Wiodącą marką okularów przeciwsłonecznych jest marka Ray-Ban. Aviatory i Wayfarery są najpopularniejszymi modelami na rynku. Oczy można chronić zatem skutecznie i modnie zarazem, co poświadcza wieloletnia fanka i designu Ray-Banów Jessica Banach, autorka bloga Jessica's blog i znawczyni w dziedzinie okularów przeciwsłonecznych. Za co ceni te okulary, dlaczego są tak popularne i co je różni od innych?

– Historia Ray-Banów działa na ich korzyść. To marka z tradycją – opowiada Jessica. – Aviatory to okulary, które zyskały miano kultowych. Mają cienkie oprawki oraz soczewki w kształcie „kropli łzy”, co powoduje, że na wielu twarzach wyglądają dobrze. Model ten został zaprojektowany z myślą o pilotach, stąd też budzą romantyczno-amerykańskie skojarzenia. Wystarczająco duże, miały chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym i zapewnić wygodę podczas latania – tłumaczy Banach.
Podobnie Wayfarery stały się kultowym produktem i najmodniejszym gadżetem niezależnie od kraju, a nawet kontynentu: – Design tego modelu to już inna historia. Wayfarer są obecnie najlepiej sprzedawanym produktem marki. Mają szerokie, pozornie trudne w noszeniu, kanciaste oprawki, które wyglądają dość masywnie. Chętnie noszą je gwiazdy światowego kina. Ja także chętnie po nie sięgam i po kilku latach wiem, że są niemal nie do zdarcia. Do tego model ten jest ponadczasowy. Jeśli dobierze się je w odpowiednim rozmiarze, nie dość, że będą pasować niemal każdemu i na każdą okazję, to jeszcze będą służyć lata – opowiada Jessica Banach.

Bezpiecznie i modnie

– Pod względem obrotów generowanych przez okulary przeciwsłoneczne w roku 2014 odnotowaliśmy na Allegro olbrzymią dynamikę wzrostu w porównaniu z rokiem 2013. Zaowocowało to w 2015 r. zwiększeniem oferty w stosunku do roku 2013 aż o 30% – informuje Celestyna Zachariasz, szefowa kategorii Moda w Allegro. Zwraca również uwagę na to, że tendencja wzrostowa oferty sprzedaży utrzymała się przez cały 2015 r. na poziomie dwucyfrowym.  – Co ciekawe, produkty te sprzedają się również bardzo dobrze w lutym, kiedy sięgamy po okulary przeciwsłoneczne, wyjeżdżając np. na narty, oraz marcu, czyli przy pierwszych wiosennych promieniach słońca – wyjawia Celestyna Zachariasz. Dodaje, że według danych z Allegro sezon na okulary przeciwsłoneczne przypada na miesiące letnie, a dominujący jest sierpień.

Okulary okularom nierówne

Nieprawdą jest, że na słoneczne dni wystarczą dowolne okulary przeciwsłoneczne, kupione w jakimkolwiek miejscu. Przebywając na słońcu w takich okularach, na pewno po dłuższym czasie pojawi się zaczerwienienie oczu, pieczenie, ból czy kłucie. Możemy odczuwać również zmęczenie czy rozkojarzenie.

– Dolegliwości te powstają, gdyż przy patrzeniu przez ciemną szybkę źrenica oczu się rozszerza, zatem więcej promieni UV, których okulary nie zatrzymały, wpada do oczu, czyniąc im szkody. Lepiej nie zakładać ich wcale, bowiem organizm sam się lepiej obroni – źrenica się zwęża, a wówczas mniej promieni UV przedostanie się do oka – doradza Marcin Stępień, optyk.
Czym jest szkodliwe promieniowanie i dlaczego należy się go obawiać?

Lekarze i specjaliści są zgodni, że gdyby nie te niewidoczne szkodliwe oddziaływanie słońca, zmarszczki związane z wiekiem (nie te mimiczne), pojawiłyby się na skórze dopiero po 60. roku życia (sic!). Z pomocą przychodzą kremy przeciwstarzeniowe, zabiegi odmładzające, skoncentrowane preparaty do twarzy (serum lub ampułki).

Najsilniejszy wpływ szkodliwych promieni UV odczuwają nasze oczy oraz delikatna skóra wokół nich. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego ważne jest, aby zawsze mieć dobre okulary przeciwsłoneczne zawierające filtr UV. Podczas wybierania idealnej pary należy pamiętać o tym, by dokonać zakupu nie tyle okazyjnego, co rozsądnego.

Jakie okulary przeciwsłoneczne kupić?

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych trzeba dopytać o jakość filtra UV. Okulary z filtrem klasy I blokują minimum 90% promieniowania UVA i 99% UVB, a z filtrem klasy II – minimum 70% promieniowania UVA i 95% UVB. Odradza się noszenia okularów, których szkła są zabarwione na niebiesko lub żółto. Te niestety najczęściej przykuwają wzrok i są wyborem wielu rodziców, którzy starają się przekonać do dziecięcych okularów przeciwsłonecznych swoje pociechy. 
Wielu optyków zaleca szare lub grafitowe lub brązowe szkła okularowe, bowiem przepuszczają najmniej światła. Szalenie popularne są teraz tak zwane okulary lustrzanki. Na rynku są także dostępne soczewki kontaktowe z filtrem UV stosowane jako uzupełnienie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Ochrona oczu na najwyższym poziomie

Na rynku są dostępne również specjalistyczne okulary przeciwsłoneczne dedykowane sportowcom, np. alpinistyczne lub dla kolarzy – te modele są szczególnie skuteczne podczas wycieczek czy wypraw rowerowych.

Jeśli chcemy, aby nasze oczy były dobrze chronione, wybierajmy okulary o dużych soczewkach, a nawet nośmy dodatkowo kapelusze z szerszym rondem. To zapewni wystarczającą ochronę oczu przed szkodliwymi promieniami słonecznymi – zadbamy o tkanki oka, zwłaszcza rogówkę. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie wtedy, gdy długo przebywamy na słońcu, np. na odkrytych placach podczas festiwali, koncertów czy pikników. Nadmierna ekspozycja słoneczna może bowiem prowadzić do zapalenia słonecznego, czyli poparzenia rogówki i spojówki.

Oprawki i soczewki: z czego są wykonane i które wybrać

Przy doborze okularów ważne jest, aby ich skrzydełka były dość szerokie. To korzystne z uwagi na fakt, że duże okulary są teraz hitem. Dzięki temu promienie UV nie docierają do oczu przez szczeliny przy skroniach. Warto też zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego są wykonane oprawki. 


Dr Marek Jakubowicz, optyk oraz ekspert oraz wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, tłumaczy: – Należy sprawdzić, czy środek źrenicy nie jest zbyt wysoko w stosunku do górnej krawędzi opraw, czy oprawka nie uciska zbytnio skroni albo zbytnio od nich nie odstaje. Okulary nie mogą też leżeć krzywo na nosie ani uwierać w uszy. Dopiero biorąc pod uwagę te wszystkie elementy oraz uwzględniwszy wszystkie asymetrie naszej głowy, możemy wybrać odpowiednie oprawy.

Gdy dobieramy okulary do kształtu twarzy, najczęściej wybór pada na plastikowe oprawki, bo są lekkie i wygodne. Ciekawsze w tym sezonie są zdecydowanie modele odważne i niesztampowe. Hitem wakacji mogą stać się okulary w drewnianych oprawkach. Na rynku są także okulary wykonane z wykorzystaniem oprawek tytanowych i jemu pochodnych. To rozwiązanie na lata. Rzadkość występowania pierwiastka tytanu w naturze przyczynia się do wysokiej ceny produktów z niego wykonanych (chociażby tytanowe zegarki). Cechuje go nieprzeciętna lekkość, hipoalergiczność oraz wysoka wytrzymałość. Mniej popularne są oprawki wykonane z niklu czy aluminium i jeśli już ktoś się na nie decyduje, to w przypadku doboru okularów korekcyjnych.

Rodzaje szkieł okularowych

Jeśli dokucza nam wada wzroku, warto rozważyć okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi, które zmieniają barwę w zależności od natężenia światła. Kierowcom zaleca się wybranie szkieł z filtrem polaryzacyjnym.


– Bardzo praktyczny jest filtr polaryzacyjny, który likwiduje odblaski i odbicia światła od błyszczących powierzchni. To rozwiązanie wskazane dla kierowców, ponieważ podnosi bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach – radzi dr Elżbieta Łuczak, okulista. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie odciążą oczu przy odbieraniu rozproszonego, odbitego światła, np. w deszczu. Takie okulary dają maksymalną ochronę i komfort widoczności. 

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Jeśli chcemy, by chroniły nas skutecznie, to warto zwrócić uwagę na akcesoria pielęgnacyjne: ściereczki z mikrofibry, spraye do czyszczenia szkieł czy modne etui, które zapobiegnie zarysowaniom. Nasze oczy i nasze okulary będą wtedy już bezpieczne!

Edyta Liebert

magazyn@allegro.pl