Różne postaci ze świata kultury, ale nie tylko, przekazują redakcji „Zwierciadła” książki – są to ich ukochane książki, które wpłynęły na ich życie, albo napisane przez nich, ze specjalną dedykacją. Dochód z ich sprzedaży jest przekazywany na tzw. Bajkowozy tworzone przez Fundację „Serdecznik” w ramach projektu Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka.

– Jest już kilka osób, które bardzo zaangażowały się w naszą akcję: Urszula Dudziak, która wystawiła swojego ukochanego „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego, w której zamieściła dedykację. Będzie też Marek Kamiński, który podarował książkę, którą sam napisał, czyli „Wyprawę”. Jest Michał Rusinek ze swoimi „Wierszykami domowymi”. Jest też Piotr Machalica, który przekazał „Szybkość bezpieczną” Sobiesława Zasady, czyli rzecz o autach – opowiadała Zofia Fabianowska-Micyk, szefowa działu kultura w „Zwierciadle”, w audycji Radia Dla Ciebie.


„Nie zastanawiałem się ani sekundy nad wyborem książki – możemy przeczytać w wypowiedzi Piotra Machalicy zawartej w artykule autorstwa Hanny Halek w ostatnim numerze „Zwierciadła”. – Skoro »Szybkość bezpieczna« wywarła na mnie tak wielkie piętno, to na pewno znajdzie się ktoś, komu też sprawi taką przyjemność, przeniesie w świat rajdów i pozwoli przetrwać niejeden poślizg.”

Książki już można licytować na charytatywni.allegro.pl, a dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na Bajkowozy – specjalne mobilne biblioteki, które trafiają na oddziały dziecięce szpitali w całej Polsce.

A dla tych, którzy oprócz wylicytowania książek chcieliby jeszcze wesprzeć Fundację „Serdecznik” finansowo, Allegro przygotowało wirtualne książki za 5, 10, 15, 50 i 100 zł.

Dlaczego akurat Fundacja „Serdecznik”? Czym kierowała się redakcja „Zwierciadła”, wybierając cel swojej akcji? – Szukaliśmy fundacji, która zajmowałaby się w swojej działalności promocją czytania książek, ale nie chodziło nam o taki najprostszy przekaz. Zależało nam, aby w tym działaniu ukryty był jeszcze dodatkowy cel, na przykład przy okazji kształtowania potrzeby czytania książek organizacja pomagała innym, np. dzieciom. Przyjrzeliśmy się wielu fundacjom i stowarzyszeniom i trafiliśmy na Fundację „Serdecznik”, która ma już doświadczenie w promowaniu czytania wśród dzieci przebywających na szpitalnych oddziałach dziecięcych. A poza tym dociera do tych dzieci w niebanalny sposób i z niebanalnym przekazem – wyjaśnia wybór fundacji Karolina Kucharska, starszy specjalista ds. promocji i PR „Zwierciadła”.

Fundacja „Serdecznik” już od ponad roku pracuje nad projektem Oddział Bajka. – Projektem stworzonym dla dzieci przebywających w szpitalach i ich rodziców, w ramach którego budujemy, wyposażamy i przekazujemy nieodpłatnie szpitalom dziecięcym w całej Polsce tzw. Bajkowozy, czyli mobilne biblioteki – tłumaczy Jarosław Leciejewski z Fundacji „Serdecznik”. 

– To nie jest zwykła typowa biblioteka. Jest to specjalnie opracowane „narzędzie” do pracy z dziećmi i ich rodzicami na oddziałach szpitalnych, dzięki któremu nie tylko można się bawić, zagospodarować czas spędzany w szpitalu, ale przede wszystkim edukować zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Oczywiście głównym elementem wyposażenia Bajkowozów są specjalnie wybrane książki. Ja to nazywam nową falą książek, które przemycają w swojej treści informacje o różnych problemach dotykających dzieci, jednocześnie pokazują rozwiązania i sposoby na radzenie sobie z nimi – wyjaśnia założenia projektu Leciejewski.

Bajkowozy wyglądają jak dwie małe kamieniczki wypełnione książkami i innymi skarbami, można je łatwo rozdzielać i mają w sobie ukrytych wiele możliwości. – W każdym Bajkowozie jest 100 skrupulatnie wyselekcjonowanych książek, ale także różne skarby, takie jak czarodziejskie różdżki, magiczne kamienie, lupy itp. Same kamieniczki spełniają wiele innych funkcji: w każdej z części jest pulpit do pracy z otwartą książką, dwie wyciągane szuflady do pracy i zabawy bezpośrednio na łóżku, miejsce na teatrzyk. Słowem, są to w pełni mobilne i wszechstronne konstrukcje do wykorzystania według potrzeb kadry szpitalnej i założeń programu edukacyjnego – wyjaśnia Leciejewski.

I dodaje informację bardzo istotną: – Każdy Bajkowóz zostaje w wybranym szpitalu na zawsze. Dzięki nim przestrzeń szpitalna zmienia się w przestrzeń bajkową, w której wszystko jest możliwe. Bajkowozy są tak skonstruowane, że mogą dotrzeć wszędzie, do izolatek, małych sal, bezpośrednio do łóżek. Cieszą wszystkie dzieci, od lat dwóch do nastu, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie – wylicza. 

Opiekunami Bajkowozów na terenie szpitali są przede wszystkim szkoły przyszpitalne.

Co trzeba zrobić, aby taki Bajkowóz dotarł do szpitala? Trzeba się zgłosić do Fundacji „Serdecznik”. Ze szpitala lub ośrodka leczniczego, który wyrazi zainteresowanie taką formą zabawy i edukacji, powinny zgłosić się do Fundacji dwie osoby, które będą opiekowały się Bajkowozem i prowadziły zajęcia edukacyjne. Dla osób tych Fundacja przeprowadza jednodniowe bezpłatne szkolenie, na którym zostają one przeszkolone z możliwości, jakie stwarza praca z Bajkowozem, z kreatywnej pracy z książką, ale również osoby te zostają zaopatrzone w skrypty z gotowymi scenariuszami zajęć. 

Bo szpitalne Oddziały Bajka to nie ściany i pomieszczenia, ale książki, Bajkowozy, a przede wszystkim ludzie z pasją, bez których wszystko to nie byłoby możliwe.

– Liczymy, że dzięki akcji ze „Zwierciadłem” informacja o naszej Fundacji i projekcie Oddział Bajka dotrze do szpitali w całej Polsce i będzie się do nas zgłaszać coraz więcej zainteresowanych. Na razie udało nam się dostarczyć do różnych placówek leczniczych 31 Bajkowozów. Oddziały Bajka pracują już w szpitalach i ośrodkach leczniczych w miastach dużych i małych, ale naszym wielkim marzeniem jest przekazanie 100 Bajkowozów, no i oczywiście jeszcze więcej – nie kryje entuzjazmu Jarosław Leciejewski.

– Chcielibyśmy też podjąć samodzielne działania w zdobywaniu środków na Bajkowozy i charytatywni.allegro.pl wychodzą tu naprzeciw, oddając nam w ręce znakomite narzędzie, jakim jest platforma. Bo dzięki charytatywni.allegro.pl nie tylko można licytować wystawiane przedmioty, ale przede wszystkim każdy z nas może wystawiać na aukcje swoje przedmioty, a zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczyć na Bajkowozy lub inny dostępny cel na platformie – podsumowuje na koniec Jarosław Leciejewski z Fundacji „Serdecznik”.

Do akcji „Zwierciadła” dołączyli aktorzy, pisarze, socjologowie, filozofowie, piosenkarze, ludzie nauki i sztuki. W kolejnych odsłonach będziemy mogli poznać i wylicytować książki polecane przez m.in.: Jacka Braciaka, Wiktora Zborowskiego, Łukasza Orbitowskiego, Michała Żebrowskiego, Krystynę Koftę, prof. Zbigniewa Mikołejko, Tomasza Sobierajskiego, Janinę Ochojską. A także innych znanych i lubianych. Bądźcie z nami.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl