Polskie szkoły coraz częściej dostosowują program nauczania do wymagań rynku pracy. Dlatego obok standardowych profili takich jak matematyczny czy humanistyczny pojawiają się klasy medyczne, lingwistyczne czy programistyczne. Na podobny krok zdecydowało się I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie, które rozpoczęło nabór do klasy kształcącej przyszłych pracowników działów IT. W projekt zaangażowało się Allegro, które uzupełni ofertę edukacyjną o warsztaty i spotkania z najlepszymi specjalistami z branży e-commerce w Polsce.


Na zdjęciu: Marcin Jeżyk, specjalista, sekcja prewencji w Allegro


– Mateusz Nowakowski, nauczyciel informatyki w I LO w Gnieźnie, zwrócił się do nas z pytaniem, co sądzimy na temat utworzenia pierwszej w Polsce klasy o profilu programistycznym. Pomysł oczywiście bardzo nam się spodobał, tym bardziej że w ramach projektu allegro Tech dzielimy się wiedzą technologiczną z różnymi środowiskami, również z dziećmi, które staramy się zainteresować światem technologii. Szybko doszliśmy więc do porozumienia, a list intencyjny podpisał nasz CTO Piotr Szybiak, który jest absolwentem I LO – opowiada Paulina Mazurek, Community Relations Manager Allegro. 


Na zdjęciu od lewej: Marcin Jeżyk, specjalista, sekcja prewencji w Allegro, Piotr Michoński,  IT Manager Allegro, Bogusława Młodzikowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

– Ze swojej strony oferujemy warsztaty programistyczne, zajęcia z metodyki pracy w firmach technologicznych i Dni Otwarte, podczas których zaprosimy uczniów do siedziby naszej firmy w Poznaniu, gdzie opowiemy o pracy inżynierów w różnych obszarach, jak również do naszej serwerowni DC5 w Poznaniu, gdzie uczniowie będą mogli zapoznać się z infrastrukturą, bez której nasza działalność nie byłaby możliwa – dodaje Paulina Mazurek.


Współpraca między Allegro a I LO została oficjalnie zainicjowana podczas iDAY bdb+, programu, który ma popularyzować przedmioty ścisłe wśród młodzieży. Podczas piątej edycji tej imprezy został podpisany list intencyjny, a młodzież uczestnicząca w spotkaniu miała okazję wysłuchać prelekcji Marcina Jeżyka, specjalista w sekcji prewencji w Allegro, na temat niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z Internetu.  

– Zanim Ministerstwo Edukacji ogłosiło ofertę edukacyjną, w której zawarło wymóg stworzenia m.in. klasy programistycznej, my już wcześniej wyszliśmy z inicjatywą i zaczęliśmy szukać odpowiedniego partnera, który objąłby taką klasę opieką. Kilku naszych absolwentów obecnie pracuje w Allegro, dlatego wybór był łatwiejszy – wspomina Bogusława Młodzikowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. 

– Umowa zakłada zajęcia i cykliczne warsztaty, a także wizyty studyjne w siedzibie Allegro. Korzyści są obopólne – my mamy partnera, który profesjonalnie zaopiekuje się uczniami klasy programistycznej, a Allegro być może wyszkoli swoją przyszłą kadrę – podsumowuje dyrektor.
Fot. Archiwum szkoły

Biuro prasowe

Grupa Allegro Sp. z o.o.

prasa@allegro.pl