Początki wszyscy pamiętamy: nikomu nieznany Andrzej S. pisze opowiadanie na konkurs w czasopiśmie „Fantastyka”. Otrzymuje honorowe trzecie miejsce. A opublikowane w 1986 roku opowiadanie „Wiedźmin” okazuje się jednak debiutem marzeń. Fani domagają się kontynuacji. I dostają kolejne krótkie formy, a potem pięciotomowy cykl.

Czytaj także: Wiedźmin – dlaczego podbija serca milionów?


Książkowy sukces budzi zainteresowanie w kolejnych kręgach. Jeszcze przed nadejściem ery Wiedźmina w postaci gier wideo pojawiają się m.in.:

Jednak wtedy hasło „wiedźmin” rezonowało tylko w Polsce...

Komputerowy przełom

Wszystko zmieniło się za sprawą gry komputerowej „Wiedźmin” (2007). Produkcja, pomimo technicznych niedociągnięć (później poprawionych), doczekała się licznych pochwał – przede wszystkim za inteligentną fabułę. Ta zaś była wprost wynikiem sprytnego wykorzystania świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego.

Wiedźmin 2: Zabójcy królów” (2011) zachwycał oprawą graficzną, ale znów fani i krytycy doceniali przede wszystkim dojrzałą fabułę oraz realny wpływ głównego bohatera na losy przedstawionego świata.

Prawdziwy szał rozpoczął się wraz z premierą gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” (2015), której astronomiczne koszty produkcji zwróciły się w dniu premiery. Tytuł doczekał się mnóstwa nagród, w tym Golden Joystick Awards (najlepsze studio, gra roku, najlepsza fabuła, najlepszy projekt wizualny i najlepszy moment w grze) czy The Game Awards (gra roku).

Niekończący się sukces

Seria gier o Geralcie powstała, bo książkowy „Wiedźmin” odniósł sukces. Teraz zaś za sprawą gier wideo sukcesy odnoszą inne produkcje. Choćby niedługo po premierze trzeciej części angielska wersja zbioru „Ostatnie życzenie” pojawiła się na liście bestsellerów New York Times – to duży sukces jak na tak starą pozycję.

Wydanie „Dzikiego Gonu” poprzedziła planszówka „Wiedźmin: Gra Przygodowa” (również w wersji cyfrowej) czy komiksy opublikowane za sprawą słynnego Dark Horse. Rynek zasypały przeróżne gadżety.

– „Wiedźmin 3: Dziki gon” jest jednym z największych hitów w historii Allegro, a o tym, jak dużą uwagę przywiązujemy do tej marki, niech świadczy fakt, że na premierę otworzyliśmy oficjalny sklep Wiedźmina w Strefie Marek Allegro. Zeszłoroczna premiera była jednym z największych wydarzeń medialnych na Allegro, a tysiąc pierwszych Kupujących obdarowaliśmy wiedźmińskimi medalionami z głową wilka. Sprzedaż „Wiedźmina 3” na Allegro przekroczyła w 2015 roku 20 tys. egzemplarzy, a są to liczby zarezerwowane dotychczas dla serii takich jak „FIFA” czy „Grand Theft Auto”. Jest to wielki sukces CD Projekt RED i całej branży gier w Polsce – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Maciej Kurowiak, product manager Strefy Marek Allegro.

Sukces podstawki to jednak już przeszłość. Dziś wszystkich nurtują inne pytania: czy filmowa seria pod batutą Tomasza Bagińskiego osiągnie spodziewany sukces oraz czy „Krew i wino” osiągnie poziom oryginalnej gry.

Dodatkowe dodatki

Jeszcze pod koniec 2015 roku ukazał się pierwszy dodatek „Serce z kamienia”, który fabularnie rozwija oryginał i zapewnia aż kilkanaście godzin gry. Twórcy postarali się tu o jeszcze ciekawsze starcia, jeszcze fajniejsze zadania i jeszcze atrakcyjniejszą zabawę konwencją niż w podstawowej grze! No i ten wątek miłosny… Dodatek wielu recenzentów porównywało do „Wiedźmina” z 2007 roku! Mówiąc wprost: „Serce z kamienia” było więcej niż dobre.

Dlatego też po nadchodzącym dodatku – „Krew i wino” – spodziewać należy się czegoś naprawdę niezwykłego. Już wiemy, iż czeka nas tu 20 godzin nowych przygód rozgrywających się m.in. w Beauclair, stolicy Toussaint. A to całkiem nowa kraina, która jak dotąd nie zaznała wojny (co jest dość nietypowe dla wiedźmińskiego świata). Nie liczcie jednak na sielankę – i tu kryją się mroczne sekrety oraz zło godne miecza Geralta.

Dodatek nie wprowadzi zmian w mechanice, albowiem tak jak poprzednio autorzy skupiają się na fabule. I bardzo dobrze, bo przecież to im wychodzi najlepiej. No, może poza gwintem, otwartym światem i piosenkami… i polowaniem na potwory… i Ciri… i Płotką… i wyszukiwaniem wskazówek… i postaciami tła… i…

Tomek Kreczmar

nerdica.pl

magazyn@allegro.pl