Porwani wiosennym szałem porządków zaczynamy coraz krytyczniej przyglądać się temu, co przez ostatni czas zgromadziliśmy – często przy solidarnym wsparciu naszych bliskich – we wnętrzu naszego samochodu. Nie każdy ma szansę być pedantem, stąd ilość niepotrzebnych drobiazgów, upchanych w różne zakamarki śmieci i okruszki jedzenia mogą w pewnym momencie przerazić nawet najbardziej zatwardziałych przeciwników systematycznego sprzątania samochodu… 

Jakiś czas temu przygotowaliśmy poradnik o myciu auta, dzisiaj przedstawimy osiem sposobów na utrzymanie w nim porządku.

Sposób pierwszy – organizery

Organizery to jeden z bardziej praktycznych i niezwykle prostych rozwiązań. Pomogą nam nie tylko w utrzymaniu porządku, ale również sprawdzą się podczas przewożenia zakupów lub innych drobnych przedmiotów, które np. podczas gwałtownego hamowania pozostaną na swoim miejscu.– Na rynku istnieje wiele różnych organizerów. Torby mają tę zaletę, że można je składać. Nieużywane zajmują więc niewiele cennej przestrzeni bagażnika. Najczęściej wykonane są z mocnej tkaniny poliestrowej, która ułatwia utrzymanie ich w czystości. Cena również jest atrakcyjna. Na Allegro można je kupić za około 15 do 30 zł, a cena uzależniona jest od rozmiaru danej torby, liczby przegródek i dodatkowych udogodnień takich jak np. rzepy ułatwiające mocowanie, dodatkowe zamykane boczne kieszonki czy uchwyty na latarkę lub podstawowe narzędzia i kosmetyki samochodowe – wyjaśnia Robert Krotoski, menedżer kategorii Motoryzacja w Allegro.


 
Innym rozwiązaniem organizera są kufry. Wykonane z mocnego, tapicerskiego materiału umożliwiają przewożenie cięższych przedmiotów o ostrych kształtach. Wszyte rzepy ułatwiają mocowanie do podłogi i ścian bagażnika, dzięki czemu kufer nie przemieszcza się w czasie jazdy, a zamknięcie spowoduje, że nic z niego nie wypadnie. Średnia cena wynosi około 20 zł.


 
Sposób drugi – siatki

Nie mniej praktyczne są siatki. W bagażniku można je zamocować do specjalnych uchwytów umiejscowionych przez producenta na dnie bagażnika (należy wcześniej sprawdzić, czy nasz samochód ma takie wyposażenie). Uniemożliwiają one przesuwanie się przewożonych przedmiotów, a nieużywane leżą po prostu na podłodze bagażnika. Ich ceny zaczynają się od około 20 zł.

 
– Na Allegro można znaleźć organizery w formie siatki, które można zamontować pomiędzy fotelami. Ułatwiają to regulowane uszy. Dzięki temu rozwiązaniu z łatwością możemy zagospodarować wolną przestrzeń we wnętrzu naszego auta. Siatka jest idealnym miejscem na napoje, gazety lub inne osobiste akcesoria. Ceny zaczynają się od około 10 zł – dodaje Robert Krotoski z Allegro.

Sposób trzeci – organizer na oparcie fotela

Ciekawym rozwiązaniem jest organizer, który mocowany jest na tylnej części oparcia przednich foteli.


 
Ma on kilka praktycznych kieszonek i przegródek, dzięki czemu można przechowywać w nim dokumenty, napoje i drobne akcesoria. Co więcej, jest łatwy w montażu (pasek z rzepem i troki) oraz najczęściej jest wodoodporny i nie sprawia problemów w utrzymaniu czystości. Ceny zaczynają się od około 10 zł.

Sposób czwarty – stayhold

Stayhold to jedno z ciekawszych rozwiązań. Zestaw składa się najczęściej z kompletu przegródek (o różnych szerokościach) oraz dwóch rodzajów pasów mocujących. Przegródki mają rzepy, wystarczy więc położyć je obok przedmiotu, który chcemy zabezpieczyć i docisnąć je do podłogi bagażnika.


 
Dołączone do zestawu pasy mocowane na zatrzaski są dodatkowym zabezpieczeniem lub umożliwią przewożenie przedmiotów, które wymagają związania lub podwieszenia. Natomiast pasy elastyczne można zamocować do przegródek, co zapewni bezpieczny transport szklanych butelek lub chemii kosmetycznej. Cena zestawu to około 115 zł.

Sposób piąty – organizer na drobiazgi

Praktyczny organizer z elastyczną siatką, mocowany do tapicerki za pomocą mocnej taśmy 3M, to niedrogi i uniwersalny sposób na przewożenie przedmiotów, które zawsze chcemy mieć pod ręką – takie jak np. telefon.

Można go umiejscowić na konsoli przedniej, koło drążka zmiany biegów lub na drzwiach. Ceny wynoszą około 10 zł. 

Sposób szósty – kieszonka

Pomysłowym rozwiązaniem na przewożenie drobnych przedmiotów jest kieszonka, którą umieszcza się w szczelinie pomiędzy fotelem a tunelem centralnym.  

– Ich zaletą jest to, że zyskujemy dodatkowy i łatwo dostępny schowek, a poza tym są niezwykle łatwe w montażu – wystarczy umieścić je we właściwym miejscu i pasują do większości modeli samochodów. Cena kompletu składającego się z dwóch kieszonek to 25 zł – wyjaśnia Krotoski. 


Sposób siódmy – ściągacze do bagażu

Jednym z najprostszych rozwiązań są ściągacze, które nie tylko pomogą w utrzymaniu porządku, ale również skutecznie unieruchomią przewożone przedmioty. Wykonane są one z elastycznej gumy, a na końcu mają haczyki ułatwiające montaż. Ich zaletą jest cena – zestaw 6 sztuk kosztuje nie więcej niż 10 zł.


Sposób ósmy – liny i pasy transportowe

W transportowaniu cięższych ładunków niezbędne mogą okazać się pasy transportowe. Składają się z dwóch części – części krótkiej, czyli napinacza, i części długiej, którą stanowi pas.  

  
Pasy transportowe najczęściej służą do zabezpieczania bardzo ciężkiego ładunku, ale przydadzą się również w mocowaniu ładunku w samochodach osobowych. Ich zaletą jest wysoka jakość wykonania, zgodna najczęściej z normami europejskimi oraz niewielka waga i mała rozciągliwość. Większość z produktów dostępnych na rynku jest opatrzona certyfikatami i znakami jakości.

Piotr Rejowski

magazyn@allegro.pl