YouTube dosłownie pęka w szwach. Już dawno przekroczył miliard użytkowników. W każdej minucie na serwis dodawanych jest ponad 500 godzin materiałów wideo. Liczba filmów, które przekroczyły miliard wyświetleń, rośnie w zastraszającym tempie. Również na Facebooku widać szał wideo. W minionym roku 500 milionów użytkowników odtworzyło 8 miliardów filmików i to dziennie.

Rzecz jasna pojawiające się w serwisach społecznościowych wideo jest różnej jakości – od profesjonalnych produkcji wielkich studiów, poprzez ambitne dzieła znanych youtuberów, aż po krótkie materiały nagrane smartfonem. Niemniej jest też duża grupa osób, która poprzez Facebook czy Youtube dzieli się swoimi przeżyciami – czasem dość ekstremalnymi.

Albowiem GoPro i podobne kamerki pokazały, że kręcenie jest proste i że łatwo dzielić się ze światem życiem pełnym emocji. Ten niewielki sprzęt pozwala kręcić na nartach, w wodzie, a nawet w stratosferze.

Słynna GoPro zdaje się być pierwszym wyborem dla amatorów wideo i mocnych wrażeń, jednakże jest kilka interesujących alternatyw dla tego urządzenia. Bo zrobienie fajnych ujęć nie wymaga dziś ciężkiego sprzętu. Współczesne kamerki do filmowania nawet najefektowniejszych wydarzeń mają rozmiary pudełka zapałek – albo są niewiele większe.

– Z całą pewnością popularność i sprzedaż kamer sportowych stale rośnie. GoPro jest niekwestionowanym liderem i niepodzielnie rządzi w swojej półce cenowej, czyli powyżej 1000 zł, natomiast ma szeroką konkurencję w postaci tańszych urządzeń. Najpopularniejsze urządzenia mieszczą się w przedziale cenowym od 200 do 400 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że w kategorii wszystkich kamer sportowych GoPro ma prawie 12% udział w wolumenie sprzedaży, a w wartości transakcji prawie 30%. Do największych konkurentów GoPro zdecydowanie należy kamera Yi od Xiaomi – informuje Piotr Głowiak, szef kategorii Elektronika w Allegro.

Drift Stealth 2
Waga: 97 g
Rozmiary: 80 x 42,6 x 27,4 mm
Wodoszczelność: do 40 m (w specjalnej obudowie)
Wideo: 1080p (30 fps)
Wyświetlacz LCD: jest
Wytrzymałość baterii: do 3h

Drift Stealth 2 to bardzo lekka i bardzo poręczna kamerka wyposażona w obracany o 300 stopni obiektyw – dzięki temu nie trzeba zmieniać położenia całego urządzenia. Co więcej, sprzęt jest niezwykle wytrzymały i potrafi wytrzymać różne przeciążenia, zachlapania czy zabłocenia (choć lepiej jej nie zanurzać w wodzie na długo). Warto też pamiętać, że ekran nie wyświetla podglądu, a podaje jedynie parametry pracy kamery.

Wady: tylko 30 fps przy nagraniu w jakości 1080p
Zalety: niewielkie rozmiary przy dużej wytrzymałości

Garmin Virb XE
Waga: 152 g
Rozmiary: 40,6 x 77,0 x 36,8 mm
Wodoszczelność: do 50 m
Wideo: 1080p (60 fps)
Wyświetlacz LCD: jest
Wytrzymałość baterii: do 2h

Warto pamiętać, że to właśnie pierwszej kamerce marki Garmin zawdzięczamy rejestrowanie nie tylko filmów, ale również danych GPS. Nowy model – Garmin Virb XE – również naszpikowano różnymi czujnikami, dzięki czemu urządzenie zapisze dane skoków, obrotów czy szybkości. Obsługa jest niezwykle intuicyjna, a jakość nagranego filmu spełni oczekiwania niejednego miłośnika kręcenia akcji.

Wady: niezbyt poręczny kształt i słabe oprogramowanie do edycji filmów
Zalety: wodoszczelność zapewniana bez dodatkowej obudowy i łatwość kontrolowania poprzez aplikację

Sony 4k Action Cam FDR-X1000VR
Waga: 114 g
Rozmiary: 24,4 x 51,7 x 88,9 mm
Wodoszczelność: do 40 m (ze specjalnym obiektywem)
Wideo: 1080p (120 fps), 4K (30 fps)
Wyświetlacz LCD: jest
Wytrzymałość baterii: do 1,5 h

Sony 4k Action Cam FDR-X1000VR to dość droga, ale godna uwagi alternatywa dla GoPro – przede wszystkim z racji opatentowanego systemu stabilizacji obrazu i wysokiej jakości nagrań. Do tego dochodzi wygodny w użyciu pilot sterowania z podglądem na żywo, który niczym zegarek możemy założyć na rękę.

Zalety: dużo różnorodnych akcesoriów i doskonały obiektyw
Wady: cena i krótki czas pracy przy standardowym akumulatorze

TomTom Bandit
Waga: 190 g
Rozmiary: 94 x 38 x 52 mm
Wodoszczelność: do 40 m (ze specjalnym obiektywem)
Wideo: 1080p (60 fps), 4K (15 fps)
Wyświetlacz LCD: jest
Wytrzymałość baterii: do 3h

TomTom Bandit z wyglądu nie przypomina GoPro, jako że nie przypomina pudełeczka, ale kamerę w starym stylu. W efekcie łatwo ją za to umieścić w odpowiednim położeniu. Niestety, jest nieco cięższa niż konkurencja, ale nadrabia wygodnym w użyciu oprogramowaniem czy świetnym wykorzystaniem technologii GPS i przeróżnych czujników. W efekcie nagrany materiał jest płynny, a ostrość dobrze dobrana.

Wady: konieczność dokupienia wodoszczelnego obiektywu
Zalety: automatyczne oznaczenia ważnych momentów nagrania

Yi Xiaomi
Waga: 72 g
Rozmiary: 60 x 42 x 21 mm
Wodoszczelność: 40 m (w specjalnej obudowie)
Wideo: 1080p (60 fps)
Wyświetlacz LCD: brak
Wytrzymałość baterii: do 1,5h

Yi Xiaomi to naprawdę tanie urządzenie, albowiem producent pozbawił je niemal wszelkich akcesoriów, które musimy zakupić oddzielnie. Wielu użytkowników może zaniepokoić brak wyświetlacza – zastąpić go można choćby ekranem zwykłego smartfonu, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Warto też pamiętać, że kamerka nie najlepiej radzi sobie w kiepskim oświetleniu. Nadaje się także głównie do filmowania, zdjęcia bowiem robi takiej sobie jakości.

Zalety: klasyczny gwint 1/4 cala – stosowany w większości statywów; łatwość wymiany baterii
Wady: częsta konieczność stosowania dodatkowego ekranu

Tomek Kreczmar

nerdica.pl

magazyn@allegro.pl