Doniczki na kwiaty i zioła

Na pewno masz gdzieś w domu stare plastikowe doniczki. Jeżeli nie podobają ci się w obecnej wersji, możesz dokonać szybkiej metamorfozy:

• Owiń doniczki jutą lub sznurkiem
Jak to zrobić?

Materiał jutowy potnij na kawałki i owiń je dookoła doniczki, zawiązując np. ozdobny sznurek, doczepiając piórka, muszle, patyczki.

Doniczkę można także okleić liną jutową (grubość ok. 0,5 cm), doczepiając ją klejem magic lub za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco.

• Pomaluj doniczki farbą

Do pomalowania plastiku potrzebujesz farby zapewniającej odpowiednią przyczepność. Ja z reguły stosuję na trudne podłoża:

Farbę kredową – jest kilku producentów tej farby na rynku, ale jeżeli chcesz wykorzystać kilka kolorów, najlepiej będzie zaopatrzyć się w farby w pojemnikach 100 ml. Duży wybór kolorów ma firma Pentart.
Farbę V33 do renowacji mebli kuchennych. Tu wybór kolorów jest mniejszy, ale opakowanie o pojemności 0,75 l warto kupić, gdy planujesz malować wszystkie donice na ten sam kolor.

Farbę ftalową do drewna i metalu. Wprawdzie jest ona przeznaczona do malowania metalu, ale na plastikowych, typowych doniczkach ogrodniczych też będzie się trzymać.

Można także spróbować zastosować farbę akrylową, ale wtedy dobrze jest pokryć donicę primerem, czyli farbą podkładową, która zwiększy przyczepność farby akrylowej.

Skrzynki po owocach

• Zrób z nich doniczki lub półki na kwiaty zawieszane na ścianie 

Jak to zrobić?

To najbardziej popularny sposób na ogrodowe nasadzenia. Kupujesz więc skrzynki, np. takie:

Doczepiasz do nich folię izolacyjną, dość grubą (użyj do tego takera lub małych gwoździków) lub folię ogrodniczą i tak zabezpieczoną skrzynkę wysypujesz ziemią. Skrzynki warto pomalować przynajmniej lakierem do drewna lub wcześniej pomalować – na drewnie sprawdzi się farba akrylowa do użytku zewnętrznego.

Skrzynie po owocach można stawiać tradycyjnie – w poziomie lub wieszać na ścianie jak półeczki, z których będą zwieszać się kwiaty.
 
Kawałek rynny

• Zrób z niej wyjątkowy kwietnik lub warzywnik

Jak to zrobić?

Ciekawym pomysłem na doniczkę jest użycie rynny, która pozwoli stworzyć kwietnik dowolnej długości wzdłuż balustrady lub ściany. Można także podwiesić ją na sznurku i wówczas stworzy naturalną przegrodę, np. między balkonami. Ocynkowane rynny można dostać w cenie ok. 7 zł za metr bieżący.

Drabina

• Zrób z drabiny stojak lub półkę

Jak to zrobić?

Można kupić gotowy stojak w kształcie drabiny...

...lub samemu zbudować półkę z drabiny malarskiej i desek (np. półek sosnowych). Tradycyjna drabina ma tę przewagę, że jest wyższa i można zaaranżować na niej więcej półek. Gotowe półki w różnych wymiarach możemy zamówić np. tutaj.

Drewnianą drabinę można pomalować lub zabezpieczyć lakierem podobnie jak opisane wcześniej skrzynki po owocach.

Co jeszcze można wykorzystać na balkonie?

• Kanki na mleko

Kanki czy bańki na mleko, odpowiednio wystylizowane farbą do metalu lub w wersji oryginalnej, będą wprowadzały zróżnicowaną wysokość położenia kwiatów.

• Torebki papierowe

Torebki z grubego brązowego papieru to szybki sposób na lampion (można kupić gotowe lampiony lub w zwykłych torebkach powycinać wzorki). 

Można w zwykłą szarą pakową torebkę wstawić także małe doniczki – to szybki i tani sposób na zmianę wyglądu doniczek. 

• Kosze i wiadra metalowe

Na większe kwiaty dobrze sprawdzą się metalowe kosze na śmieci dostępne w różnych kolorach bądź ocynkowane wiadra.
• Kosze lniane, wiklinowe

Jeżeli lubisz naturalny wystrój, to warto zainteresować się koszami. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie lnianych koszy na pranie – są dość duże, więc bez problemu wstawisz do nich nawet spory kwiatek. 

Wybór koszy wiklinowych jest tak duży, że bez problemu znajdziesz np. wąskie i długie na parapet, 

jak i duże kosze na większe kwiaty.

Mam nadzieję, że czujecie się zainspirowani i sami znajdziecie jeszcze więcej pomysłów na nietypowe dekoracje na balkonie.

Małgosia Budzich – na co dzień wydawca książek, hobbystycznie przetwórca i majsterkowicz. Odnawia stare meble i inne przedmioty z duszą. Lubi, gdy znajdują nowe, niecodzienne zastosowanie. Prowadzi blog www.odnawialnia.pl.


Fot. Fotolia, Shutterstock, DB Factory

Małgorzata Budzich

odnawialnia.pl

magazyn@allegro.pl