Byliśmy ciekawi, jaka atmosfera panuje w toruńskim Allegro i takie też pytanie zadaliśmy kilku pracownikom biura. Najbardziej spodobała się nam odpowiedź Pauliny Jóźwiak, młodszego specjalisty ds. produktu, która na co dzień zajmuje się tworzeniem i dystrybucją artykułów związanych z kategorią Dom i Zdrowie.

- „Radosna”. Gdybyś popracowała z nami 2–3 dni, nigdy nie powiedziałabyś, że pracujesz w korporacji. Ludzie są życzliwi, witają się uśmiechem, wspólnie jedzą śniadania, obiady. Często żartujemy, więc jeśli ktoś nie zablokuje komputera, odchodząc od biurka, może się spodziewać, że z jego skrzynki zostanie wysłany niewybredny mail do całej firmy - mówi nam Paulina.

Wystrój biura

Słowa Pauliny zdaje się potwierdzać wnętrze biura – wygodne, kolorowe, pełne fajnych gadżetów, z których zespół może dowolnie korzystać. Ściany biura zdobią plakaty z Baju Pomorskiego – toruńskiego teatru dla dzieci.


Okazuje się, że pracownicy mieli duży wpływ na aranżację powierzchni. Owocem tych działań są między innymi salki konferencyjne, których ściany nawiązują do popularnych gier komputerowych, jak Tetris, Arkanoid i Space Invaders.


Uwagę przykuwa także playroom, tzw. chilloutownia. Pracownicy mogą w niej podczas pracy pograć w piłkarzyki, skorzystać z automatu w stylu retro czy konsoli PlayStation. Ściany chilloutownii zdobią zdjęcia zespołu z różnych imprez firmowych.


Innym miejscem, w którym pracownicy chętnie spędzają czas, jest kuchnia.

– Miejsce najbardziej tętniące życiem to kuchnia, której oszklone ściany z daleka zachęcają do tego, żeby w trakcie przerw od pracy wstąpić tu na filiżankę kawy czy herbaty, wzmocnić się świeżymi owocami i zrelaksować przy wspólnych pogawędkach. Poza tym każdy może dać upust swemu humorowi czy błyskotliwości, opatrując jedną z kuchennych ścian, mającą formę tablicy, różnymi żartobliwymi uwagami i grami słownymi – mówi Aleksandra Tarajko, starszy specjalista ds. administracji, która m.in. dba o sprawne funkcjonowanie biura oraz przestrzeń biurową, oraz obsługuje wewnętrzną recepcję.

Inicjatywy wewnętrzne


Integracji sprzyjają również wewnętrzne inicjatywy samych pracowników. Wśród nich warto wymienić  zwłaszcza organizowany przez zespół biura kinoteatr. Co to takiego? Na to pytanie odpowiedział Michał Tydryszewski, inżynier oprogramowania, zajmujący się rozwojem funkcjonalności jednego z serwisów należących do Allegro.

– Kinoteatr odbywa się co piątek z inicjatywy pracowników. Osoby zaangażowane w organizację przygotowują elektroniczne głosowanie, na podstawie którego wybierane są wykłady z konferencji itp. do obejrzenia w danym tygodniu, związane z szeroko pojętą branżą IT. Jak w każdym kinie seans umila konsumpcja popcornu. Po zakończeniu filmu odbywa się dyskusja, w której widzowie dzielą się wrażeniami. Dzięki temu można lepiej zrozumieć i zapamiętać treści. Z kolei „Sekcja teatralna” pozwala pracownikom na przećwiczenie wystąpień przygotowywanych na konferencje, ale nie tylko. To miejsce do przeprowadzenia warsztatów czy innych ćwiczeń praktycznych. Ten teatr, choć nie wymaga odświętnego ubioru, odbywa się bez popcornu – mówi Tydryszewski.

Pracownicy bardzo chętnie i licznie uczestniczą także w akcjach organizowanych przez firmę we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa, a także oddają krew indywidualnie. – 17 maja 2016 r. odbędzie się kolejna akcja z inicjatywy naszej firmy, ale udział w niej będą mogli wziąć także pracownicy wszystkich pozostałych firm mieszczących się w Kościuszko Business Point – wspomina Aleksandra Tarajko.

Meet IT Toruń i Braincode

Biuro Allegro czynnie uczestniczy w toruńskim życiu branży IT. Od stycznia tego roku zespół organizuje comiesięczne wydarzenie Meet IT Toruń. Na spotkanie może przyjść każdy, kto choć trochę interesuje się IT i chce poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem. Za każdym razem przychodzi na nie około 60 osób. O inicjatywie pisała nawet lokalna prasa.


– Spotkania są dedykowane zainteresowanym tematyką IT, jednak na Meet IT Toruń poruszamy nie tylko tematy techniczne, które mogłyby być zrozumiałe wyłącznie dla doświadczonych programistów. Zajmujemy się również innymi aspektami pracy w IT – zwinnym zarządzaniem projektami, SEO, UX, podnoszeniem jakości środowiska pracy itp. A zatem przyjść mogą zarówno doświadczeni programiści, którzy chcą dowiedzieć się czegoś całkiem nowego lub uzupełnić swoją wiedzę odnośnie jakiegoś narzędzia, jak również ci, których interesuje głównie biznesowy aspekt pracy w IT – mówi Marcin „Bambino” Borkowski, współorganizator wydarzenia, który jako Agile Delivery Agent zajmuje się wspieraniem procesu tworzenia oprogramowania i usprawnianiem metod pracy nad nim.

– Chcemy, by ludzie z branży IT, zarówno z naszego miasta, jak i z okolic, mieli miejsce i czas na wymianę wiedzy i integrację (czemu służą także luźne rozmowy po prezentacjach, kiedy, jedząc pizzę i popijając colę, można swobodnie podejść do prelegenta i zadać mu jeszcze kilka dodatkowych pytań). Mamy nadzieję, że w przyszłości zawiąże się dzięki temu społeczność twórczych ludzi, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami oraz zaczną coś wspólnie na tych spotkaniach tworzyć. Oby! - dodaje.

Toruńskie Allegro uczestniczy również co roku w Braincode – odbywającym się w kilku miastach jednocześnie hackatonie dla programistów. Jaka idea kryje się za wydarzeniem?

– Dla mnie ideą jest tutaj zbliżenie społeczności IT, a wiadomo, że nic nie zbliża bardziej niż 24h kodowania w jednym pomieszczeniu. Samo zbliżenie społeczności ma mnóstwo korzyści – rozwijanie kolektywnego poziomu IT w regionie jest dla mnie jedną z ważniejszych – komentuje Zbyszko Papierski, inżynier, organizator toruńskiego Braincode 2015 i 2016.


W tym roku pieniądze z biletów wstępu na Braincode zostały przeznaczone na cele charytatywne.

Meet IT Toruń oraz Braincode to nie jedyne inicjatywy. Od października prowadzone są warsztaty na UMK. – Studenci, poprzez zabawę, poznają tajniki programowania i najnowszych technologii informatycznych. Jest to doskonała idea, dzięki której świat biznesu spotyka się ze światem nauki. Naszych przedstawicieli mamy również w prężnie działającej organizacji Toruń JUG, która skupia sympatyków JAVA – uzupełnia Kamil Benedykciński, Team Leader współpracujący z zespołem programistów odpowiedzialnych za rozwój funkcjonalności jednego z serwisów należących do Allegro.

Praca w dobrym towarzystwie


Toruńskie biuro Allegro tworzy zgrany zespół i to widać na pierwszy rzut oka. Na dobrą atmosferę w pracy składa się wiele drobnych rzeczy, na przykład wypracowane przez pracowników rytuały. Wtorek to przykładowo Dzień Czystej Koszuli, a każda stłuczona szklanka to z kolei niepowtarzalna okazja, żeby uzyskać gromkie brawa od całego biura. Wszyscy pracownicy, niezależnie od swojej pozycji w firmie, mówią sobie po imieniu.


Warto wspomnieć również o firmowym zwyczaju przyjmowania nowych członków zespołu, tzw. onboardingu. Opowiada o nim Aleksandra Tarajko:

– Onboarding to 3-dniowe spotkanie adaptacyjne, odbywające się dla nowych pracowników w głównej siedzibie firmy w Poznaniu. W trakcie tego spotkania mogą oni w przyjaznej atmosferze zaaklimatyzować się w firmie i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na jej temat. Każdego dnia odbywa się kilka prezentacji przygotowanych przez osoby z różnych działów, które z wielką pasją opowiadają o tym, na czym polega ich codzienna praca. Te opowieści to prawdziwa kopalnia bezcennych informacji oraz zabawnych anegdot.

Wszystko to składa się na niepowtarzalną atmosferę panującą w biurze. Dobra atmosfera z kolei pozytywnie wpływa na kreatywność zespołu oraz chęć do realizowania własnych inicjatyw, jak kinoteatr, Meet IT Toruń czy toruński Braincode. Dzięki dwóm ostatnim wydarzeniom toruńskie Allegro bierze na dodatek aktywny udział w życiu toruńskiej branży IT.

Marta Jabłońska

magazyn@allegro.pl