Wystawa „Poloneza czas zacząć” to czwarta część cyklu poświęconego historii Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. 

– Jako Muzeum Techniki chcieliśmy pokazać w sposób dostępny dzieje warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych – wyjaśnia Jerzy Lemański, główny specjalista ds. merytorycznych Muzeum Techniki i Przemysłu. – Była już wystawa o FSO Warszawa, o syrence, o fiacie 125p. Wystawa o polonezie jest ostatnią wystawą z tej serii, ale z uwagi na głosy naszych odbiorców rozważamy przygotowanie wystawy poświęconej fabryce FSO czasów Daewoo – mówi Jerzy Lemański.


– Zgromadziliśmy aż 13 różnych modeli tej marki. Wśród nich znajduje się najstarszy w Polsce polonez – trzydrzwiowy prototyp, który zbudowali Włosi jeszcze w 1976 roku w Turynie, dwa lata przed rozpoczęciem produkcji seryjnej w Warszawie – opowiada Lemański.Można również obejrzeć terenowego poloneza z napędem 4x4. – Ten model najprawdopodobniej byłby produkowany seryjnie, gdyby Daewoo nie weszło do fabryki – dodaje Jerzy Lemański. 

Czytaj także: Polonez

Na wystawie można zobaczyć również poloneza anglika – wersję eksportową na rynek brytyjski, czyli z kierownicą po prawej stronie. W doborowym towarzystwie nie zabrakło legendarnego stratopoloneza z silnikiem Ferrari V6, który dzięki „piekielnej” mocy 285 KM osiągał prędkość 100 km/h w 6 sekund już 1978 roku!Na wystawie eksponowany jest również egzemplarz poloneza z silnikiem 2000 poszukiwany dziś przez kolekcjonerów.

Ogromnym walorem wystawy są 33 plansze z opisami i dziesiątkami fotografii. Napisane z wyjątkową starannością merytoryczne teksty w bardzo dostępny sposób przedstawiają nie tylko historię samochodu Polonez, ale także wprowadzają zwiedzających w klimat tamtej epoki, gdy auto z Żerania było obiektem westchnień niejednego Polaka. Opisy opowiadają o tym, jak dawniej kupowano auta, jak sprzedawano i jakie miejsce zajmowały w mentalności Polaków żyjących w PRL. Każda plansza dostarcza także porcję ciekawostek, z których niejedna zadziwi nawet osoby interesujące się motoryzacją.Wystawa potrwa do 4 września.


Fot. archiwum Muzeum Techniki

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl

Załączniki

Pobierz wszystkie

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_16.jpg 582 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_6.jpg 848 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_9.jpg 569 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_7.jpg 775 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_11.jpg 659 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_14.jpg 497 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_2.jpg 672 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_12.jpg 671 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_10.jpg 803 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_3.jpg 478 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_8.jpg 717 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_5.jpg 829 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_13.jpg 573 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_17.jpg 760 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_1.jpg 572 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_4.jpg 804 KB

jpeg

Poloneza_czas_zaczac_15.jpg 535 KB

Powiązane artykuły