Zestaw LEGO o numerze 5571, czyli Giant Truck jest zestawem bardzo niezwykłym. Wydany dokładnie 20 lat temu, składa się z aż 1757 elementów, co czyni go największym zestawem w serii, w ramach której powstał: LEGO Model Team. Seria ta obejmuje 15 zestawów wydanych w latach 1986–1999 i do dziś pozostaje kultowa ze względu na niezwykle wysoki poziom detali i realizmu – zdaniem wielu osób do dziś żadne inne zestawy LEGO nie odwzorowują prawdziwych pojazdów tak wiernie jak właśnie seria Model Team.

5571 jest doskonałym przykładem tego, co w tej serii najlepsze i co uczyniło ją obiektem pożądania kolekcjonerów. Zestaw ten to klasyczna wielka amerykańska ciężarówka z lat 80., długa na niemal pół metra i obfitująca w szczegóły. Znajdziemy tu podnoszoną maskę, pod którą kryje się model silnika, skręcane przednie koła, kabinę z otwieranymi drzwiami i odchylanymi fotelami, a także całą deskę rozdzielczą, na której znalazło się nawet miejsce na ekspres do kawy dla kierowcy.

Na tym nie koniec – kabina łączy się z charakterystycznym dla amerykańskich maszyn modułem sypialnym, w którym kierowca mógł komfortowo spędzić noc. W wersji LEGO posiada on otwierane drzwi i dwa szyberdachy, okna, a nawet proste łóżko, lampkę i telewizor z antenką. Wiele z tych detali trudno dostrzec z zewnątrz bez rozmontowania części ciężarówki, co świadczy o tym, jak wielką wagę projektanci przywiązywali do drobnych szczegółów.

Ciężarówka jest nie tylko duża i szczegółowa, ale również bardzo estetyczna, co zawdzięcza czarnemu nadwoziu z ciekawym czerwonym motywem stworzonym w całości z czerwonych klocków, bez uciekania się do nalepek. Na masce znajdziemy nawet maskotkę – figurkę przeciągającego się czarnego kota, za sprawą którego wśród fanów LEGO zestaw ten jest powszechnie znany jako Black Cat.

Mimo że inne zestawy z serii Model Team nie dorównują Black Catowi rozmiarem ani szczegółowością, wciąż pozostają interesujące i pożądane przez kolekcjonerów. Warto wymienić wśród nich m.in. 5563, czyli ciężarówkę wyścigową, 5561 przedstawiający rajdową terenówkę, 5591, czyli TIR-a z naczepą, na której przewożony jest samolot, czy 5590, w którym inny TIR przewozi helikopter. Co istotne, każdy z zestawów zawiera instrukcje do budowy dwóch modeli – i tak np. 5590 możemy przebudować w specjalistyczny lotniskowy wóz strażacki. Natomiast dla fanów lat 80. gratką będzie zestaw 5581, w którym znajdziemy vana łudząco podobnego do tego z popularnej „Drużyny A”.

Paweł Kmieć

magazyn@allegro.pl