Sezon komunii to widoczny wzrost sprzedaży w takich kategoriach jak elektronika oraz sport, bo od kilku lat prym prezentów komunijnych wiodą konsole, tablety, smartfony, laptopy, ale też rowery. „Must buy” z tej okazji to również wyroby ze złota – głównie łańcuszki i zawieszki. Czy to oznacza, że era zegarków, kalkulatorów i Biblii dawno już za nami?

Wybieramy tablety, konsole, laptopy i komórki

– Od trzech lat w okresie kwiecień–maj wzrasta zainteresowanie elektroniką, zwłaszcza tabletami. Poza listopadem i grudniem to właśnie maj generuje najwyższe obroty w tej kategorii, co powtarza się regularnie od przynajmniej trzech lat. W ubiegłym roku średnia cena tego typu sprzętu wyniosła 450 zł – mówi Piotr Głowiak, menedżer kategorii Elektronika w Allegro. – Oprócz tabletów, wzrasta też sprzedaż konsol do gier, laptopów i telefonów komórkowych. To także pewniaki na prezenty komunijne w tym roku – dodaje.


Trend na elektronikę potwierdza też Tomasz Duda z Benchmark.pl, jednego z najstarszych serwisów technologicznych w Polsce. – Prawda jest taka, że już w wieku komunijnym dzieci najbardziej cieszą się z wszelkiej maści elektroniki. Jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych prezentów jest smartfon, np. Samsung Galaxy A3. Wygląda świetnie, ma bardzo dobry aparat i wyświetlacz, a na dodatek nie jest za duży. Nawet dziecko może z niego korzystać bez problemu. Do smartfona pasują równie atrakcyjne słuchawki Bluetooth, np. Samsung Level On Wireless – zauważa.

– Częstym i udanym prezentem dla dziecka i całej rodziny jest też konsola Playstation 4. Dostępny jest ogromny wybór różnorodnych gier, które wciągną również rodziców, np. Uncharted 4 i Ratchet & Clank. Popularne są też drony, np. DJI Phantom 4. Ma wbudowaną kamerę, dzięki której będziemy mogli nagrywać filmy i wykonywać zdjęcia z powietrza – dodaje Duda. – Z nowoczesnych laptopów wybieramy np. Asus Transformer Book T100HA. Spisuje się doskonale jako komputer do nauki oraz jako dotykowy tablet do przeglądania Internetu, oglądania filmów i zdjęć. Dzięki lekkiej i wytrzymałej obudowie można go nosić w szkolnym plecaku, bez obaw o przypadkowe uszkodzenie – dodaje Duda.

A może jednak tradycja?

Polacy w swoich wyborach pozostają tradycjonalistami, bo równie chętnie co nowinki technologiczne, kupują rowery i sprzęt sportowy. – Najpopularniejsze to rowery miejskie dla dziewczynek i rowery MTB dla chłopców w cenie do 600 zł. Popularne są też łyżworolki w cenie do 300 zł, oraz hulajnogi i deskorolki w cenie do 200 zł – wylicza Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i Wypoczynek w Allegro.

W przypadku sprzętu sportowego na pewno spadło zainteresowanie quadami, które jeszcze 5 lat temu były takim nietypowym komunijnym hitem prezentowym. Największy boom zakupowy przypada na koniec maja. – Może to świadczyć o tym, że najczęstszym prezentem komunijnym jest po prostu gotówka, która później zgodnie z życzeniami obdarowanego dziecka zamieniana jest na rower czy laptopa – zauważa Agata Stachowiak z Allegro.

Łańcuszek czy zawieszka to komunijny „must buy”. – W kategorii Moda w Allegro już od kwietnia zaczyna się sprzedaż biżuterii: złote łańcuszki, zawieszki itd. I jest to ściśle powiązane z okresem komunii – dodaje Celestyna Zachariasz, menedżer kategorii Moda i Uroda w Allegro.

Polacy łączą tradycję z nowoczesnością

Na tradycyjne upodobania Polaków, które naturalnie łączą się z tradycyjnym świętem, jakim jest komunia, zwraca uwagę Kamila Lenart z bloga parentingowego olomanolo.pl. – Na mojej liście prezentów nie zabrakło złotego łańcuszka z medalikiem, który w przyszłości okaże się fantastyczną pamiątką. Rower i zegarek to takie „must buy”, prezenty ponadczasowe i zawsze aktualne.

– To również okazja do podarowania dziecku, obok Biblii, jego pierwszej encyklopedii, atlasu świata czy kompletu lektur szkolnych, które posłużą mu przez lata. Osoby, które zamiast tradycyjnych prezentów wolą nowinki technologiczne, ofiarowują dziecku jego pierwszy laptop lub tablet, które posłużą mu do nauki i zabawy. Innym ciekawym, wykorzystywanym przez nas pomysłem na prezent, jest wyjazd na kolonię lub kurs na przykład żeglarstwa dla chłopca i szycia dla dziewczynki. Przy ich wyborze oczywiście kierujemy się zainteresowaniami dziecka, chcemy, by był on przydatny, unikamy czegoś, co następnego dnia po uroczystości wyląduje w kącie i spędzi tam kilka lat – dodaje Lenart.

Ucieczka od wirtualu

Wielu z nas stawia w swoich wyborach na prezenty, które tworzą więź dziecka z dorosłymi i innymi dziećmi. Na walory społeczne prezentów zwraca uwagę w rozmowie z _magazynem.Allegro Wojciech Marciszewski z Fundacji Rodzice Przyszłości. – Najlepiej sprawdzają się te, które budują więź rodziców z dziećmi oraz relacje pomiędzy samymi dziećmi. Najlepszym prezentem jest czas spędzony z dzieckiem oraz autentyczne zainteresowanie, jakie mu okazujemy. Rodzice stawiają więc na rowery, bo podczas wspólnej wycieczki można wzmocnić więź z dzieckiem, czy sprzęt do badmintona. A także gry planszowe wieloosobowe, które pozwolą rozwijać kreatywność, a także inteligencję przestrzenną, matematyczną i emocjonalną. Popularna jest też wspólna lektura z dziećmi i późniejsze omówienie zawartości książek. To pozytywnie wpływa na chęć dziecka do czytania książek, co jest niełatwe w czasach obrazkowej i wirtualnej rzeczywistości. Niekoniecznie więc musi czytać same dziecko – zauważa Wojciech Marciszewski.

Rafał Badowski

magazyn@allegro.pl