Wzrost zainteresowania podkategorią Telewizory na Allegro w tym roku widać już od kwietnia, gdzie sprzedaż w stosunku do zeszłego roku przekroczyła 20%. 

– Wzrost zainteresowania tym asortymentem jest i to wyraźny. W najlepszym, do tej pory, tygodniu maja sprzedaż telewizorów była aż o 36% lepsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku – mówi Piotr Głowiak, szef kategorii Elektronika na Allegro.

W związku ze zbliżającym się mistrzostwami Europy w piłce nożnej i akcją 20 rat prawdziwe 0% na Allegro serwis przygotował dla swoich klientów specjalną ofertę promocyjną telewizorów, gdzie oprócz możliwości skorzystania z rat można także wygrać atrakcyjne nagrody

– Z promocyjnych rat 20 x 0%, choć można także wybrać krótszy okres kredytowania, klient może skorzystać przy zakupie dowolnego asortymentu z całej kategorii Elektronika na Allegro, warunkiem skorzystania z oferty jest wartość koszyka zakupowego powyżej 300 zł oraz podjęta decyzja o zakupach przed 17.06.2016 r. – dodaje Piotr Głowiak.


Jak wybrać odpowiedni telewizor?

W pierwszej kolejności wyznaczmy sobie warunki, jakie telewizor musi spełniać, by wyróżniał się swoimi możliwościami na tle innych, zaczynając od tych oczywistych. Rozmiar ma znaczenie – im większe pomieszczenie, w którym będzie postawiony/zawieszony TV, tym przekątna ekranu powinna być większa.

Podczas oglądania piłki nożnej duże ekrany są o tyle skuteczniejsze, że zawodnicy nie będą wydawać się mali, a i wszystkie strzały, wślizgi czy faule będą wyraźniejsze i nie będziemy musieli czekać na powtórkę, by się dowiedzieć, co dokładnie miało miejsce. Najczęściej TV stawiamy w salonach, siedząc w odległości 2,5–3 metrów od ekranu, dlatego też powinniśmy celować w wielkości od 46 do 55 cali. Jeżeli mamy mniejszy pokój i siedzimy w odległości 2 metrów, najlepiej będzie zainwestować w mniejszy ekran – od 40 do 45 cali. Błędem jest zakup zbyt dużego telewizora, gdy będziemy siedzieć przed nim w niedużej odległości i wodzić oczami dookoła, by nadążyć za tym, co się aktualnie dzieje, nie tylko na murawie, ale i w filmie czy grze.


Mimo że Euro 2016 nie będzie transmitowane w 4K, warto zainwestować w telewizor obsługujący tę rozdzielczość, nie tylko ze względu na przyszłe trendy, ale też na lepszą jakość obrazu przy podbijaniu standardowej rozdzielczości HD do 4K. Obraz wydaje się wtedy bardziej ostry i szczegółowy. W końcu będziemy mieli cztery razy więcej pikseli, niż w obecnych telewizorach Full HD.

Jednakże najważniejszym czynnikiem dla oglądania piłki nożnej jest częstotliwość odświeżania telewizora. Sport jest dynamiczny i szybki, toteż przy niższych częstotliwościach obraz pozostawia smugi i wydaje się rozmyty. Jednym słowem telewizor nie nadąża za akcją. Im częstsze odświeżanie, czyli generowanie nowych klatek obrazu na ekranie, tym położenie szybko poruszających się obiektów jest płynniejsze. Kopnięta piłka czy biegający zawodnicy zmieniają swoje miejsce na ekranie tak często, że dla płynnego efektu najlepszym odświeżaniem będzie przynajmniej 200 Hz.


Bardziej wtajemniczeni wiedzą, że odbierany przez telewizor sygnał nie przekracza 60 Hz, dlatego też wbudowany w telewizor procesor sztucznie podbija częstotliwość odświeżania. Generuje tym samym klatki pośrednie oraz wprowadza wygasanie podświetlenia telewizora pomiędzy nimi. By nie wdawać się w szczegóły techniczne – wszystkie te triki są niewidoczne dla oka i mają na celu nadanie wrażenia większej płynności dla otrzymywanego obrazu. W przypadku oglądania innego rodzaju programów wysoka częstotliwość odświeżania może przeszkadzać, nadając drażniący efekt teatru. Na szczęście te dodatki da się łatwo wyłączyć, zazwyczaj wybierając inny tryb obrazu.

Sony

Jeżeli zależy nam na jak najniższej cenie, za około 1900 zł polecić można 40-calowy Sony KDL-46W705C. TV korzysta z technologii Sony – Motionflow X200, która nadaje meczom płynność dzięki podbijaniu częstotliwości odświeżania do 200 Hz. Modele charakteryzują się również bardzo dobrym odwzorowaniem czerni, dzięki czemu obraz transmisji meczów rozgrywanych wieczorami będzie miał dobry kontrast, bez brzydkiej poświaty wydobywającej się z ciemnych elementów. Warto również zwrócić uwagę na dedykowany tryb futbolu, który podrasowuje dźwięk i obraz pod mecze, a także podsuwa skróty do contentu na YouTubie związanego z piłką. Niestety niska cena wiąże się także z brakiem rozdzielczości 4K, ale przy niewielkiej przekątnej (40”) nie będzie to bardzo widoczna strata. Celując w coś większego, warto wybrać Sony KD-49X8005C (49”) w cenie około 3200 zł. TV ma wbudowaną tę samą technologię Motionflow oraz tryb futbolu. W tym modelu mamy już 4K.Samsung

Dobrą konkurencję stanowi Samsung UE48JU6500 (48”), który ma lekko zakrzywiony ekran, dzięki czemu nadaje wyświetlanemu obrazowi atrakcyjną głębię. Wadą takiej konstrukcji jest fakt, że należy siedzieć dokładnie naprzeciwko telewizora, by doświadczyć tego efektu. W przypadku piłki nożnej, gdy przed TV siedzi kilka osób, może to być nie najlepsze rozwiązanie, więc będzie to dobry wybór tylko dla samotników. Samsung stosuje podobną technologię podbijania częstotliwości odświeżania nazwaną AutoMotion Plus oraz podobną cenę (ok. 3400 zł), więc największą różnicę wyznacza zakrzywiony ekran. Do dużych salonów odpowiedni będzie też Samsung UE55JS8500. Charakteryzuje się soczystymi kolorami, idealnymi do sportowych doznań. Sporo telewizorów innych marek również nieco podrasowuje kolorystykę w dynamicznych trybach, jednakże często wygenerowany obraz jest przejaskrawiony i mało zrównoważony. Ten model to 55” w cenie około 6500 zł.


LG

Jest to dosyć wysoka kwota jak na telewizor tej wielkości, więc jeżeli chcemy nieco zaoszczędzić (kosztem straty jakości obrazu), LG 55UF680V będzie dobrą alternatywą. Kosztuje niemalże połowę ceny poprzednika (ok. 3500 zł). Telewizory LG mają dodatkowo bardzo wygodny i przejrzysty system operacyjny webOS, co z pewnością ułatwi dostęp do wielu sportowych aplikacji. Wraz z niższą ceną idzie przede wszystkim gorszy kontrast oraz bardziej zawodna technologia „upłynniania” obrazu. Częstotliwość odświeżania to max. 100 Hz. W bardziej oświetlonych pomieszczeniach zdarza mu się także odbijać sporą ilość światła. Oczywiście w ofercie producenta są także modele z wyższej półki. Najbliższym konkurentem wspomnianego 55-calowego Samsunga będzie LG 55UF860V za około 5200 zł, w którym wady tańszego brata będą mniej widoczne.