które, jak wiadomo, potrzebują stałego lub w miarę systematycznego dostępu do prądu – wyjaśnia Robert Krotoski, szef kategorii Motoryzacja w Allegro. – Dlatego coraz częściej zdarza się, że wielu producentów montuje więcej niż jedno gniazdo 12 V we wnętrzu auta.

– Na Allegro odnotowaliśmy bardzo dynamiczny wzrost kategorii Akcesoria samochodowe 12 V/24 V – w porównaniu z latami poprzednimi aż o 63% – mówi Robert Krotoski. Zainteresowanie tego typu przedmiotami widać szczególnie w miesiącach letnich, od maja do lipca. – Szczyt sprzedaży jest widoczny także w grudniu, bo jest to najprawdopodobniej często wybierany prezent pod choinkę. Najchętniej kupowane są przetwornice napięcia (prawie 55%), odkurzacze samochodowe (12,5%), a także lodówki (prawie 12%) – dodaje.

1. Rozdzielacze gniazda zapalniczki

Nie w każdym samochodzie można spotkać kilka gniazd 12 V. W starszych modelach najczęściej znajduje się tylko jedno, które jest umiejscowione w okolicach dźwigni zmiany biegów. Entuzjaści elektroniki, chcąc podłączyć kilka urządzeń równocześnie, mogą skorzystać z rozgałęziacza.

Podstawowa wersja rozgałęziacza wyposażona jest w dwa gniazda i można ją kupić na Allegro już za około 10 zł. Bardziej rozwinięte modele mają – oprócz większej liczby gniazd zapalniczki – również wejście USB, a ponadto pozwalają na równoczesne podłączenie większej liczby urządzeń, które mają duży pobór mocy, np. CB-Radio, GPS, tablety i lodówki. Ich ceny zaczynają się od około 50 zł.Większość z rozdzielaczy ma specjalne uchwyty montażowe. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest rozdzielacz, którego kształt pozwala na umieszczenie go w standardowym uchwycie na napoje.2. Konwerter gniazda zapalniczki na USB

Przytoczone wcześniej badania pokazały również, że 92 proc. kierowców wolałoby zamiast gniazda zapalniczki wyjście USB. W nowych samochodach obok (lub zamiast) gniazda 12 V często znajduje się również takie wejście, w starszych modelach już niekoniecznie. Jeżeli więc nie potrzebujecie standardowego wejścia 12 V, prostym rozwiązaniem na doposażanie auta w USB jest konwerter. Cena konwertera wynosi najczęściej od około 5 do kilkunastu złotych, a wkomponowane dwa gniazda USB pozwolą na naładowanie dwóch telefonów równocześnie.

3. Przetwornica napięcia 12 V/230

Gniazdo zapalniczki może służyć również do wiele „poważniejszych” zadań. Standardowo oferuje 12 V, ale za pomocą zmyślnego urządzenia zwanego przetwornicą można spowodować, że wygenerujemy napięcie 230 V! Dzięki temu bez większych problemów naładujemy np. laptop. Warto przy tym pamiętać, że przetwornica ma ograniczony pobór mocy do około 10 A, więc takie urządzenia jak suszarka do włosów nie będzie w stanie poprawnie pracować.

– Najtańsze przetwornice napięcia kosztują na Allegro kilkadziesiąt złotych. Mają najczęściej jedno gniazdko 230V oraz wejście USB. Wyższej jakości urządzenia można nabyć w cenie około 250 zł i są one wyposażone w wiele zabezpieczeń, które mają uchronić przed błędami użytkowników, np. zwarciem lub podłączeniem złej polaryzacji – wyjaśnia Robert Krotoski, szef kategorii Motoryzacja w Allegro. – Najdroższe urządzenia kosztują ponad tysiąc złotych, a ich ceny i ich parametry pozwalają na podłączenie bardziej wymagających akcesoriów. Dodatkowo mogą pełnić funkcję awaryjnego źródła energii dla urządzeń wymagających ciągłego zasilania – dodaje Krotoski.

4. Wideorejestrator

To urządzenie, którego nie trzeba przedstawiać. Jeszcze kilka lat temu niewielu kierowców decydowało się na używanie wideorejestratora, dzisiaj coraz częściej można dojrzeć jego charakterystyczny kształt przyklejony w okolicach lusterka wstecznego.Przed zakupem kamery samochodowej warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, w jakiej zapisywany jest obraz. Popularne niegdyś HD zostały wyparte przez Full HD, a niektórzy producenci oferują również rozdzielczości na poziomie Extreme HD.

Ceny podstawowych modeli zaczynają się w okolicach od 50 do 80 zł. Za nieco bardziej zaawansowane urządzenie, z czujnikiem G-sensor rejestrującym zmianę przyspieszenia w trzech współrzędnych i automatyczną funkcją włączania nagrywania trzeba zapłacić około 150 do 200 zł.Jeżeli natomiast zależy nam na urządzeniu premium, które oprócz wysokiej jakości obrazu oferuje bardzo duży kąt widzenia, ma pozycjonowanie GPS, wbudowaną bazę radarów i często w komplecie znajduje się druga kamera, którą można zamontować z tyłu – trzeba zapłacić od 500 zł w górę.

Jak zauważa Robert Krotoski z Allegro, sprzedaż wideorejestratorów na Allegro jest stabilna, ale widoczna jest większa popularność droższych modeli, segmentu premium i tych bardziej zaawansowanych technicznie. – Wyjątkowo duży wzrost sprzedaży odnotowujemy w grudniu, bo wideorejestrator to bardzo popularny prezent pod choinkę – podkreśla Krotoski i dodaje: – Najpopularniejsze marki na Allegro to Mio, Overmax, Novatek oraz Xblitz.

5. Lodówka 12 V

Lodówka turystyczna sprawdzi się nie tylko podczas biwaku, ale również w czasie dłuższej podróży. W dobie dbania o zdrowy styl życia część z podróżujących rezygnuje ze stołowania się w przydrożnych restauracjach, fast foodach i stacjach benzynowych. Stawiając tym samym na przygotowane wcześniej jedzenie.– Lodówki samochodowe można podzielić na elektryczne i bez zasilania. Te pierwsze podłączamy bezpośrednio do gniazda zapalniczki, trzeba tylko sprawdzić, czy ma to być 12 V czy 24 V – wyjaśnia Robert Krotoski z Allegro. – Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zapewniają chłodzenie, dopóki podłączone jest zasilnie. Przed zakupem warto sprawdzić, jaka pojemność będzie dla nas odpowiednia. Na rynku można spotkać lodówki oferujące od 25 do 50 litrów i osiągające temperaturę na poziomie od 7 do nawet minus 20 stopni Celsjusza. Ceny lodówek zasilanych z gniazda zapalniczki zaczynają się w okolicach 130–150 zł – dodaje Krotoski z Allegro.

Natomiast działanie lodówek bez zasilania polega na umieszczeniu w niej specjalnych wkładów, które wcześniej się zamraża. Taki sposób chłodzenia wystarcza na około 8 do 10 godzin. 

6. Kubek termiczny z możliwością podgrzewania

To idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują – nie tylko na długich dystansach. Nic przecież nie smakuje tak dobrze, jak ciepła, zrobiona w domu kawa. Kubek termiczny z możliwością podgrzewania wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej oraz tworzywa, dzięki czemu można w nim przechowywać nie tylko ciepłe, ale również zimne napoje. We wnętrzu zbudowana jest mała grzałka 12 V, która zasilana jest z gniazdka zapalniczki. Ceny kubków zaczynają się od około 15 zł.7. CB Radio

Mogłoby się wydawać, że w czasach Facebooka, Yanosika i Google Maps tak archaiczne urządzenia jak CB Radio nie ma racji bytu. Pomimo bezproblemowego dostępu do aplikacji w telefonie „mobilki” nie składają anten.

Za radio uznanych producentów trzeba zapłacić od około 200 do ponad tysiąca złotych. Cena nie należy do najniższych, ale lepsze modele oferuje wiele dodatkowych rozwiązań i funkcji, które polepszają komfort użytkowania.Wybierając antenę, warto zwrócić uwagę na sposób mocowania. Montaż na stałe zapewnia gwarancję, że jadąc, nie zgubimy jej na trasie. Montaż za pomocą magnesu jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą niszczyć karoserii. Dzięki niemu antenę można w każdej chwili zdemontować. Kompromisem jest specjalny uchwyt rynnowy – zapewnia on stabilność i możliwość zdemontowania w razie potrzeby. Ceny anten wynoszą około 200–300 zł.

– Rynek CB na Allegro należy do czterech marek, które są tu najpopularniejsze: President, Canva, M-Tech oraz Midland – wymienia Robert Krotoski z Allegro.

8. Maty masujące

Fotele droższych modeli samochodów są często wyposażone w funkcję masowania. Spełnia ona swoją rolę w dłuższych podróżach, gdy zaczyna dokuczać ból pleców. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów mat – wyposażone w kulki masujące, wibrujące i ozonowe.

Kupując matę masującą, warto zwrócić uwagę na jej budowę i wysokość. Jeżeli będzie za mała, może zsuwać się w fotela. Ceny mat masujących zaczynają się od około 100 zł.Fot. Shutterstock.com

Piotr Rejowski

magazyn@allegro.pl
Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...