Na Allegro zainteresowanie namiotami rośnie z roku na rok. – Porównując sprzedaż namiotów z ubiegłym sezonem, to sprzedało się ich o 17% więcej niż w analogicznym okresie 2014–2015. Wzrost ten widać szczególnie w okresie urlopowym. Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, w których sprzedaje się ich najwięcej – mówi Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i wypoczynek.

– Najpopularniejsze marki na Allegro to AbarQs, Coleman, Quechua, Fjord Nansen, Hi-Tec, Iceberg, Easy Camp, Hannah, Campus. Sporo sprzedaje się także namiotów „no name” – dodaje Stawisiński  

– Zanim kupimy namiot, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy z niego najczęściej korzystać. Nie da się kupić namiotu w pełni uniwersalnego. Jeśli jednak dobrze przemyślimy zakup, możemy nabyć sprzęt, który zaspokoi nasze potrzeby w np. 80%, a to już dużo – komentuje w rozmowie z _magazynem.Allegro Maciej Sawicki, który wraz z żoną prowadzi bloga podróżniczego gapie.pl.

Ma nie kapać na głowę, ma się nie rozlecieć przy pierwszej lepszej bryzie, ma się dać łatwo rozłożyć niezależnie od tego, jak bardzo zmęczeni są podróżnicy. To oczywiste. Pozostaje kwestia ceny, a ta waha się od kilkudziesięciu złotych do ponad tysiąca.Warto stawiać na marki, nawet jeżeli będzie to oznaczało większy wydatek. Nie ma nic gorszego niż wyjazd popsuty przez rozdzierający się namiot, wykonany z kiepskich materiałów, bez części zapasowych. Niestety, im taniej, tym bardziej możemy tych cech oczekiwać. Namioty bez marki warto zakupić tylko wtedy, gdy są one brane „na wszelki wypadek”.

Rozmiar jest ważny

Drugą ważną kwestią jest wielkość namiotu, która zależy nie tylko od liczby osób, ale też od środka transportu. – Wymagania dotyczące namiotu zmieniają się razem z preferencjami dotyczącymi podróży. Jeśli podróżujemy sami, możemy kupić lekką jedynkę, którą rozkłada się w kilka sekund. Podróż z rodziną będzie wymagała już znacznie większego namiotu z funkcjonalnym przedsionkiem. Jeśli dysponujemy samochodem, wystarczy namiot, który pomieści ludzi, jeśli jednak podróżujemy „stopem” lub autobusami, ważna będzie możliwość schowania w namiocie/przedsionku jeszcze plecaka – dodaje podróżnik Maciej Sawicki.Nie istnieją żadne standardy, które definiują powierzchnię, jaka powinna być przeznaczona dla jednej osoby. Warto więc rozpatrzyć opcję zakupienia namiotu na jedną osobę więcej, niż obejmują plany naszego wyjazdu. Wolne miejsce warto wykorzystać na podręczny bagaż, ubrania czy jakiekolwiek zapasy. Jeżeli wybieramy się rodzinnie, „czwórka” też nie jest złym pomysłem. Zwłaszcza gdy dzieci są mniejsze i nie zajmują wiele miejsca. Najlepiej jednak rozważyć zakup dwóch namiotów – jednego dla rodziców, drugiego dla dzieci, szczególnie jeśli te są nieco starsze. Optymalnie w konfiguracji dwóch trójek w sytuacji, gdy mamy dwoje dzieci.

Marki dla każdego

Dla rodzinnego kempingu idealny może okazać się czteroosobowy namiot Iceberg Refuge 4 (ok. 450 zł), mający dwie oddzielne sypialnie, które można połączyć w jedną. Namiot jest dosyć wysoki, więc bez problemu można w nim stanąć i się przebrać. Gdy chcemy czegoś z jedną dużą sypialnią, dobrą alternatywą będzie Quechua Arpenaz Family, który dostaniemy w podobnej cenie. Waga takich namiotów (w okolicach 10 kg) będzie sporym obciążeniem, toteż są one zalecane dla osób z własnym transportem.

Na potrzeby festiwali czy pielgrzymek trzeba znaleźć coś zdecydowanie mniejszego. Gelert Chinook 2 charakteryzuje się dużym przedsionkiem na bagaże, więc nie ma konieczności kupowania jednej osoby „w zapasie”, gdy jedziemy we dwójkę. Niemal tyle samo (ok. 350 zł) kosztuje trzyosobowy Quechua 2 Seconds, którego największą zaletą jest to, że się sam rozkłada, więc nie spędzimy przy nim długich minut, zastanawiając się nad instrukcją. Nie ma on dużego przedsionka, więc skorzystają z niego także dwie osoby z bagażem. Inna trójka w dobrej cenie i jakości to Fjord Nansen Sierra kosztująca w okolicach 430 złotych. Ma dwa wejścia i dwa niewielkie przedsionki po obu stronach.– Podróżujemy z plecakami, dlatego ważne jest dla nas, aby namiot był uniwersalny, to znaczy lekki, o dobrym parametrze nieprzemakalności – nie ma nic gorszego niż przeciekający tropik – umożliwiający skuteczną wentylację i cyrkulację powietrza i spokojnie mieszczący dwie osoby z plecakami. Ostatnio podczas podroży w Góry Skaliste Kanady korzystaliśmy z namiotu Darwin firmy Coleman. Jego jedynym minusem jest właśnie niedoskonała cyrkulacja powietrza. W pozostałych aspektach sprawdził się jednak świetnie – ocenia Maciej Sawicki.

Nie ma co przesadzać

Na Allegro znajdziemy sporo namiotów ekspedycyjnych lub na cztery pory roku, ale te warto pominąć, gdy nie będziemy ich używać zimą lub podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Owszem, są bardziej wytrzymałe i dodatkowo zabezpieczone, ale także cięższe, wymagają większej liczby śledzi i tym samym znacznie dłużej się je rozkłada. Są także nieco niższe, by chronić od wiatru, a grubszy materiał wykonania sprawia, że mają gorszą wentylację i są podatniejsze na skraplanie się wilgoci wewnątrz. Jeżeli nie lubimy surwiwalowych przygód, górskich wycieczek i zależy nam tylko na wiosenno-letnio-jesiennych eskapadach po eventach, wystarczy zwykły trójsezonowy namiot.

I dobra rada na koniec – po zakupie namiotu rozpakujmy go w domu i sprawdźmy, czy są wszystkie niezbędne części i czy zestaw nie jest uszkodzony. Jeśli mamy taką możliwość, możemy rozbić namiot na podwórku/trawniku pod domem. Przy okazji nauczymy się go też obsługiwać. Nie warto podejmować się pierwszych prób rozbicia namiotu podczas deszczu czy zimnego wieczoru.

Dla fanów ekstremalnych noclegów

Dla tych, dla których tradycyjny namiot wydaje się banalny, ciekawym rozwiązaniem może okazać się taki rozbijany między drzewami, kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Jest stanowczo lżejszy, bo do jego rozłożenia nie potrzebujemy śledzi ani rurek. Gwarantuje także, że rano nie znajdziemy w nim żadnych nieproszonych gości żyjących w runie leśnym. Spójrzcie, jak to wygląda w praktyce:    
Na Allegro możemy też znaleźć poradniki, dzięki którym łatwiej nam będzie podjąć decyzję o zakupie namiotu: Top 5 namiotów rodzinnych, Namiot do letnich wypraw górskichRozbijamy namiot na kamienistym podłożu.

Szczególnie polecamy zapoznanie się z tym poradnikiem: Śledzie, zestawy naprawcze do tropiku, podłóg, rurek i linek – obowiązkowa lektura przed każdą wyprawą pod namiot. Przydadzą się także: Namiot dla każdego – jak wybrać namiot na wakacje dla jednej osoby, pary lub rodziny, Wybieramy namiot – na co zwrócić uwagę?